Найбільше сонячних станцій на багатоповерхівках встановлено у Дарницькому районі Києва

ОСББ Києва готуються до зими та можливих блекаутів, обираючі різні способи досягнення енергонезалежності. Проте найчастіше це сонячні панелі, що встановлюють на дахах багатоквартирних будинків. І беззаперечним лідером в реалізації проєктів зі встановлення СЕС виявився Дарницький район, де все більше ОСББ отримують компенсації за придбані незалежні джерела живлення.

Про це у Facebook повідомив член правління Громадської спілки “Київська асоціація ОСББ та ЖБК” Валерий Пиндик. За інформацією Дарницької районної державної адміністрації, з початку 2024 року до адміністрації надійшли заявки щодо 60 будинків, за якими отримано вже понад 7,7 млн грн компенсації за альтернативні джерела електроживлення, що придбали співвласники. І ще сім ОСББ надіслали документи на відшкодуванні лише за останній тиждень – їхня сума становила більше 1,3 млн грн.

Сонячні електростанції ОСББ встановлюють або за допомогою програми відшкодування вартості незалежних джерел електроенергії, або завдяки участі у конкурсі проєктів з реалізації енергоефективних заходів у будинках ОСББ та ЖБК. Але у будь-якому разі перед встановленням СЕС для кожного з будинків розраховується індивідуальна потреба у споживанні електрики для базових вимог – освітлення місць загального користування, холодного та гарячого водопостачання, опалення. І вже на основі цих розрахунків обирається інвертор, акумулятори та сонячні панелі. 

У Київській асоціації ОСББ та ЖБК зазначають, що розмір часткового відшкодування вартості придбаних незалежних джерел енергії для будинків Києва залежить від розміру будинку. І наразі максимальна сума, яку компенсують співвласникам збільшена. Для будинків до 6 поверхів вона становить 100 тис грн., 200 тис грн. – для будинків від 7 до 16 поверхів, 300 тис грн. для будинків від 17 поверхів та з даховими або прибудованими котельнями.

 ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій

Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДІМ”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.

ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку. 

До того ж, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. 

Також Інформатор розповідав про те, що Міносвіти доручило усім закладам освіти – як школам, так і вишам – у максимально короткі терміни встановити об’єкти сонячної генерації, простіше кажучи, сонячні батареї. Також треба придбати власне батареї, щоб забезпечити безперебійну діяльність впродовж блекаутів. Втім, київські навчальні заклади навряд чи встигнуть до кінця 2024-го: і тому є ціла низка причин.

Джерело