Киян знову годують обіцянками про Охматдит: ремонт розпочнеться у червні, але це не точно

Ремонт унікальної лікарні Охматдит, яка зазнала ракетного удару РФ ще 8 липня 2024 року, продовжує залишатися скандальною темою. Зростають шанси, що відновлення найбільшого і сучасного корпусу лікарні все ж таки почнуть раніше річниці прильоту. Це не знімає з порядку денного питання про обурливу повільність чиновників попри величезний запит суспільства на якнайшвидшу відбудову, але все ж є приємною новиною.

30 квітня в приміщенні Охматдиту відбувся брифінг, де чиновники МОЗ звітували: відбудова сучасного корпусу лікарні “Охматдит” вартуватиме близько 396 мільйонів гривень. Фонд Охматдит “Здорове дитинство” погодився профінансувати ці роботи через систему Прозоро. Капітальний ремонт київської дитячої лікарні “Охматдит” стартує в червні, написали ЗМІ після брифінгу, посилаючись на чиновників Мінздраву. 

Цікаво, що у МОЗ цієї інформації згодом чомусь засоромилися. Обіцянки зникли з сайту відомства, відповідну новину прочитати не вийде: натомість випадає напис “На жаль, цієї сторінки вже не існує”. Проте, судячи з посилання на сторінку, новина мала саме назву “Капітальний ремонт сучасного корпусу розпочнеться у червні”.

Виправлена новина про Охматдит від Мінздраву називається “Тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу буде оголошено на початку травня”. У самій новині йдеться вже про “першу половину” травня, а міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко висловив сподівання, що це станеться першого тижня місяця. Жодної інформації саме про старт ремонту – чи у травні, чи у червні, чи колись ще – на сайті МОЗ та в соцмережах відомства немає. Як і про термін завершення тендеру.

Нагадаємо, у березні Ляшко обіцяв,  що у травні – на початку червня в Охматдиті мають розпочатися будівельні роботи, а закінчити їх планується до настання холодів. На брифінгу 30 квітня представники відомства підтвердили, що “зовнішні роботи мають завершити взимку” – хоч це формулювання не виключає і лютий 2026-го. Під час капітального ремонту лікарня продовжить працювати та надавати допомогу пацієнтам.

МОЗ нагадало, що під ракетний удар потрапив не лише новий корпус. Постраждали ще чотири об’єкти: хірургічне, токсикологічне, адміністративне відділення і трансформаторна підстанція. До речі, корпус, у якому розташоване токсикологічне відділення, дійсно почнуть ремонтувати (його вирішили консервувати, бо це пам’ятка – прим. ред) у травні, пообіцяли в МОЗ.

Для трансформаторної підстанції Охматдиту партнери України вже надали нове обладнання, воно зберігається на території лікарні та чекає на установку. Однак будувати саму підстанцію доведеться з нуля, тут із термінами ясності немає. Тендер на ремонт адміністративного відділення оголосять у травні. 

А ось із хірургічним відділенням, здається, буде довга історія. Тендер уже був, наприкінці квітня звіт за пропозиціями направили до Світового банку. Але роботи з відбудови цього корпусу включають створення всієї проектної документації, і цим хтось займеться, лише виграв тендер. Сама ж реконструкція розпочнеться колись згодом, після затвердження цих документів.

Учасники брифінгу також наголосили, що всі гроші, зібрані на відбудову НДСЛ “Охматдит”, а це понад мільярд гривень, будуть використані за призначенням. З цих коштів вже були оплачені роботи з оцінки руйнувань, розробки проєктної документації та проведення захисних робіт. Кожен етап відбудови контролює Рада з відновлення Охматдиту. До речи, використані або укладені в контракти кошти для відбудови дитячої лікарні загалом вже досягли 36,2 млн грн, повідомив заступник міністра охорони здоров’я Едем Адамов.

Як планували відновлювати Охматдит ще на початку осені 2024-го

Нагадаємо, ще на початку осені Інформатор писав, що у відбудові дитячої лікарні Охматдит перший етап робіт мали почати у середині жовтня.  А наприкінці серпня Ляшко казав про необхідність швидкої підготовки будівлі головного корпусу до холодів. Мова йшла про захист від зовнішніх подразників та погодних умов, забезпечення наявності опалення, роботи із засклення – тобто те, що є невідкладним напередодні зими.

А трохи пізніше ми вже писали про те, що лікарню у 2024 році відновлювати не будуть через втрачений час. 30 вересня посадовці з МОЗ оголосили тендер на протиаварійні роботи. Офіційно вони названі “першочерговими”, втім, у ситуації, що склалася, вони були надзвичайно першочерговими – такими, що мали б закінчитися “ще вчора”. Проте розпочалися вони із початком опалювального сезону, коли головний корпус лікарні вже мав би бути захищеним від холоду та опадів.

А часу було втрачено багато, до того ж, з відбудовою вийшов величезний скандал. Як виявилося, компанія, яка за скороченою процедурою виграла перший конкурс на роботи, не мала відповідного ані досвіду, ані техніки. А благодійний фонд, на рахунок якого надходили кошти, відмовився перерахувати їх на рахунок лікарні. Тендер скасували. 

Згодом Нацполіція, інші правоохоронні органи та комісія МОЗ почала перевірку процесів з відновлення Охматдиту. На цей час від посади відсторонили гендиректора лікарні Володимира Жовніра.

Тому у посадовців з міністерства к листопаду був на руках лише технічний звіт про обстеження двох корпусів лікарні,  головного та хірургічного, та розуміння, що ще два корпуси, адміністративний та токсикологічний, мають законсервувати, як пам’ятки архітектури. Але не було ніяких проєктів ремонту.

Джерело