Плани щодо реконструкції Контрактової площі, які обговорюються понад 10 років, вже невдовзі можуть стати реальністю. Щоправда, тимчасовою – саме такий проєкт данських урбаністів наразі розглядається як найбільш життєздатний. Яскраво, інноваційно, швидко, бюджетно, за два роки можна прибрати, а можна й залишити. Втім, у київських архітекторів є одне суттєве зауваження: Контрактова площа є пам’яткою містобудування, що означає низку обмежень при будь-якому “русі” на ній.
На цей важливий факт, який чомусь досі ніким не врахований, звернув увагу архітектор Андрій Миргородський, голова архітектурної майстерні “Проектні системи ЛТД”, яка проєктувала і будувала Поштову площу у нинішньому її виді. За його словами, те, що Контрактова є пам’яткою містобудування, прописано в українському законодавстві. А це накладає певні обмеження на будь-які архітектурні кроки.
“Як мінімум — усе, що будується, реконструюється та реставрується тут, має відповідати духу, стилістиці, масштабу, часу основної забудови площі. Як приклад такого ставлення до цієї території показую наш старий конкурсний проект із приведення площі до ладу. Його тоді проігнорувало міське керівництво.Шкода, що молоді хлопці, чию роботу обрали, не читають законів, а решта… А хто — решта?” – ставить риторичне питання Андрій Миргородський.
Щодо проєкту його майстерні, який було створено ще в 2015 році, він пропонував зробити Контрактову головною зеленою зоною Подолу, створивши ніби зелене містечко у серці мегаполісу. При цьому архітектори мріяли повернути до історичного коріння її структуру, закладену у XVIII-XIX століттях. Але з урахуванням ролі її головних об’єктів та сформованих пішохідних напрямків всього простору площі та прилеглих вулиць.
“Застосування класичних паркових рішень повністю відповідає статусу Пам’ятника містобудування та архітектури навколишніх будівель, включаючи стилістику вулиці Андріївський узвіз”, – зазначено у проєкті.
Щодо організації простору, було передбачено будівництво однорівневого підземного паркінгу на 400 місць у існуючій наземній стоянці. А поруч, у підземному просторі, планувалося розміщення Музею археології Подолу – з колекцією артефактів, знайдених на його території в різні часи. У будівлі Гостиного Двору передбачалося розміщення Музею Подолу, Дитячого освітнього центру, виставкових приміщень, малозальних кінотеатрів, а також кафе та ресторанів.
Що передбачає проєкт реконструкції Контрактової TORV Київ?
Як повідомляв Інформатор, ідея створення найбільшого у світі тимчасового міського простору на Контрактовій площі, запропонована данським урбаністом Мікаелем Колвілл-Андерсеном, базується на принципах тактичного урбанізму. Все робиться швидко, недорого і тимчасово, адже за два роки проєкт можна повністю демонтувати, хоча можна й залишити – тимчасові перетворення, що покращують місто, часто стають постійними. Проєкт має назву TORV Київ, від данського слова torv – громадська площа, до розробки залучені посольство Данії в Києві та Данський культурний інститут і компанія Novo Nordisk, яка є головним спонсором “перевтілень”.
Він передбачає наявність умов для проведення культурних і мистецьких заходів, зони для різновікових активностей – від шахових столів та ігрових майданчиків до зони для скейтбордингу та безкоштовної ковзанки взимку. Площа має бути повністю забезпечена живленням від автономної енергетики, стати естетично привабливою, функціональною та екологічно чистою.
Також ми писали про те, що під Києвом може з’явитись сквер з інсталяцією Бенксі. Графіті, що залишив в Україні відомий англійський андеґраундний художник, хочуть прикрасити сквер у Ірпені. Стрит-арт планують розмістити під склом для кращої консервації.