У київському КП “Плесо” відзвітували про порятунок Синього озера. Це, нагадаємо, одна з найбільш запущених водойм столиці, яку, за підозрами громадськості, взагалі планували знищити, аби на його території побудувати новий житловий комплекс. Втім, комунальники кажуть, що вже завершили перший етап з відновлення водойми. А далі вода поступатиме, але повільно – через безсніжну зиму.
Про завершення першого етапу з відновлення озера Синього, що на Виноградарі у Києві, повідомляє КП “Плесо”. Згідно з його даними, під час першого етапу робіт з ревіталізації підрядники розчистили 43 460 м³ дна та берегової лінії північної та південної частин озера. Також розчистили 15 810 м³ обох з’єднувальних проток. Берегову лінію з’єднувальної протоки укріплювали у два етапи та встановили матраци Рено для зміцнення берегів. Це різновид габіона, який захищає ухили берегів від сповзання та розмиву.
“Завдяки проведеним роботам, озеро поступово наповнювалося водою до настання морозів, що підтверджувалося щотижневим моніторингом фахівців КП “Плесо2. Це є позитивним результатом першого етапу відновлення водойми та свідчить про ефективність вжитих заходів”, — наголошують у КП “Плесо”.
Далі, кажуть фахівці, “створюються виклики” для наповнення водойми. Проблему у “Плесі” бачать в поточній гідрометеорологічній ситуації: мовляв, води у озеро поступатиме менше через зовнішні чинники. Так, за інформацією Укргідрометцентру, весняне водопілля 2025 року очікується нижчим за середні багаторічні значення. Основна причина — аномально тепла зима, відсутність сталого снігового покриву та нерівномірний розподіл опадів. Таким чином, відсутність значного весняного стоку може уповільнити процес природного наповнення водойми.
Як “Синє” озеро на Виноградарі спочатку зникло, а потім – почало відроджуватися
Нагадаємо, у вересні 2024 року Інформатор писав про те, що на Виноградарі нарешті розпочалися роботи з відновлення озера Синє – так звана активна фаза. Впродовж тижня комунальники облаштовували технічний майданчик, прокладали тимчасові технічні дороги для доступу до робочої зони, пригнали необхідну техніку. Зрештою стартував процес розчистки озера, і головне завдання комунальники бачили у розчищенні дна та берегової лінії.
А напередодні, у березні 2024-го, Інформатор констатував остаточне припинення існування озера “Синє”. Світлини з висохлим дном озера розповсюджували у соцмережах місцеві мешканці. Якщо навесні минулого року ще залишалася невелика смуга води, то 2024-го вона зникла – а від озера лишилася лише ділянка зволоженої землі.