Професору Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Микиті Василенку, якого звинувачують у сексизмі, винесуть другу догану. Це може стати підставою для звільнення. Втім, сам професор не надто засмучується: він каже, що може й взагалі покинути Україну, аби працювати над написанням історичних романів у Німеччині, і натякає на те, що в Голівуді зацікавились авторськими правами на його книжки.
Про рішення Етичної комісії КНУ ім. Т. Шевченка, що провела своє засідання 26 грудня 2024-го розповів “Громадському” ректор університету Володимир Бугров. Він зазначив, що наказ на оголошення Василенкові другої за ліком догани буде підписаний вже найближчим часом.
“Я винесу і це зроблю так, як слід, щоб не було потім підстав для судових оскаржень. А воно (звільнення – Ред.) буде після того, як буде зареєстрований наказ про другу догану. Тоді не подання про звільнення, а тоді вже відділ кадрів готує проєкт наказу у звʼязку з трудовим Кодексом законів про працю. Там (є норма про те, що) два адміністративних стягнення впродовж року призводять до звільнення”, – розповів ректор КНУ ім. Т. Шевченка.
Попередню догану, каже Бугров, професору Василенко оголосили ще 16 січня 2024 року. Тоді його також звинувачували у сексизмі – студенти розповідали, що їхній викладач досить вільно поводив себе з ними і дозволяв собі проросійські висловлювання під час занять. Сам Микита Василенко пояснив Інформатору, що йшлося всього про два випадки: коли він назвав одну зі студенток “мала”, а потім – вже іншу дівчину – “сонечком”.
“Моїм романом вже зацікавились у Голівуді”
Відтак, ця догана не буде анульована до 16 січня 2025 року. Це може означати, що за законом професора звільнять, і оскаржити таке рішення КНУ буде проблемою. У коментарі Інформатору сам Микита Василенко зазначив, що ще не вирішив, чи звернеться до суду із оскарженням звільнення.
“Чи піду до суду – коментувати без адвоката я не можу після сьогоднішніх подій. Та очевидно, що я не збираюсь цього забувати. Звільнити мене вони вже давно вирішили, ще місяць тому. Що мені сказати… ну, вирішили звільнити і це їхня думка, я її не поділяю. Щойно телефонував один з редакторів великого видавництва, яке видає мої романи, – висловив підтримку. Каже: “нічого крамольного у вашому вислові я не побачив”, а це досить досвічена людина. Тримаємось!” – розповів Інформатору Микита Василенко.
За словами професора, у якості альтернативи викладанню у Києві він нині розглядає можливість виїзду на постійне проживання за кордон. Його готова прийняти Німеччина, а також, каже він, є можливість виїзду до Сполучених Штатів – там нещодавно його романом зацікавилися продюсери в Голівуді.
“Я або буду (сперечатись), або поїду до Німеччини – дописувати роман. От і все. У мене п’ять романів, останній – “Війна з готами”, 2022-го року, це двотомник, мав бути виданий у Німеччині. У США на нього вже претендують голівудські менеджери. Хочуть викупити авторські права. А відтак, альтернатива в мене є! Втім, я поки що збираюсь залишатись в Україні”, – додав Микита Василенко.
Романом “Війна з готами” про короля остготів у IV столітті, Германаріха, каже професор, зацікавилися Голівудські продюсери. Вони побачили його книжку на одному з книжкових ярмарків у США. Втім, переговори про купівлю авторських прав на екранізацію ще не велися повноцінно, зазначив він.
Двічі наступив на граблі: у чому звинувачують професора Василенка і що сам він про це думає
Нагадаємо, днями у Києві почався скандал навколо професора, викладача Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Микити Василенка. В одному з інтерв’ю він висловився щодо українок загалом (він назвав їх прихильними до іноземних солдатів) – і це висловлювання витрактували, як ганебне та образливе. Інформатор розпитав самого Василенка про його висловлювання в актуальному інтерв’ю.
А минулого разу професор Микита Василенко потрапив у скандал в лютому 2024 року, коли студенти КНУ ім. Т. Шевченка почали вимагати його звільнення за негідні висловлювання та, буцімто, спроби залицяння. Тоді Василенко відповів Інформатору, буквлаьно, фразою: “Мені 68 років, яке тут чіпляння?!” – а усі закиди спростував.