Яке сьогодні, 28 жовтня, свято: День бабусь і дідусів та дикої їжі

У понеділок, 28 жовтня, в Україні відзначають День бабусь та дідусів, а православна церква шанує пам’ять святої ПараскевиІменини сьогодні святкують Арсеній, Георгій, Дмитро, Єгор, Іван, Максим, Микола, Степан, Еммануїл, Ян, Анна, Неоніла, Парасковія, Февронія. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату відзначали жіноче свято.

28 жовтня – яка сьогодні пам’ятна дата

Під час Другої світової війни загинуло понад 9 мільйонів українців

28 жовтня кожного року Україна святкує День визволення від фашистських загарбників. Річниця була офіційно затверджена Указом Президента Ющенка у 2009 році. Пам’ятний день присвячений історичним подіям, які відбувалися під час Другої Світової війни. На українській території пройшли вирішальні битви, що відіграли важливу роль у ході військових дій. 28 жовтня 1944 р. після п’ятнадцяти наступальних операцій стратегічного та фронтового масштабу (січень 1943 – жовтень 1944 років) землі нашої країни були повністю звільнені від фашистських загарбників.

Упродовж відзначення річниці визволення в країні відбуваються меморіальні заходи з ушанування пам’яті мільйонів жертв жорстокої війни. Громадяни України віддають пошану воїнам-визволителям, покладаючи квіти біля меморіалів, стел та пам’ятників загиблим солдатам. Американський історик Тімоті Снайдер відніс територію України до так званих “кривавих земель”, а українці стали одним з найбільш постраждалих народів.

28 жовтня – яке сьогодні свято в різних країнах

В Україні дата свята фіксована та відзначається кожного року 28 жовтня
В Україні дата свята фіксована та відзначається кожного року 28 жовтня

Хто як не бабуся може зігріти своїм теплом, хто як не дідусь підтримає в складній ситуації? Всім нам такий знайомий аромат бабусиних смаколиків та дідових смішних життєвих історій. Ми дорослішаємо, а для них завжди залишаємося малими бешкетниками. Вони завжди так радісно нас зустрічають і чекають нової зустрічі. На жаль, у вирі щоденних справ не завжди достатньо часу, щоб навідатися до найрідніших. Саме тому з’явилося свято День бабусь та дідусів. Це саме той день, коли можна відкласти всі справи та завітати з подаруночками до бабусі та дідуся. В Україні його святкують 28 жовтня. 

Цікаво, що сотні років тому, у слов’ян існувало свято “Осінні діди” і припадало воно на кінець жовтня. Головною ідеєю цього свята було вшанування пам’яті померлих предків. Наші пращури вірили, що рік ділиться на дві частини: світлу (від березня до жовтня) і темну (від листопада до лютого). Саме “Осінні діди” ставали початком нового, темного, року. Слов’яни вірили, що духи померлих родичів можуть їм допомогти. В цей день топили лазні й вся сім’я там милася, після чого повне відро чистої води та новий віник залишали на порозі. На стіл накривали більше тарілок та столового приладдя. За вечерею згадували кожного померлого родича на ім’я. Слідуючи одному з обрядів, потрібно було виливати залишки теплої їжі на підлогу або могилу померлого, щоб духи могли поглинати пару від страв, приготованих на їхню честь. В цей день заборонялося топити печі, мити та забирати зі столу посуд. Потрібно було поводитися тихо, не галасувати. Більшість людей запалювали свічки на підвіконнях, інколи збиралися і запалювали вогнища на пагорбах, щоб освітити шлях духам і вони мали змогу провести час з близькими. Проте, християнство почало витісняти будь-які язичницькі свята та обряди. Впродовж багатьох років цю дату ніяк не відзначали.

У 2009 році Голландське квіткове бюро запропонувало визначити хоча б один день у році, щоб онуки дарували живі квіти своїм бабусям та дідусям. Вони відзначили, що це символізувало б нерозривний зв’язок між поколіннями – як між корінням та паростком. Виникло питання – яку дату призначити? На допомогу прийшли історики, які спеціалізувалися на вивченні язичництва та культури слов’ян. Без жодних сумнівів вони порадили використовувати кінець жовтня. Таким чином, стародавні традиції предків знайшли відголос у сучасності.

Безумовно, сьогодення – це неймовірно швидкий темп життя. Здається, що не має жодної вільної хвилинки. Проте, ми маємо пам’ятати про своїх предків та своє походження. Насамперед наші бабусі та дідусі мають вагомий життєвий досвід, що може допомогти та спростити деякі моменти життя. Для створення повноцінної особистості необхідно бути обізнаним в історії своєї родини, звідки походить прізвище, ким були прадіди. Все це формує та визначає нас в сучасності. А хто, як не бабуся з дідусем можуть розповісти про прадідів та сімейні цінності та секрети. Проводячи більше часу з ними разом ми наповнюємося їхньою любов’ю, а вони відчувають себе такими важливими та коханими.  Саме тому так важливо навчити дітей з малого віку поваги до своїх старших родичів. Ідеальним початком буде святкування саме дня бабусь та дідусів.

