У Картки киянина, якою наразі користуються близько мільйона мешканців столиці, є аналоги і в інших містах країни. Щоправда, Київ у 2012 році був першим, хто довів зручність та користь цього сервісу, Львів приєднався до цифровізації міських сервісів у 2015 році, Харків – у 2021-му. Проте результати у кожного міста виявилися своїми, і не завжди такими, як очікувалося.
Якщо казати про Картку киянина, то цей електронний інструмент став дійсно багатофункціональним, адже картка надає доступ до багатьох муніципальних сервісів. І насамперед це проїзд у громадському транспорті, який з Карткою киянина стає безкоштовним для пільговиків. Усі інші можуть використовувати її як безконтактну платіжну картку або проїзний, який можна поповнювати від 1 до 50 поїздок. При цьому заощаджувати гроші, адже система знижок на проїзд передбачає, що чим більше придбаних відразу поїздок, тим нижче буде вартість кожної з них. Крім того, це низка інших можливостей:
- записати дитину до дитсадка з перевагою в електронній черзі;
- оплачувати послуги ЖКГ без комісій;
- голосувати за петиції та громадський бюджет Києва;
- отримати послуги з медичного обслуговування в закладах охорони здоров’я та знижки на придбання лікарських засобів в мережі соціальних аптек КП “Фармація”;
- отримати знижку у мережі магазинів “Київхліб” на один із трьох видів соціального хліба на день, при цьому її розмір залежатиме від пільгової категорії покупця;
- отримати знижки в супермаркетах “Новус” та “Фуршет”;
- в муніципальних театрах та музеях Києва з карткою киянина можна отримати знижку на білети від 5 до 50%, у столичному зоопарку – до 50%.
До того ж, Картка киянина має платіжний додаток, який дозволяє отримувати зарахування дотацій, пенсій, допомоги, адресних, цільових, компенсаційних та інших соціальних виплат. Перевагою є й те, що оформити Картку киянина можуть і внутрішньо переміщені особи, які зареєстрували своє місце проживання в столиці. Так вони можуть отримати знижки на проїзд у міському транспорті, якщо відносяться до пільгових категорій. Це стосується школярів, пенсіонерів за віком, дітей з інвалідністю та низки інших категорій, яким згідно законодавства України надано право безкоштовного проїзду у громадському транспорті. Також оформлена ВПО картка дає можливість користуватися усіма іншими знижками та бонусами.
Львів: електронний сервіс охопив тільки транспортні та туристичні послуги
Функції, які у Києві зібрані докупи, у місті Лева в результаті виявилися розрізненими для окремих карток. Пілотний проєкт “Картка львів’янина”, про який у 2015 році помпезно оголосила міська влада, так і залишився пілотним и не розповсюдився на всіх мешканців Львова. Запроваджений він був для учасників АТО и передбачалось, що згодом оформити таку картку зможе будь-хто з львів’ян. Серед доступних послуг анонсувалося наступне:
- безкоштовний проїзд в міському електротранспорті;
- можливість здійснити замовлення адміністративних послуг та отримати доступ до електронних сервісів на інтернет-порталі Особистий кабінет мешканця;
- можливість зареєструвати електронне звернення до виконавчих органів Львівської міської ради;
- можливість записатись на прийом до посадовця;
- надання одноразової матеріальної допомоги та інших соціальних для мешканців Львова.
- отримування знижок в торговельних мережах міста, закладах медицини, освіти і культури;
- можливість оплачувати комунальні послуги.
Тобто функції мали б бути дуже схожими на ті, що має Картка киянина, проте у 2019 році від впровадження проєкту відмовились. Натомість вирішили переформатували його в контексті е-квитка. Результатом стала поява наприкінці 2023 року “ЛеоКарти” – спеціальної пластикової карти, що дає змогу платити за поїздки в громадському транспорті Львова у безконтактний спосіб. Вона працює в усіх видах громадського транспорту та існує у двох варіантах – загальні та іменні картки.
Загальний е-квиток червоного кольору доступний для всіх мешканців і гостей Львова, що обрали електронні платежі за проїзд. Іменні транспортні картки мають синій колір і поділяються на три види:
- пільгові, що дають право на необмежену кількість безоплатних поїздок;
- учнівські – діти, що навчаються в загальноосвітніх закладах громади, можуть безоплатно користуватися комунальним транспортом протягом всього року;
- студентські – лише для студентів денної форми вишів, коледжів або професійно-технічних закладів, і надають 50% знижки на проїзд у межах Львова.
Є у Львові й інший електронний сервіс , це Lviv City Card – і це вже туристична картка. Вона дозволяє безкоштовно відвідати деякі музеї Львова, оглядові екскурсії, а також ресторани, крамниці та інші туристичні локації зі знижками. Кількість нових пропозицій, якими можна скористуватися, регулярно збільшується. Сама картка “працює” 24, 48 або 72 години, від терміну дії залежить ціна – наприклад, на добу така картка коштує 350 грн.
Харків: різні функції для різних категорій
Картка харків’янина є іменною і включає в себе наповнення різного роду функцій та привілеїв для її власника. Звичайна картка для всіх мешканців міста дозволяє безкоштовно відвідувати Харківський зоопарк та скористатися спеціальною соціальною ціною в усіх торговельних точках, що розташовані на його території. Також це можливість отримувати знижку на міських АЗС, при замовленні доставки їжі, у супермаркетах, закладах відпочинку та спортклубах. з нею можна оплачувати проїзду в громадському транспорті в системі «Електронний квиток»;
Є картки комунальні – для працівників комунальних підприємств, установ, організацій, закладів виконавчих органів. Переваги вони мають ті самі, що й звичайні картки. Є картки пільгові – для визначених категорій, вони дозволяють за спеціальною ціною відвідувати освітні заходи на кшталт курсів підвищення кваліфікації або гуртків, медичні заклади, зокрема аптеки, медичні клініки, стоматології, супермаркети та точки продажу їжі, спортивні клуби.
І є картки шкільні та студентські: перші дозволяють користуватися учнівськими умовами за принципом роботи E-ticket, відвідувати спортивні клуби, танці, брати напрокат велосипеди та самокати за спеціальною соціальною ціною. Студентські дають знижку на проїзд у громадському транспорті, можливість безкоштовно відвідувати Харківський зоопарк, отримувати знижку на доставку їжі.
За що блокують Картку киянина та чи розповсюдять її на пенсіонерів з області
Нагадаємо, днями Інформатор повідомляв, що у Верховній Раді визріває важлива соціальна ініціатива. Ідея полягає в тому, щоб зробити проїзд у міському транспорті Києва безкоштовним для пенсіонерів, що мешкають у Київській області. Група депутатів вже готує законопроєкт. Ймовірно, механізм буде таким самим, як і для столичних пільговиків – шляхом емісії для нової категорії Картки киянина.
Також ми розповідали про те, що співробітники КП “Київський метрополітен” можуть тимчасово заблокувати Картку киянина. Ба навіть більше, такі випадки вже неодноразово траплялися у столичній підземці. Цей документ і платіжний засіб відмикають у разі порушень його використання, наприклад, якщо ним користуються сторонні особи, а не самі пільговики.
Заходьте на Promocodius, щоб отримати більше інформації про знижки, акції та інші можливості зекономити.