У четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. 2024 року День пам’яті припав на 23 листопада. Киян закликають долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання, а також запалити символічну свічку на підвіконні. А ближче до вечора усіх, хто бажає вшанувати пам’ять загиблих ґрунтовніше, закликають прийти до Національного музею Голодомору-геноциду.
Перелік пам’ятних заходів опублікував міський портал. О 16:00 усіх киян закликають долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання, а із настанням темряви запалити свічки пам’яті на підвіконнях, адже кожен вогник у вікні — це вияв нашої скорботи, пам’яті та віри в майбутнє, пише Департамент культури КМДА на міському порталі.
“Цього року українці втретє вшановують жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної війни Росії проти України. Сучасні трагічні події засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива. Ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви — гідно вшановані”, – зазначено у дописі.
Жителі столиці ближче до вечора традиційно збираються біля Національного музею Голодомору-геноциду. Люди несуть квіти, лампадки, свічки, хліб, яблука та колоски до пам’ятника “Гірка пам’ять дитинства” — скульптури дівчинки з колосками в руках. Вона символізує пам’ять про 3,5 мільйони хлопчиків і дівчат — жертв Голодомору-геноциду, а також тих, хто вижив у 1932–1933 роках, але не мав дитинства.
Тоді на одних із найкращих у світі чорноземах без війни та стихійних лих у страшних муках щоденно вмирали тисячі людей, які вирощували хліб. На межах областей, де гинули цілі села, а живі не встигали ховати мертвих, де у голодному божевіллі люди поїдали чужих і власних дітей, радянська влада виставляла збройні заслони, щоб ніхто не зміг вирватися з цього пекла…
У суботу, 23 листопада, кияни та гості міста зможуть із 14:00 до 19:00 відвідати Національний музей Голодомору-геноциду та вшанувати пам’ять убитих радянським режимом українців.
Також о 15:30 біля “Меморіалу жертв Голодомору” (вул. Лаврська, 3) відбудеться молебень за участі ієрархів Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви.
Київ розробляє концепцію меморіалізації загиблих захисників
Нагадаємо, Інформатор розповідав, що у 83-ю річницю масових розстрілів нацистами мирного населення в Бабином Яру міський голова Києва Віталій Кличко вшанував пам’ять загиблих. 29 та 30 вересня 1941 року, лише за два дні, нацисти розстріляли у Києві понад 30 тисяч євреїв. А Бабин Яр навічно став одним із символів Голокосту, жахливого злочину нацистів проти людства.
Також ми писали про те, що у Києві розроблять концепцію меморіалізації загиблих захисників та захисниць. Таке рішення було прийняте на першому засіданні Координаційної ради з підготовки та впровадження Концепції меморіалізації у Києві під егідою міського голови. Причина проста – надто велика кількість запитів та клопотань щодо встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок тощо.