В Україні більш традиційним є святкування Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначають щороку 30 вересня. Та з кожним роком Міжнародний день шкільних бібліотек в нашій країні набуває популярності.
В Україні більш традиційним є святкування Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначають щороку 30 вересня. Та з кожним роком Міжнародний день шкільних бібліотек в нашій країні набуває популярності

Ми вже звикли до того, що про новини дізнаємося з Інтернету, спілкуємося зазвичай у месенджерах, читаємо електронні видання і майже забули, яка вона – тиша в бібліотечному залі, де так по-особливому пахне друкованими книгами. Бібліотеки шкіл мають власне свято, яке відзначається щорічно в четвертий понеділок жовтня – Міжнародний день шкільних бібліотек.

Наші далекі предки цінували книги та освіту ще за часів Русі. Князь Володимир відкривав школи, де учні навчалися, переписуючи книги. В часи правління Ярослава Мудрого при Софійському соборі в Києві з’явилася перша бібліотека. В XI столітті серед інших шкіл вже існували так звані “школи книжного вчення”, в яких готували молодих професіоналів для областей управління, культури, церковного життя. Характерною рисою таких шкіл було навчання за допомогою книг і текстів. Цікаво, що вчителів того періоду називали “книжниками”.

Поява книгодрукування стала чинником великих змін в бібліотечній справі. Вже в 16 ст. з’явились великі книгосховища в Острозі та Львові. В 1630-х роках стала формуватися бібліотека Києво-Могилянської академії (засновник – митрополит Київський і Галицький Петро Могила). Великі власні бібліотеки почала формувати заможна українська шляхта.

В тій частині України, що входила до Російської імперії, велику роль у розвитку шкільних бібліотек мала реформа 1860-х років. Почалося створення народної школи та мережі учнівських бібліотек. Основним джерелом коштів для цього стали добровільні пожертви та плата за навчання. На українських землях, що належали Австро-Угорщині, бібліотеки діяли завдяки культурно-освітнім осередкам “Просвіта”.

В XIX-XX столітті, у зв’язку з прискоренням технічного прогресу, відбувався швидкий розвиток бібліотек, у тому числі й шкільних. За радянських часів шкільні бібліотеки існували в кожному навчальному закладі. Вони були загалом добре забезпечені необхідною літературою, але спрямування читацьких інтересів дітей багато в чому було підпорядковано комуністичній ідеології.

В період незалежності України шкільні бібліотеки переживають непростий період реформування та вдосконалення разом із системою освіти в цілому. Перед ними стоїть завдання перетворитися не лише в справжні навчальні центри, а й в центри дозвілля, які максимально відповідають вимогам сучасності. Робота бібліотек визначається Законом “Про освіту”, Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, Законом “Про бібліотеки й бібліотечну справу”.

Свято має на меті пропаганду сирої рослинної їжі в раціоні людей. Ініціатори намагаються донести до суспільства інформацію про те, які дикоростучі фрукти, гриби, овочі можна вживати у їжу
Свято має на меті пропаганду сирої рослинної їжі в раціоні людей. Ініціатори намагаються донести до суспільства інформацію про те, які дикоростучі фрукти, гриби, овочі можна вживати у їжу

28 жовтня відбувається свято День дикої їжі. Ця подія присвячена рослинам, овочам, фруктам, ягодам, що ростуть в дикій природі. Споконвіку люди їли те, що давала їм земля. Сьогодні дикоростучі їстівні рослини є популярними стравами у меню закладів високої кухні та ресторанів, де подають сиру їжу. У таких рослинах не містяться консерванти та пестициди, тому шанувальники здорового харчування віддають перевагу рецептам сирих страв.

Ця форма мистецтва продовжує розвиватися та широко використовується для створення мультимедійних та художніх фільмів
Ця форма мистецтва продовжує розвиватися та широко використовується для створення мультимедійних та художніх фільмів

Кожного року 28 жовтня світове суспільство святкує Міжнародний день анімації. Відзначати цей день запропонувало французьке відділення ASIFA у 2002 р. на честь 110-річчя першої публічної вистави анімаційної технології. ASIFA – це Міжнародна асоціація анімаційного кіно. 

Координацією та організацією святкових заходів на честь International Animation Day займається ASIFA. Мета свята – привернути увагу до мистецтва анімації. Останнім часом у святкуванні події беруть учать понад 50 країн світу. Анімація є всюди – у 3D-кінотеатрах, в ЗМІ, на телебаченні, в інтернеті, в рекламі та музичній індустрії. В анімаційному кіно застосовують різноманітні засоби, технології, вражаючі спецефекти. 

