Масові зіткнення з поліцією сталися вдень 19 квітня у центрі Києва. Приводом до акції протесту став фестиваль Sunny Bunny у кінотеатрі Жовтень. Його засновники кажуть, що мета фестивалю – не дратувати громадськість, а “підсилити голоси квір-спільноти й просувати рівність і повагу”, проте мітингувальники назвали захід “содомітською пропагандою”.
Про безлади вдень 19 квітня повідомили київські паблики, опублікувавши численні відео. На кадрах видно, що кілька десятків демонстрантів із прапорами та плакатами вступили у бійку з правоохоронцями, яких було набагато більше. Частина з молодиків була затримана, решта розбіглася. Програма показів у “Жовтні” у суботу мала початися о 15:10, к цьому часу протестувальників вже розігнали.
Противниками ЛГБТ-фестивалю виявилися активісти у балаклавах з організації “Права молодь”, яка, судячи з тексту заяви, має відношення до “Правого сектору”. Активісти у соцмережах оголосили, що акція не відбулася і просто перенесена, оскільки поліція завадила їхнім планам. Вони заявили, що “акція була мирною”, а її учасники були неозброєними та не проявляли агресію. Дії поліції “Права молодь” назвала неправомірними, правоохоронці столиці поки що не коментували ці заворушення.
Пристрасті навколо Sunny Bunny розгорілися ще 18 квітня – спочатку у соцмережах. У день його відкриття ревнителі традиційних цінностей виявили, що захід розпочався у Страсну п’ятницю та взагалі припав якраз на Великдень (покази триватимуть до 25 квітня, 20 квітня програма у “Жовтні” також розвинена – прим. ред.). Супротивники івенту побачили в цьому, зрозуміло, образу релігійних почуттів. Організатори кінофестивалю у спеціальній заяві наголосили, що не мали наміру когось обурити, а термін проведення Sunny Bunny погоджувався заздалегідь відповідно до міжнародного фестивального календаря. Тож факт, що дати зараз припадають на Пасху, є лише збігом. Так чи інакше, підкреслили вони, Україна – це світська держава.
“Водночас ми переконані, що частина українського суспільства просто знайшла привід у Великодні чи Страсній п’ятниці для висловлення своєї незгоди з існуванням фестивалю (чи ЛҐБТКІА+ спільноти) взагалі, сповідуючи насправді гомофобні та дискримінаційні переконання і відверто висловлюючи ненависть і заклики до насильства”, – йдеться у заяві.
Перекриття вулиці, сапери та військові адвокати: сутички біля Голосіївського ТЦК
Інформатор розповідав про історію, що сталася наприкінці березня біля Голосіївського ТЦК . Але не внаслідок мобілізаційних заходів, а через підозрілий мікроавтобус з написом “Військові адвокати” – таких автівков на вулицях Києва останнім часом побільшало. Втім, те, що почалося з перевірки автобусу та водія, закінчилося сутичкою та скандалом.
Також ми писали, як 8 грудня на вулиці Івана Франка сталася сутичка між поліцією та громадянами у чорних масках, що “завітали” до лекторію КиївПрайду, де мав би відбутися освітній захід. Проте невідомо, чим би міг закінчитися недільний Kyiv Queer Talk, якби не поліція, якій довелося завадити невідомим поки нападникам, що намагалися прорватися до лекторію.