Київ зростатиме: 87% переселенців планують залишитися в столиці

Згідно з даними статистики, наразі у Києві мешкає майже 419 тисяч переселенців, і здебільшого люди, які через війну залишилися без власних домівок, планують “осісти” у столиці. Розпочати життя з чистого листа нелегко – треба шукати житло та роботу, але у більшості просто немає вибору. Тож понад 87 % ВПО планують залишатися у Києві, майже 3 % розглядають можливість повернення додому після  завершення бойових дій.  

Такі дані опитування, що було проведено БФ “Рокада” у співпраці з Департаментом соціальної та ветеранської політики КМДА, оприлюднила заступниця Кличка з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда. На її думку, те, що більшість ВПО хоче залишитися, пояснюється тим, що в столиці у киян та ВПО рівні права у медичній сфері, соціальних виплатах, безоплатному проїзді для пільгових категорій, вони мають першочергове право на зарахування дітей до садочків та шкіл. Проте, які б не були причини, пільги та права, є й багато проблем, з якими стикаються в Києві його нові мешканці. 

Найголовніша – це житло, яке вимушені винаймати 82% ВПО,  і для 90% з них це головна стаття витрат. Не менш важливою проблемою є працевлаштування – наразі мають роботу лише 64% опитуваних. При цьому кожен десятий отримував відмову через свій статус ВПО.

І, звісно, фінансові проблеми, через які 34% змушені економити на їжі, 33% мають кошти лише на базові потреби. Загалом потребу у фінансовій підтримці відчувають 84%, а в гуманітарній допомозі – 70%. Щодо географії переміщення, із загальної кількості ВПО, що мешкають у Києві, 52% з Донецької області, 21% – з Херсонської та майже 13% – з Луганської області.

За словами заступниці голови КМДА, проблему з житлом Київ не може вирішити самостійно, без впровадження законодавчих змін. Хоча є й власна прогалина, і це погана комунікація, через яку велика кількість ВПО просто не знає ані про свої права, ані про можливості, які надає їм проживання в столиці. До речі, згідно зі статистикою, після 24 лютого 2022 року до Києва переїхало близько 232 тисяч осіб, з них 50 тисяч – це діти. Якщо ж рахувати кількість ВПО з 2014 року, то наразі це майже 419 тисяч осіб, з них 69 тисяч дітей.

В Кличка створять спеціальне підприємство, яке опікуватиметься ВПО у столиці

Як повідомляв Інформатор, У Києві створять комунальне підприємство, що матиме за завдання допомогу внутрішньо переміщеним особам. Його поява продиктована необхідністю опікуватися сотнями тисяч людей з непідконтрольних територій чи тих місцин на Сході та Півночі країни, де жити стало небезпечно. Нове КП буде інформувати приїжджих про наявність житла для тимчасового проживання, надавати певні соціальні послуги, зокрема, психологічну підтримку, полегшувати адаптацію до умов столиці. Особливо, пишуть посадовці, це стосується жінок, які не можуть забезпечити догляд за дітьми та членами сім’ї, що потребують такого догляду.

Також ми писали, що ВПО можуть отримати грошову допомогу на оренду житла https://informator.ua/uk/vpo-mozhut-otrimati-groshovu-dopomogu-na-orendu-zhitla-umovi. Це родини ВПО, які були вимушені переміститися після 24.02.2022 року, ще не отримували цільову грошову допомогу на оренду житла від міжнародних організацій, а також належать до однієї з таких категорій населення:

  • ВПО, які проживають у місцях тимчасового проживання (МТП), які спроможні оплачувати приватну оренду житла після закінчення терміну дії програми грошової допомоги на оренду житла;
  • ВПО, які проживають в МТП під загрозою виселення, особливо ті, хто проживає в школах і дитячих садках, у зв’язку з поверненням цих закладів до освітньої діяльності;
  • ВПО, які вже проживають в орендованому житлі, перебувають під загрозою виселення та не мають іншої альтернативи, окрім як переселитись в МТП;
  • Новоприбулі ВПО (до 1-го року в момент реєстрації у проєкті), які не бажають проживати в МТП.

Джерело