У 1886 р. цей напрям бойових мистецтв було визнано у Японії, а з 1964 олімпійці також змагаються у мистецтві дзюдо
У 1886 р. цей напрям бойових мистецтв було визнано у Японії, а з 1964 олімпійці також змагаються у мистецтві дзюдо

 

28 жовтня – Всесвітній день дзюдо. Мільйони дзюдоїстів на всій планеті збираються разом на реальних зустрічах та в інтернеті, щоб відзначити World judo day – визначну подію у сфері бойових мистецтв. На кожне свято обирають цікаву тему. 

Історія цього напрямку бойових мистецтв почалася у 1882 році, коли 21-річний японець Дзігоро Кано заснував школу “Кодокан” в буддійському храмі Ейсьодзт в Токіо. Кано почав вивчати джиу-джитсу (від назви цього бойового мистецтва походить слово “дзюдо”) в Токійському Імператорському університеті та зумів за короткий термін досягти неабияких вершин. Дзюдо – це мистецтво м’якості, філософія життя, боротьба без зброї, коли вміння полягає не стільки у силі, скільки у спритності, хитрості та винахідливості. Дзігоро Кано зробив значний внесок у розвиток джиу-джитсу (або дзюдзюцу), адже у XIX столітті зацікавленість бойовим мистецтвом майже зійшла нанівець. Кано об’єднав досвід різних шкіл та створив новий стиль – дзюдо. 

28 жовтня – яке сьогодні церковне свято

У свято 28 жовтня молилися святій Параскеві про сімейне щастя, зцілення від хвороб, позбавлення від душевних травм, здоров'я домашньої худоби і про легкі пологи
У свято 28 жовтня молилися святій Параскеві про сімейне щастя, зцілення від хвороб, позбавлення від душевних травм, здоров’я домашньої худоби і про легкі пологи

 

У православному календарі день пам’яті Параскеви Іконійської (“П’ятниці”). Параскева Іконійська була християнською святою і великомученицею, яка жила в III столітті в Малій Азії й постраждала за свою віру в Христа. Її ім’я означає “П’ятниця” грецькою мовою, тому що її хрестили в п’ятницю і п’ятниця була днем Страстей Христових. Вона стала проповідницею і навернула до християнства багатьох людей. За це її засудили до смерті та жорстоко мучили. Під час тортур вона віддала Богу душу свою.

Її культ поширився серед православних вірян, особливо на сході Європи. На іконах її зображують у червоному одязі мучениці, вона тримає хрест, згорток або посудину з миром. Шанується Параскева як покровителька полів, худоби, сімейного благополуччя і цілителька хворих. У народній традиції східних слов’ян Параскева п’ятниця також асоціювалася з давнім культом родючості та персоніфікацією п’ятниці як жіночого дня тижня. Це був переважно жіночий культ, пов’язаний із вшануванням “святих місць” – джерел, колодязів, каміння. Параскева П’ятниця вважалася жорсткою покровителькою, яка карала жінок за порушення певних правил.

Наші предки в народне свято 28 жовтня відзначали жіноче свято. У Київській Русі в цю дату вшановували святу Параскеву П’ятницю, захисницю жінок і покровительку домашньої роботи. Народ вірив, що свята мучениця допомагає працьовитим і хазяйновитим людям, а ледарів і заздрісників карає.

Хто народився 28 жовтня

28 жовтня 1955 р. – Вільям Генрі Гейтс III, більш відомий як Білл Гейтс – американський підприємець і громадський діяч, філантроп, один із засновників і колишній найбільший акціонер компанії Microsoft.

Вільям Генрі Гейтс III
Вільям Генрі Гейтс III

28 жовтня 1967 р. – Джулія Фіона Робертс – американська акторка кіно і телебачення, продюсерка. Перший прорив у кар’єрі Робертс стався після виходу фільмів “Містична піца” і “Сталеві магнолії”.

Джулія Фіона Робертс
Джулія Фіона Робертс

28 жовтня 1974 р. – Хоакін Рафаель Фенікс – американський актор. Найбільш відомий своєю роллю Артура Флека у фільмі “Джокер”. Також відомий за фільмами “Перо маркіза де Сада”, “Знаки”, “Готель “Руанда””, “Таємничий ліс”, “Вона”, “Вроджена вада” та ін.

Хоакін Рафаель Фенікс
Хоакін Рафаель Фенікс

28 жовтня 1978 р. – Гвендолін Крісті – британська акторка, відома за ролями Брієнни Тарт у серіалі “Гра престолів” і капітана Фазми в сазі “Зоряні війни”.

Гвендолін Крісті
Гвендолін Крісті

28 жовтня 1982 р. – Метью Роберт Сміт – англійський актор театру, кіно і телебачення, а також кінорежисер. Першою значною роллю Сміта стала роль Денні в серіалі Бі-бі-сі “Дика вечірка”. У кіно зіграв ролі Томмі та його клона в науково-фантастичному фільмі “Черево”, фізичного втілення Скайнета в бойовику “Термінатор: Генезис”, сутенера Джека в психологічному фільмі жахів “Минулої ночі в Сохо” і Майло Морбіуса в супергеройському фільмі “Морбіус”.

Метью Роберт Сміт
Метью Роберт Сміт

Джерело