Яке сьогодні, 31 жовтня, свято: Геловін та Міжнародний день Чорного моря

У четвер, 31 жовтня, православна церква шанує пам’ять преподобних Спиридона і НикодимаІменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Анатолій, Артем, Василь, Всеволод, Дем’ян, Ібрагім, Іван, Інокентій, Кузьма, Леонід, Микола, Петро, Роман, Савва, Сергій, Станіслав, Степан, Теодор, Трохим, Федір, Яків, Ян. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату для міцного здоров’я треба з’їсти часточку сирої цибулі.

31 жовтня – яке сьогодні свято в різних країнах

Основними кольорами цього свята є чорний та помаранчевий, що символізують смерть та вогонь

Страхітлива музика, що лоскоче нерви, костюмовані вечірки, нечисть, що розгулює вулицями міста… День, коли є змога всьому потаємному вийти назовні. Дівчата приміряють образи відьом та ворожок, а хлопці – скелетів та чудовиськ потойбіччя. Будинки перетворюються на загадкові склепи з наймістичніших казок. Гарбузи стають зловіщими підсвічниками та неодмінними елементами декору. Так, це всім нам відомий – Геловін! Святкувати його прийнято в ніч з 31 жовтня на 1 листопада.

Своїм корінням Геловін сягає аж до давніх кельтів. Початком сучасного свята заведено вважати стародавній Самайн. Відповідно до язичницьких вірувань кельтів Самайн відносився до чотирьох основних календарних свят. У багатьох кельтських народів першого листопада починався новий рік і саме тому межа між світами живих та мертвих вважалася стертою. Одна з ірландських саг розказує нам про те, що в цей день збиралися королі та вожді й влаштовували всенародні гуляння.

Під час таких гулянь було заведено приносити дари господарям (найчастіше це були тушки свиней або іншої худоби). Одним з ритуалів було запалення вогню – напередодні свята довкола гасили всі вогні й запалювали один новий. На стінах будинків і довкола вивішували черепи людських голів для відлякування нечисті. Вважалося, що до Самайна потрібно закінчити всі розпочаті справи та ступити в новий рік очищеними. В цю ніч сили хаосу могли пробратися до світу живих.

Без уваги також не можна залишити жертвоприношення, присвячені цьому святу. Зазвичай в жертву приносили м’ясо та кістки свійських тварин. Таким чином вони отримували допомогу від богів та виказували свою прихильність до них. Пізніше, з приходом християнства свято Самайн змінило назву на День усіх Святих. Зі зміною назви змінилися й традиції святкування, але на фундаменті стародавніх святкувань. Вже у XVI столітті у вечір 31 жовтня почали вдягати маски з тканини та випрошувати солодощі, ходячи від дому до дому.

Натомість повноцінні тематичні костюми та вирізання лякливих гарбузів з’явилося лише на межі XIX-XX століть. На цей час найбільшими шанувальниками цього свята є США, Велика Британія, Канада та Ірландія. В Україні День усіх Святих або Геловін почали святкувати лише з 1990-х років. Щороку традиції святкування поповнюються новими та захопливими ідеями.

Святкування цього дня проводиться з метою залучити широку громадськість до проблем сучасних міст, показати людству, яку роль відіграють міста у змінах клімату та в питаннях екологічної безпеки
Святкування цього дня проводиться з метою залучити широку громадськість до проблем сучасних міст, показати людству, яку роль відіграють міста у змінах клімату та в питаннях екологічної безпеки

31 жовтня – Всесвітній день міст. Свято World Cities Day офіційно затверджено з 2014 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Кожне місто є складним створінням людини. Чим вище рівень урбанізації, тим більш комфортним воно виявляється для проживання. Але є і зворотній бік медалі – через стрімкі процеси урбанізації зростає кількість населення міст, збільшуються потреби мешканців, попит на базові послуги, продовольчі товари тощо. Сьогодні в містах мешкає половина населення всієї планети, а до 2050 року цей показник зросте. Щоб уникнути дефіциту ресурсів та екологічних катастроф, турбуватись про розвиток міст варто вже зараз.

