Головний секрет серця розкрито: як воно може битися поза тілом

Вийміть серце людини, і, якщо зберігати його в умовах для трансплантації, – воно буде продовжувати битися. Нове дослідження виявило, що у підтримці серцебиття набагато більш значну роль відіграють внутрішньосерцеві нейрони, ніж центральна нервова система і головний мозок людини, пише IFLScience. Внутрішньосерцева нервова система – це скупчення нервів, розташованих у тканині серця. По суті, вона є маленьким “мозком” всередині серця. Він діє як локальна система контролю, котра керує роботою серця. Раніше вважалося, що це спрощена структура, яка отримує накази від головного мозку. Тепер дослідження показало, що це не зовсім так.

“Цей маленький мозок всередині серця відіграє ключову роль у підтримці та контролі серцебиття. Це відбувається подібно до того, як мозок регулює пересування та дихання”, – пояснюв керівник дослідження.

Серце в людей і в рибок даніо – схоже

Дослідники вивчали серця рибок даніо, оскільки їхнє серце багато в чому схоже з нашим. Це дозволило їм визначити будову та функцію нейронів у серці. Вчені зробили це за допомогою секвенування одноклітинної РНК, анатомічних досліджень і електрофізіологічних методів.

Серце рибок даніо і людини має кілька різних типів нейронів.

Вчені також зізналися, що здивувались, побачивши, наскільки складною є нервова система серця. Вони зрозуміли, що в серці є кілька різних типів нейронів. Ті виконують різні функції, включаючи невелику групу, що має властивості кардіостимулятора.

Це революційне дослідження кидає виклик давнім уявленням про те, як підтримується серцебиття. Воно може стати ключовою подією для майбутнього лікування серцево-судинних захворювань і втручань.

“Ми продовжимо досліджувати, як серцевий мозок взаємодіє з головним мозком, щоб регулювати функції серця за різних умов, наприклад, у стресі чи хворобі. Слід визначити нові терапевтичні цілі, досліджуючи, як збої в нейронній мережі серця сприяють виникненню різних захворювань серця”, – пояснили медики.

Краще розуміння цієї системи може призвести до нових уявлень про хвороби серця й допомогти розробити нові методи лікування таких захворювань, як аритмія. 

Джерело