Подружжя розлучилось, а діти залишились проживати з матір’ю. Згодом чоловік загинув на війні, а вона почала перешкоджати у спілкуванні бабусі з онуками. Про це йдеться у рішенні Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області, опублікованому 15 листопада 2024 року.
Чоловік перебував у зареєстрованому шлюбі з 21.08.2015 року. Рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 13.03.2019 року шлюб було розірвано. У шлюбі у подружжя народилися син та донька, які після розірвання шлюбу залишилися проживати разом зі своєю матір’ю. Він загинув під час виконання бойового завдання з захисту територіальної цілісності та незалежності України. Після загибелі сина, його колишня дружина почала перешкоджати бабусі дітей бачитися з онуками. Відношення дітей після цього також до неї змінилася. Невістка почала налаштовувати дітей проти неї, внаслідок чого діти почали боятися проявляти теплі родинні почуття. Громадянка ніде не працює, проживає за рахунок коштів, що отримує на дітей у зв’язку з втратою їх годувальника. Разом з тим вона почала часто та надовго залишати дітей на свою стареньку бабу за місцем її проживання. Таким чином, припинила приділяти належної уваги та часу для виховання дітей та їх розвитку. Її рідна мати зверталася до Служби у справах дітей зі скаргами на неналежну поведінку стосовно своїх дітей. Після чого працівники Служби у справах дітей почали відвідувати сім’ю та перевіряти участь матері у вихованні дітей. Але їй відомий графік відвідувань служби, тому вона повертається додому та забирає дітей від своєї бабусі.
Оскільки жінка почала перешкоджати бабусі в спілкуванні з дітьми та її участі в їх вихованні та розвитку, вона звернулася із заявою до Служби у справах дітей та органу опіки та піклування Покровської міської ради Дніпропетровської області з метою владнати конфліктну ситуацію, просити призначити їй день та час, коли вона може спілкуватися з дітьми та брати участь в їхньому вихованні та розвитку. Вона позбавлена свого законного права на особисте спілкування з онуками та участі в їхньому виховання без присутності матері, у зв’язку з чим вимушена звернутись до суду з даною заявою.
Яким було рішення суду?
Позов жінки задовольнили. Суд усунув перешкоди у вільному спілкуванні з онуками, шляхом зобов’язання їхньої матері не чинити перешкоди та визначив умови та способи спілкування та побачень, встановивши систематичні побачення та можливість вільного з ними спілкування, а саме:
- двічі на місяць з 18:00 п’ятниці до 15:00 неділі за місцем проживання без присутності їхньої матері,
- протягом тижня під час зимових канікул за місцем проживання бабусі,
- протягом двох тижнів під час літніх канікул з метою оздоровлення дітей на море в місті Одеса,
- надати їй можливість вільного телефонного спілкування з дітьми з наданням їй можливості привітати їх зі святами (днем народження, Новим Роком, Різдвом Христовим, Великоднем).
“Оцінюючи зібрані у справі докази, враховуючи дійсні причини розладу стосунків онуків з бабою, мотиви конфлікту сторін, суд приходить до висновку, що діти бачать стосунки з бабою через призму поглядів матері та не бажають наразі спілкування з бабою за сформованого негативного образу останньої у свідомості дітей. За з’ясованих на судовому засіданні обставин, сукупно з дослідженими письмовими доказами, поясненнями сторін, показами свідків, судом встановлена наявність вчинюваних відповідачкою позивачці перешкод у спілкуванні з онуками, за відсутності правових підстав для цього, а відтак, такі перешкоди відповідно до ст.ст. 257, 263 СК України підлягають усуненню по суду, оскільки особисті конфлікти між сторонами не повинні порушувати інтереси дітей, через що має бути визначений спосіб участі позивачки у вихованні малолітніх онуків, що не суперечить інтересам дітей. Таким чином, з мотивів, викладених вище, суд вважає, що вищенаведений порядок та спосіб є достатнім і відповідає принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, пріоритетному інтересу дітей, підтримку зв’язків між родичами. А тому позов підлягає задоволенню, як такий, що ґрунтується на законі, підтверджений встановленими обставинами та перевірений наданими доказами. З урахуванням вікових змін дітей, їх розвитку та потреб, сторони не позбавлені права в майбутньому змінити встановлений судом порядок спілкування бабусі з онуками, що буде відповідати інтересам дітей”, – наголосив суд.