Тому щороку за ініціативи ООН в різних містах проводяться заходи під тематичним гаслом, наприклад, “Краще місто – краще життя”, що дозволяє спрямовувати зусилля на створення безпечних та здорових умов проживання в містах для всіх мешканців, від престижних кварталів до спальних районів.

Основні принципи Реформації полягають у тому, що Біблія є єдиним авторитетом у всіх питаннях віри та поведінки і що спасіння здійснюється за Божою благодаттю та вірою в Ісуса Христа
Основні принципи Реформації полягають у тому, що Біблія є єдиним авторитетом у всіх питаннях віри та поведінки й що спасіння здійснюється за Божою благодаттю та вірою в Ісуса Христа

День Реформації відзначають 31 жовтня. День Реформації, річниця дня, коли Мартін Лютер, як то кажуть, повісив свої 95 тез на двері Замкової церкви у Віттенберзі, Німеччина (31 жовтня 1517 р.), пізніше ідентифіковані протестантами як початок Реформації. Це сприяло поширенню грамотності. Мартін Лютер не збирався заснувати нову церкву. Реформатори відкинули авторитет папи, а також багато принципів та звичаїв католицизму того часу. 

Назву придумав італійський професор Раввиць, що дозволили вкласти більш широкий сенс
Назву придумав італійський професор Раввиць, що дозволило вкласти більш широкий сенс

Всесвітній день економії або Всесвітній день заощаджень країни світу відзначають 31 жовтня. Історія свята World Savings Day почалася 27 жовтня 1924 року. Саме тоді відбувся Перший міжнародний конгрес ощадних банків у Мілані за участю представників 29 країн. В останній день конгресу, 31 жовтня, фінансовими інститутами була запропонована ідея святкувати Всесвітній день заощаджень (накопичень). 

Така назва свята існувала до 1989 року. І вже тоді останній день жовтня оголосили World Savings Day – Міжнародним днем економії за офіційною директивою ООН. Адже економія не обмежується заощадженнями. Вона охоплює такі поняття, як економія часу, енергетичних ресурсів, природних скарбів, корисних копалин.

День економії святкують у різних країнах. Серед них і Німеччина, населення якої характеризується особливою бережливістю. Німецька влада вважає за потрібне розвивати у молодого покоління хист до економного витрачання та раціонального споживання, при цьому в жодному разі не вбачає в ощадливості жадібність.

Мета Національного тижня магії - відзначити благодійну діяльність Товариства американських фокусників
Мета Національного тижня магії – відзначити благодійну діяльність Товариства американських фокусників

31 жовтня проводиться День чарівництва. Перша зареєстрована “магічна” дія була здійснена “магом” Діді, який проробляв свої трюки в Давньому Єгипті у 2700 р. до н.е. Йому приписують перший фокус із чашками та м’ячами. І хоча Гаррі Гудіні, можливо, найвідоміший ілюзіоніст, цього тижня і цього дня є що відзначити. Наприклад, Національний тиждень магії в США зазвичай припадає на останні 7 днів жовтня (25-31 жовтня). 

Міжнародний день Чорного моря - це можливість привернути увагу людей до екологічних проблем, що склалися в регіоні. А підписання «Стратегічного плану» є передумовою розробки та реалізації ефективної природоохоронної політики
Головна теза і тема цього дня – екологія чорноморського басейну і її збереження

Цікаве свято відзначають 31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря. Чорне море і його води Керченською протокою з’єднуються з Азовським морем, а протокою Босфор – з Мармуровим морем, через протоку Дарданелли – з Егейським і Середземним морями, будучи внутрішнім морем басейну Атлантичного океану. Його екологія дуже важлива для всього прилеглого регіону.

