Вночі деколи буває моторошно, ви помічали? Під покровом темряви негативні думки можуть проноситись у свідомості, спливають дитячі страхи, а безсоння провокує з’їсти щось жирне чи перекинути келих. Багато доказів свідчать про те, що людський розум функціонує інакше, якщо він не спить вночі. Після півночі негативні емоції привертають нашу увагу більше, ніж позитивні, небезпечні ідеї стають привабливішими, а стримування зникають, пише ScienceAlert.
Деякі дослідники вважають, що циркадний ритм людини значною мірою бере участь у цих критичних змінах функцій. Про це йдеться у статті 2022 року – з доказами того, як працює мозок після настання темряви. Вчені переконані, що людське тіло та розум дотримуються природного 24-годинного циклу активності, який впливає на наші емоції й поведінку.
Коротко кажучи, у певні години наш вид схильний відчувати та діяти певним чином. Наприклад, удень молекулярні рівні та активність мозку налаштовані на стан неспання. Але вночі наша звичайна поведінка – спати. З еволюційної думки це, звичайно, має сенс. Люди набагато ефективніші під час полювання та збирання вдень, а вночі в минулому люди мали більший ризик самими стати об’єктами полювання.
Саме тому наша увага до негативних подразників надзвичайно посилюється вночі, кажуть вчені. Та якщо колись це могло допомогти нам протистояти невидимим загрозам, ця гіперконцентрація на негативі сьогодні може влитися в змінену систему винагороди/мотивації, роблячи людину особливо схильною до ризикованої поведінки. Додайте сюди неспання, і висновок буде очевидним.
Так, мільйони людей не сплять посеред ночі, проте є досить вагомі докази того, що їхній мозок функціонує не так добре, як вдень. Це довело дослідження нейробіологів у 2022 році. Автори гіпотези використовують два приклади для ілюстрації своєї думки. Перший приклад – споживач героїну, який успішно справляється зі своєю тягою вдень, але піддається своїм бажанням вночі.
Другий – про студента коледжу, який бореться з безсонням, та починає відчувати безнадійність, самотність і відчай, коли безсонні ночі накопичуються. Обидва сценарії можуть зрештою виявитися фатальними. Самогубства та самоушкодження дуже поширені саме вночі. Фактично, деякі дослідження повідомляють про тричі вищий ризик самогубства між північчю та 6:00 ранку порівняно з будь-яким іншим часом доби.
Ще одне дослідження 2020 року дійшло висновку, що нічне неспання є фактором ризику самогубства, можливо, через збій циркадних ритмів. Заборонені або небезпечні речовини також частіше вживаються вночі. У 2020 році дослідження в наглядовому центрі споживання наркотиків у Бразилії показало, що ризик передозування опіоїдами вночі підвищується в 4,7 раза.
Деяку з такої поведінки можна пояснити недосипанням або прикриттям, яке пропонує темрява, але, ймовірно, також мають місце нічні неврологічні зміни. На сьогодні, за словами авторів, жодне дослідження не вивчало, як переривання сну та циркадний ритм впливають на обробку людиною винагороди. Незалежно від того, спить чи прокидається, наш розум після півночі залишається загадкою.