Київ на 20 місці серед міст світу з найбруднішим повітрям: у якому з районів дихається найгірше

Зранку у суботу 22 лютого 2025 року у Києві спостерігається погіршення стану атмосферного повітря. Причиною цього називають зависання у повітрі пилу – він залишається там через відсутність вітру над містом за умови підвищеного атмосферного тиску. Зрештою, найгіршою є ситуація у Дарницькому районі столиці.

Про погіршення якості повітря над Києвом свідчать дані моніторингового порталу SaveEcoBot. Це ж підтверджує і офіційний портал міської адміністрації: із поясненням, чому українській столиці складно дихати, виступив Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА.

“Ймовірною причиною підвищення рівня забрудненості є накопичення завислих речовин (пилу). Оскільки маловітряна погода за підвищеного атмосферного тиску не сприяє розсіюванню домішок”, – вказано на порталі КМДА.

Власне, зранку у суботу, 22 лютого найбільше скупчення з диму, туману і пилу виявлено по всьому Києву. У середньому воно складає 110 AQI PM2.5 (це означає, що у повітрі чимало дрібнодисперсного пилу фракції 2,5 мікрона). Це, як зазначає портал SaveEcoBot, є шкідливим рівнем для чутливих груп – він вже може спричинити дискомфорт при диханні в людей із захворюваннями легенів (таких, як астма). Однай є й значно гірші показники по районах.

Де у Києві дихається найгірше

  • Дарницький район, Харківське шосе – 189 AQI PM2.5;
  • Святошинський район, Біличі, вул. Академіка Єфремова – 181 AQI PM2.5;
  • Деснянський район, Троєщина, просп. Червоної Калини, 171 AQI PM2.5;
  • Подільський район, вул. Турівська, 168 AQI PM2.5;
  • Солом’янський район, Відрадний проспект, 161 AQI PM2.5.

Зазначимо, що “помаранчевим” на мапі позначено середній рівень небезпеки – тобто рівень забруднення повітря наближається до шкідливого і виходить за рамки норми. Фахівці радять людям, чутливим до якості повітря, не виходити назовні та штучно обмежити доступ повітря з вулиці до помешкань.

А от там, де мапа вже “червона“, – рівень небезпеки “шкідливий”, як і повітря. Воно може викликати дискомфорт при диханні за тривалого впливу, а також дискомфорт у людей із захворюваннями серця.

При цьому, за даними рейтингу IQ Air, українська столиця опинилася вже на 20 місці серед найзабрудненіших міст світу. З європейських міст гіршою є якість повітря лише у польському Кракові, італійському Мілані, хорватському Загребі, Скоп’є з Північної Македонії та словацькій столиці, Братиславі.

Як себе захистити?

  • Мінімізувати перебування на вулиці – обмежити перебування на відкритому повітрі,
    уникати тривалого перебування рано вранці, коли у повітрі виявлений смог;
  • Слідкувати за надходженням повідомлення щодо забруднення повітря;
  • Необхідно закрити всі вікна в оселі, а при відкритті вікон варто завішувати кватирки зволоженою тканиною і періодично її змінювати;
  • Спеціалісти рекомендують пити більше води.
    проводити вологе прибирання щонайменше раз на добу;
  • Використовуйте очищувач повітря з фільтрами HEPA, щоб зменшити кількість шкідливих частинок у кімнаті.

Востаннє повітря досягало критичних показників ще восени 2024-го

Нагадаємо, минулого разу Інформатор писав про суттєве погіршення якості атмосферного повітря ще у листопаді 2024 року. Тоді у деяких районах Києва зафіксовано погіршення якості повітря, а загалом у столиці був “шкідливий рівень”. Погіршення якості сталося, зокрема, у Солом’янському районі міста, де були перевищені допустимі норми забруднення.

А ще раніше повітря псувалося в жовтні 2024-го. Тоді показники концентрації пилу були перевищені майже в усіх районах. А в деяких індекс якості повітря, що базується на показниках твердих часток, озону, діоксиду азоту, діоксид сірки та викидів вуглецю, був так само, як і зараз, небезпечно високим для всіх груп населення.

Джерело