У море впадають такі великі річки, як Дунай, Дніпро, Дністер і більш дрібні – Мзимта, Псоу, Бзибь, Ріоні, Кодор, Інгурі, Чорох, Кизилирмак, Єшільирмак, Сакар’я, Південний Буг, Камчия, Велека. Щорічний річковий стік в Чорне море орієнтовно становить близько 310 кубічних кілометрів, причому 80% цих вод виноситься на північно-західну шельфову частину, переважно Дунаєм та Дніпром. У морі мешкає понад 2,5 тис. видів тварин і риб. Рослинний світ моря представлений більш ніж 270 видами багатоклітинних зелених, червоних і бурих донних водоростей, фітопланктон включає не менше 600 видів.

31 жовтня – яке сьогодні церковне свято

Дата 31 жовтня вважається дуже вдалою для посадки озимої цибулі - урожай обов'язково порадує. Також для міцного здоров'я цього дня можна з'їсти часточку сирої цибулі
Дата 31 жовтня вважається дуже вдалою для посадки озимої цибулі – урожай обов’язково порадує

31 жовтня в церковному календарі – день пам’яті преподобних Спиридона і Никодима. Жили вони в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря приблизно в XII столітті. Преподобний Спиридон прийшов у монастир за часів ігумена Пименя і був уже літньою людиною. Тому подвижник багато молився і працював.

Святий Никодим завжди займався справою поруч із ним і вів дуже суворе життя. Зі святими пов’язане одне диво. Як розповідає легенда, одного разу загорілася піч, але вони змогли загасити полум’я і залишилися неушкодженими.

Селяни на свято 31 жовтня дбали про курей – перевіряли їхнє здоров’я, додавали в їжу кісткове борошно або крейду, утеплювали і прибирали курник. Слабких птахів відбирали для забою, а з м’яса готували бульйони, пироги та холодець. А з’їсти страву з курятини 31 жовтня – хороша прикмета.

Хто народився 31 жовтня

31 жовтня 1961 р. – Сер Пітер Роберт Джексон – новозеландський кінорежисер, сценарист, актор і продюсер. Найвідоміший за епічною фентезі-кінотрилогією “Володар перснів”; згодом Джексон випустив приквел до неї, кінотрилогію “Гоббіт”.

Сер Пітер Роберт Джексон
Сер Пітер Роберт Джексон

31 жовтня 1963 р. – Дермот Малруні – американський актор і музикант. Серед серіалів найпопулярніші: “Друзі”, “Американська історія жахів”, “Безсоромні”, “Повернення додому”, “Затримка в розвитку” і “Моцарт у джунглях”.

Дермот Малруні
Дермот Малруні

31 жовтня 1963 р. – Роберт Майкл Шнайдер – американський комедійний кіноактор, сценарист, кінорежисер і кінопродюсер. Набув великої популярності після виконання головної ролі у фільмі “Чоловік за викликом”.

Роберт Майкл Шнайдер
Роберт Майкл Шнайдер

31 жовтня 1964 р. – Інна Анатоліївна Капінос – українська актриса театру і кіно. Знімалась у “Шанс плакати”, “Минулому мене не зламати”, “Сини щасливої жінки”, “Пташка в клітці” та ін.

Інна Анатоліївна Капінос
Інна Анатоліївна Капінос

31 жовтня 1980 р. – Саміра Ріс Армстронг – американська акторка, найвідоміша за фільмами “Залишитися в живих” і “Хлопчик у дівчинці”, а також телесеріалами “Самотні серця”, “Брудні мокрі гроші” і “Воскресіння”.

Саміра Ріс Армстронг
Саміра Ріс Армстронг

31 жовтня 1982 р. – Джастін Четвін – канадський актор. Найвідоміший за ролями у фільмах “Війна світів”, “Невидимий”, “Драконячі перли: Еволюція”, а також за телесеріалом “Безсоромні”.

Джастін Четвін
Джастін Четвін

31 жовтня 1988 р. – Constantine (справжнє ім’я: Костянтин Дмитрієв) – український співак, фіналіст шоу Голос країни. На початку 2018 року взяв участь у Національному відборі на Євробачення з піснею “Місто”.

Constantine
Constantine

Джерело