На Європу чекає найхолодніша зима з початку війни – Bloomberg підтвердив прогноз Інформатора

Температура повітря в Європі з кінця листопада 2024 року по березень 2025 року, як очікується, буде в цілому нижчою за рівні, що спостерігалися в останні два роки. Через це, ймовірно, попит на опалення зросте до найвищого рівня з початку війни в Україні, прогнозує 27 листопада Bloomberg, спираючись на дані Європейського центру середньострокових прогнозів погоди. Про те саме Інформатор попереджав два тижні тому. 

Континент залишається вразливим до погодних потрясінь. Холодна зима посилить тиск на вже високі ціни на газ та електроенергію. Це може збігтися із зупинкою постачання газу через Україну з 1 січня 2025 року, коли температури зазвичай опускаються до найнижчих значень, попереджає Bloomberg.

Інформатор у листопаді попереджав із посиланням на європейських вчених, що полярний вихор, що визначає характер зими в Європі,внаслідок аномалій помітно послабився, що може призвести до відчутного зниження температури взимку. Маси холодного повітря певно атакуватимуть середні широти, тобто вплинуть на зимову погоду в Європі та Україні. Це стане справжнім іспитом для української енергетики, яка може не впоратися із суттєвим зниженням температури. 

Ендрю Педріні, метеоролог Atmospheric G2, підтвердив Bloomberg, що ослаблення полярного вихору можливе, і синоптики у листопаді уважно стежать за його динамікою.

Дані Bloomberg

За даними видання, морозна погода та слабкий вітер вже призвели до більш швидкого, ніж зазвичай, вилучення газу зі сховищ у листопаді. Це викликає побоювання з приводу кінця зими та сезону поповнення запасів наступного літа. До того ж ескалація бойових дій між Росією та Україною збільшує енергетичні ризики для Європи, підкреслює видання.

За словами Метью Дросса, метеоролога компанії Maxar, в основному очікуються м’які умови в північній та центральній Європі. А нижчі температури будуть відчутні переважно на півдні, наприклад, в Італії та на Балканах.

За даними Weather Services International, очікується, що в грудні температура впаде, а попит на опалення по всій Європі зросте до рівнів, що перевищують сезонні норми. Bloomberg попереджує, що в Осло середня температура, за прогнозами, впаде до -12 градусів Цельсія 8 грудня, що на 9 градусів нижче 30-річного середнього значення.

Ситуація в енергосистемі України: яка перспектива на зиму

Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І треба готуватися до цього.

Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм. 

В Україні може виникнути надзвичайна ситуація через постійну руйнацію Росією енергетичної інфраструктури. Це може призвести до того, що ще більше українців будуть змушені залишити свої будинки і країну, тож у Європейському Союзі зростатиме кількість біженців, турбується високий представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель. Населення країни “вже стикається з перебоями в електропостачанні тривалістю від 8 до 12 годин”, та цифра може зрости до 20 години на день. Тому Україні потрібна підтримка на енергетичному фронті, наголосив Боррель.

Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.

Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.

Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни – шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом – 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.

Джерело