Київський архітектор пропонує створити музей замість ТЦ Globus під Майданом: чи це можливо

ТЦ Globus, що розташований під Майданом Незалежності, має бути перетворений на музей історії становлення України, вважає відомий київський архітектор Микола Віхарєв. Для цього його треба викупити в нинішніх власників та облаштувати експозицію – а увійти в неї могла б і Алея пам’яті, що нині розташовується на зеленій зоні Майдану, та й інші елементи. Крім того, не слід будувати нову споруду музея на Майдані – це зруйнує історичне середовище, та й місце, де пролилася кров, має “охолонути”.

“Місце, де пролилася кров, має охолонути”

Таким є бачення розвитку міського простору від архітектора Миколи Віхарєва, яким той поділився у інтерв’ю з Liga.net та виданням “Великий Київ”. Містобудівник каже, що Майдан перестав вже бути просто “площею”, нині це – сакральне місце, де пролилася кров заради незалежності й свободи країни, ще й свідок трьох революцій.

“ТЦ має бути частково закрито, викуплено державою і перепрофільовано під музей історії становлення України з паркінгом, основний транспорт має піти під землю. Будь-які масштабні надземні зміни архітектурних об’ємів чи реконструкції тут недоречні. Наприклад, не потрібно змінювати плитку чи вводити нові архітектурні рішення, реставрувати та почистити старе”, – сказав Віхарєв Liga.net.

Вулиця Інститутська, каже архітектор, має лишитись такою, якою її запам’ятали люди, аби самі події отримали час на осмислення. Такою самою, каже він, є й ситуація з Бородянкою під Києвом – негідно реконструювати будівлі, на яких залишилися кров, сліди болю й руйнувань, замість того, щоб залишити це місце сакральним, а нове місто – звести поряд.

“Дайте місцю, де пролилася кров, “охолонути”. Це гріх – на місці пролитої крові класти нові фундаменти та асфальт”, – вважає Микола Віхарєв.

ТЦ Globus від самого початку задумували, як музей

Розвинув думку він для “Великого Києва”. За його словами, від самого будівництва ТЦ Globus підземні приміщення були задумані, як музей – згадки про це є у розпорядженнях та рішеннях Кабміну й мерії від 1999 й 2001 років. Зміни сталися пізніше, каже він, і тепер простір під центральною площею виконує не властиву для нього функцію (у жодному з великих міст світу такі “центрові” локації не виконують торговельну функцію).

“Просто бізнес у якийсь момент зайняв місце музею. Історична справедливість у тому, що колись заплановане, має бути завершеним. Торгівля і торгівельний центр має поступитися демонстрації та вшановуванню елементам історії нашої незалежності, – каже Віхарєв “Великому Києву”.

Під сподом Майдану архітектор пропонує розмістити досить простору експозицію, яка б суміщала історичну та ідеологічну функції, розповідала про становлення держави й міста Києва. У ній, вважає Віхарєв, має знайтись місце й для найдавніших часів, і для новітніх – останніх київських революцій та великої війни.

“Десь буде зберігання ретро-машин, десь Музей Гетьманства, Музей Революції. Щоб людина, яка приїхала на сакральне місце, могла доторкнутися історії”, – зазначив він.

До “воєнної” частини експозиції, каже архітектор, слід долучити Алею пам’яті, що її створили самі кияни й українці на Майдані. Мова про газон з синьо-жовтими прапорцями й світлинами українських захисників, полеглих у великій війні. У певний момент владі доведеться обирати, що робити з меморіалом, і найдоцільніше зберегти його, цілком перенісши туди, де він буде частиною цілісної композиції.

“Люди зробили самі монумент з кожним загиблим хлопцем за нашу Україну. Щоразу втикається прапорець туди. Що робити з тими тисячами прапорців на газоні, які ви побачите, якщо підете на Майдан. Ми ж не можемо їх забрати. Це місце вже в розумінні людей не має змінюватись. А ці прапорці згодом мають бути переміщені до музею на Майдані Незалежності”, – пояснив Микола Віхарєв.

Кому належить ТЦ і як планували переосмислити Майдан

Зазначимо, що простір від Майдану до верхньої частини вул. Інститутської та Жовтневого палацу дійсно потребує переосмислення. Після Революції Гідності та на самому початку кривавої війни кияни обрали саме його у якості головної меморіальної локації. Сюди ж ходять, аби виказати громадянську позицію чи протест проти якоїсь події (також на Майдані регулярно нагадують про родичів та друзів, що опинилися в російському полоні, учасники акції Free Azov).

Спроби переосмислення вже робилися – так, є плани щодо будівництва Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності на Майдані. Втім, Мінкульт призупинив роботи з його зведення. Саме цю споруду, каже Віхарєв, будувати й не бажано – замість цього він закликає лишити вул. Інститутську й Майдан в спокої, а усі меморіальні елементи – перенести у підземний музей.

Зазначимо, що з 2007 року ТЦ Globus належить великій європейській інвестиційної компанії London & Regional Properties. Нині це дві частини – підземна й наземна, площею понад 35 тис “квадратів”. На ній розташовані понад 200 магазинів, причому історично вакантність площ тут найменша з усіх ТЦ Києва завдяки локації.

У центрі міста “грають в кальмара” – про що мова

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Будинку профспілок, що розташований на Майдані Незалежності у Києві, виставлено на продаж чимале приміщення. Воно розташоване просто на першому поверсі будинку, відтак, є надзвичайно привабливою комерційною пропозицією. Адже розташування у самому середмісті, у центрі туристичної столиці, передбачає величезний трафік та відвідуваність.

Крім того, ми розповідали, що у Києві на Хрещатику й Майдані повним ходом йде “гра в кальмара”. Кияни викладають відео з актором із зовнішністю, схожою на персонажа південнокорейського серіала, що пропонує зіграти у “ттакчі” (аналог слов’янської гри “в сотки”). А біля головного вестибюля ст.м. “Хрещатик” чоловік, вдягнутий у комбінезон червоногарячого кольору, пропонує перехожим зіграти в якусь з ігор – ймовірно, також із серіалу. Видно, що відбою від глядачів у нього немає.

Джерело