У четвер, 5 грудня, в Україні відзначають День працівників статистики, а православна церква шанує пам’ять преподобного Сави. Іменини сьогодні святкують Геннадій, Захар, Ілля, Сава, Сергій. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату жінки вітали чоловіків і звільняли їх від обов’язків.
5 грудня – яке сьогодні свято в різних країнах
У відповідальні моменти життя ми всі потребуємо достовірної, чіткої та доступної інформації, яка є незалежною від емоцій чи інтересів інших осіб. Саме тоді на допомогу приходить статистика. Маючи змогу проаналізувати об’єктивні, “сухі” числа, ми отримуємо більше можливостей, а суспільство в цілому – більш ефективну економіку, політику та дієві соціальні програми. Для того, щоб офіційна статистика в нашій країні відповідала світовим стандартам, працівники цієї сфери прикладають багато зусиль. Саме їх праці присвячено професійне свято – День працівників статистики в Україні, який відзначають щорічно 5 грудня.
Початкові форми статистики з’явилися в дуже давні часи. З виникненням перших державних утворень у їх правителів виникла потреба знати, скільки вони мають земель, майна та підданих. Тому збір статистичних даних можна вважати одним з головних факторів розвитку будь-якої держави.
Способи підрахунків у давнину відрізнялися від сучасних. Цікавим способом дізнавався про кількісний склад свого війська Дарій, цар Персії – кожен воїн клав по одному каменю у визначеному місці. Скільки збиралося каменів – стільки людей налічувало військо. В Русі збір статистичних даних був однією з важливих функцій держави. В давніх хроніках, що дійшли до нас з того часу, згадується про підрахунки кількості церков, монастирів та інших споруд у містах.
Також давньоруські князі вели облік населення з метою оподаткування. Коли Русь була під владою татаро-монголів, перепис населення проводився досить регулярно – монгольські хани заздалегідь планували кількість данини, яку могли зібрати. В 1649 році Богдан Хмельницький провів перепис населення, який можна вважати найпершим на державному рівні – так званий перепис козацького стану. Пізніше в Російській імперії, куди входила й Україна, створили спеціальні губернські та земські статистичні бюро.
Результати, що отримували українські статистики, не завжди співпадали з офіційною думкою царської влади. Так, Павло Чубинський, більше відомий як автор слів українського гімну, проводив значущі та правдиві статистичні дослідження, за що був відправлений на заслання до Архангельську.
В XIX столітті в університетах Харкова та Києва з’явилися кафедри статистики. Українським статистиком Дмитром Журавським було розроблено теоретичну основу та систему статистичних показників. В часи Радянського Союзу статистичні органи в Україні працювали дуже активно. Часто проводилися переписи населення та досліджувалися різноманітні показники народного господарства. Але тоталітарна система не могла допустити оприлюднення об’єктивних даних, якщо вони не відповідали проголошеним досягненням. Працівники статистики, які намагалися протидіяти фальсифікаціям, піддавалися репресіям.
Деяке піднесення статистика відчула після Другої світової війни, коли для відновлення країни керівництву потрібні були правдиві дані. Але вже у 70-х роках з гальмуванням економіки влада почала замовчувати або надавати неповні статистичні відомості. Це викликало викривлення інформації щодо України не тільки всередині держави, але і в міжнародному середовищі. Після здобуття незалежності Україна почала будувати свою систему офіційної статистики відповідно до європейських та світових вимог.
День ґрунтознавця в Україні неофіційне національне професійне свято ґрунтознавців України. Це день, коли ми вшановуємо працю людей, які вивчають і зберігають один з найцінніших ресурсів нашої планети – ґрунт.
День ґрунтознавця в Україні приурочений до Всесвітнього дня ґрунтів, який відзначається з 2013 року за ініціативою Організації Об’єднаних Націй. Цей день має на меті привернути увагу до важливості ґрунтів для екосистем і продовольчої безпеки. В Україні це свято стало своєрідним професійним днем для ґрунтознавців, які щодня працюють над вивченням і збереженням українських земель.
