Місто в стресі: що думають кияни про своє ментальне здоров’я

У Києві завершилось чергове опитування про емоційний стан містян, яке проводилося у мобільному застосунку “Київ Цифровий”. Понад 59 тисяч людей поділилися  тим, як почуваються у воєнний час – результати, як і торік, виявились тривожними: лише 9% респондентів оцінили свій стан як добрий. Це приблизно одна людина з 11, або одна – на три-чотири сім’ї.

Як зазначила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та впровадження безбар’єрності Марина Хонда, 91% учасників вказали на симптоми тривалого стресу: від емоційного виснаження до тривожності й хронічної втоми. За останній рік кількість людей, які відчувають хронічну втому, зросла з 30% до 34%. Депресивні настрої серед молоді теж, на жаль, на підйомі – 14%, тоді як у 2024-му таких було 12%.

Це вже третє подібне анкетування, яке проводиться в рамках ініціативи з розбудови міської системи психологічної підтримки. Як пояснюють у КМДА, саме такі опитування допомагають зрозуміти потреби громади й формувати ефективну Мапу ментального здоров’я. Це цифровий інструмент у застосунку, який допомагає знайти безкоштовні або доступні сервіси психологічної підтримки.

Як кияни намагаються впоратись із стресом?

Згідно з результатами опитування щодо способів впоратися з емоційним напруженням, найчастіше це звернення до рідних. Найменше кияни шукають підтримку в соцмережах. І є приємна новина щодо зростання кількості тих, хто звертається по допомогу до спеціалістів. Загалом, резльтати наступні:

  • 42% – звертаються за підтримкою до друзів і близьких;
  • 16% – використовують фізичну активність;
  • 12% – шукають допомогу на онлайн-платформах;
  • 9%  – вживають заспокійливі;
  • 9%  – звертаються до лікарів або психологів (торік таких було 7%);
  • 7%  – шукають підтримку в соцмережах.

Але є й тривожні сигнали. Майже третина опитуваних взагалі не звертаються по допомогу. Ще 14% намагаються впоратися самотужки, а 7% зізнаються, що уникають психологів через недовіру чи брак коштів.

Є також виразні гендерні відмінності. 33% жінок повідомили про високий рівень тривожності, серед чоловіків таких – 22%. Жінки також більш активно користуються сервісами підтримки.У КМДА зазначають: результати цього опитування допоможуть удосконалити як саму Мапу ментального здоров’я, так і міські програми підтримки, особливо для вразливих груп – молоді, літніх людей і сімей військових.

Чим корисний сервіс Мапа ментального здоров’я

Нагадаємо, Мапа ментального здоров’я Києва, створена у мобільному додатку “Київ Цифровий” допомагає знайти психологічну підтримку, виходячи з власних потреб. І дізнатися не тільки про найближчі установи, а й фахівців та їхню спеціалізацію. На мапі доступні графік роботи установ, напрями допомоги, категорії, для яких призначені послуги (військові, школярі тощо), способи звернення та контакти. Наразі сервіс містить інформацію про понад 500 надавачів послуг – психологів, центрів підтримки, соціальних служб тощо. 

Також ми писали, що у Києві Цифровому тепер можна дізнатися про доступність інтернету під час відключень світла. 

Новий дашборд показує, які інтернет-провайдери тримають зв’язок найдовше в умовах блекауту. Крім того, кияни можуть дізнатися, який провайдер у їхньому районі найпоширеніший та ТОП провайдерів за популярністю. Віджет на карті показує райони, де провайдери перестають працювати під час відключень світла.

Джерело