Літак, що возив Кучму і Ющенка, стане експонатом Фестивалю кар’єри в Києві

У Києві готуються до події, яку важко буде не помітити: на “Фестивалі кар’єри”, що пройде 22–25 травня на ВДНГ, центральним експонатом стане справжній президентський літак Ту-134А-3 “Україна”. З 2014 року лайнер є експонатом Державного музею авіації, але наприкінці травня ненадовго залишить музейні стіни. Тож, відвідувачі “Фестивалю кар’єри” зможуть не лише дізнатися його історію, а й роздивитися легенду зсередини.

Про появу незвичайного для ВДНГ об’єкту повідомляють організатори фестивалю. Цей пасажирський лайнер, побудований на Харківському авіаційному заводі, з 1997 по 2012 рік виконував роль основного борту для коротких поїздок українських президентів і прем’єрів. На його борту точно літали Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко. 

Усередині – салони для президента та делегацій, кімната для нарад, урядовий телефон, столи для підписання угод. Лайнер бачив світові столиці, злітно-смугову рутину дипломатії і державні таємниці. А тепер побачить черги школярів і студентів, охочих доторкнутися до історії й авіації одночасно.

Літак належить Державному музею авіації, який нині зачинений. Але завдяки ініціативі Київського авіаційного інституту (КАІ) і компанії Work.ua, лайнер тимчасово переїде до ВДНГ у межах великої освітньо-профорієнтаційної події. Щоправда, у соцмережах вже з’являлися емоційні звинувачення, нібито літак “ріжуть на металобрухт”, мовляв, демонтаж проводиться таємно, поки музей не працює для відвідувачів. Але, як пояснила в.о. ректора КАІ Ксенія Семенова, ніхто не нищить літак: його лише обережно розбирають, щоб перевезти на територію ВДНГ, як це вже робили у 2014 році, коли борт доставляли до музею з аеропорту “Бориспіль”. Уся операція проводиться за підтримки Департаменту культури та Департаменту територіального контролю КМДА.

На фестивалі Ту-134 стане центральною частиною великої експозиції Київського авіаційного інституту про авіацію, інженерію та технології. Відвідувачі зможуть не тільки побачити літак зовні, а й зайти всередину, пройтися салоном, де колись проходили урядові наради, і дізнатися більше про історію української авіації. Це символічний жест у час, коли українське небо закрите, але мрія про політ і професії майбутнього цілком жива.

Фестиваль кар’єри стане платформою для знайомства з десятками професій: тут можна буде отримати консультацію кар’єрного коуча, поспілкуватися з роботодавцями, пройти майстер-класи, дізнатися про освітні можливості і навіть приміряти на себе нову роль. Для підлітків, студентів, досвідчених фахівців та ветеранів тут створять окремі простори для пошуку свого шляху. І літак у центрі цієї події, за словами організаторів, є не просто інсталяцією, а метафорою подорожі до професійної самореалізації.

“Ми хочемо нагадати, що авіація жива. Українці досі вчаться літати, конструюють літаки, створюють авіакомпанії. Це й є незламність”, — пояснює в.о. ректора КАІ Ксенія Семенова. 

Ту-134, що бачив світ з висоти, тепер надихатиме нові покоління на злет. І це, здається, найкраща посадка, яку тільки міг здійснити президентський борт.

У Національному експоцентрі створять єдиний гастрономічний простір

Як повідомляв Інформатор, на ВДНГ у Києві з’явиться єдиний простір, що об’єднає фудкорти.  Проєкт має робочу назву “Фудплаза ВДНГ” і має переосмислити та удосконалити існуючу систему розміщення закладів харчування. І водночас оновити ті зони фудкортів, які не змінювалися роками. Сучасний публічний гастрономічний простір планують створити між павільйонами №10 і №12. У 2025 році буде реалізовано перший етап – концептуалізація та проєктування, у 2026-му “Фудплаза ВДНГ” має запрацювати.

Також ми писали, що на території ВДНГ у Києві пройшов третій фестиваль “Книжкова країна” – одна з наймасштабніших літературних подій в Україні. Цьогорічна програма стала ще більш насиченою: понад 300 заходів – від презентацій літературних новинок до концертів і театральних постановок. А ключовим візуальним акцентом фестивалю став квітковий декор, який перетворить простір на яскраву весняну інсталяцію з фотозонами та арт-об’єктами. 

Джерело