День ґрунтознавця – це важливе свято, яке нагадує нам про необхідність дбайливого ставлення до землі. Кожен з нас може зробити свій внесок у збереження ґрунтів, відмовившись від використання шкідливих хімікатів у побуті та підтримуючи екологічно чисте сільське господарство.
Щороку 5 грудня планета відзначає Міжнародний день волонтера. Свято заснувала Організація Об’єднаних Націй 17 грудня 1985 року в ім’я економічного та соціального розвитку. Волонтерство як офіційний рух було створено у 20-х роках 20 століття. У 1920 році у Франції молодь вигадала волонтерський проєкт, який полягав у відновленні ферми, котра постраждала під час Першої світової війни.
В України активна волонтерська діяльність розпочалась у 2014 році під час Революції Гідності. Наразі на сході країни триває війна, де бере участь дуже багато волонтерів: військових та простих людей, які допомагають збирати кошти, ліки, одяг тощо, а також займаються транспортуванням.
5 грудня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день ніндзя. Впровадити це неофіційне свято запропонували представники адміністрації сайту Ninja Burger. За мету вони ставили привернення уваги до бойового мистецтва, яким володіли стародавні японські майстри.
Цікава історія пов’язана з вибором дати свята. Нею став день прем’єри художньої стрічки “Останній самурай”, де Том Круз зіграв головну роль. Ця картина не залишила байдужими тисячі хлопчиків, які почали вдягатися, як ніндзя, вчитися мистецтву досконалого володіння тілом та вивчати давню філософію.
5 грудня – яке сьогодні церковне свято
5 грудня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Сави. Жив він наприкінці IV – початку V століття. Його сім’я була багатою і благочестивою. У віці 8 років Сава пішов у монастир і став там суворим і порядним сподвижником. Тому ще в юності зміг отримати чернецтво. У 16 років пішов до Палестини, де хотів поклонитися святим місцям. Там отримав пророцтво, що стане великою людиною.
Родичам не подобалося рішення Сави й вони довго просили його повернутися до світського життя. Але юнак їм відмовляв. Щоб боротися зі злим духом, пішов жити в печери, де постійно молився. Згодом до нього почали стікатися учні та виросла обитель. Пізніше Сава відкрив ще кілька обителей, лікарень і притулків для бідних. Помер у 95 років.
Савин день здавна вважався чоловічим святом. Цього дня жінки вітали чоловіків і звільняли їх від обов’язків. Також у народне свято 5 грудня дружини молилися про здоров’я і захист чоловіка. На Саву намагалися не починати будівництво, ремонт та інші важкі чоловічі роботи, оскільки вірили, що вони в такому разі закінчаться невдачею.
Хто народився 5 грудня
5 грудня 1966 р. – Патрісія Каас – французька естрадна співачка й акторка. З моменту виходу дебютного альбому Mademoiselle chante… 1988 року в усьому світі було продано понад 17 мільйонів записів її виступів.
5 грудня 1975 р. – Пола Максін Паттон – американська акторка, відома за фільмами “Дежавю”, “Дзеркала”, “Скарб”, “Місія нездійсненна: Протокол Фантом”, “Два стволи” і роллю Гарони Напіворчихи у фільмі “Варкрафт”.
5 грудня 1976 р. – Сергій Дерев’янко – український актор. З 2001 року Сергій дебютував у кінокартині “На полі крові”. А першу головну роль отримав у кримінальній драмі “Адреналін”.
5 грудня 1979 р. – Ніколас Кент Стал – американський актор. Став відомий за фільмами “Садист”, “Місто гріхів”, “У спальні”, “Термінатор 3: Повстання машин”.
5 грудня 1985 р. – Френкі Муніз – американський актор і автогонщик, який розпочав свою гоночну кар’єру з 2005 року. Став відомим із 15 років, граючи головну роль у серіалі “Малкольм у центрі уваги”.