Пігулка, що повністю замінює спорт, працює: вона давно на чорному ринку

Нині з’явився тренд, буцімто таблетки можуть імітувати всі корисні ефекти фізичних вправ. Дослідники з Данії оголосили, що препарат під назвою LaKe приводить організм у метаболічний стан, який відповідає швидкісному бігу на 10 км натщесерце. Але навіть якщо таблетка може відтворити частину того, що для нас роблять вправи, наскільки це насправді корисно. Інформатор розбирався.

Що таке міметики: дослідження

Міметики імітують біологічні ефекти тренування без необхідності пітніти. Ідея існує вже деякий час: у 2008 році американські вчені представили світу препарат під назвою GW501516 – скорочено 516. Він спонукав ключові гени спалювати жир замість цукру, допомагаючи піддослідним гризунам довше бігати, повідомляє The Guardian.

Під час пізніших тестів пара гризунів, яких вирощували на однаковій дієті з жирними солодкими гранулами, щодня виконували однакову кількість фізичних вправ. Одна миша при цьому отримувала дозу 516 і помітно збільшувала її. Її витривалість була вищою. 

Цей препарат швидко опинився на чорному ринку як заборонений допінговий агент, відомий як Ендурабол. Всесвітнє антидопінгове агентство попередило спортсменів про те, що він небезпечний, але вже розроблялися багато інших міметиків.

Скажімо, сполука 14, вперше оголошена у 2015 році, почала розроблятися як спосіб лікування інших захворювань, перш ніж дослідники виявили, що вона може знизити рівень глюкози в крові натще, покращити толерантність до глюкози та сприяти втраті ваги у мишей з ожирінням.

Відтоді також пройшли дослідження хімічної речовини Lac-Phe, яка зазвичай виробляється в організмі під час силових тренувань, і нової молекули, відомої як SLU-PP-332, що прискорює метаболізм і витривалість, допомагаючи гризунам бігати на 50% далі. Її розробляли з метою підтримки м’язової маси для тих, хто сидить на дієті та людей похилого віку. 

Дія нового препарату

LaKe все ще перебуває на стадії перевірки на щурах, тому немає впевненості, що результати підійдуть людям. Він спочатку викликає швидкий сплеск лактату в організмі – імітуючи ефект, який ви зазвичай бачите після високоінтенсивних вправ – а потім більш поступове збільшення хімічної речовини під назвою бета – гідроксибутират, що забезпечує організм енергією.

Крім того, ці дві зміни знижують рівень вільних жирних кислот у крові. Також вони пригнічують апетит – це ефект, який ви очікуєте від фізичних вправ натщесерце, тож можуть допомогти зменшити ризик хвороб серця, інсульту і діабету 2 типу. У щурів таблетки не виявляють ознак токсичності – на відміну від ранніх версій 516, які сприяли швидкому росту ракових клітин у піддослідних гризунів. 

Не нехтуйте вправами, аби почуватися в тонусі – фізично й емоційно!

Таблетки – дорого, а бігти – ні

Фізичні вправи впливають майже на всі системи організму. Водночас більшість препаратів, згаданих вище, можуть імітувати спортивні навантаження – можливо, працюючи в поєднанні з таблетками для схуднення Ozempic (в Україні коштують близько 10 тисяч гривень за 12 доз). Але будь-яка добавка має обмеження.

Натомість фізичні вправи – це досвід, пов’язаний з усім тілом, з подальшими ефектами, які включають усе: від покращення щільності кісток до кращої якості сну. Спорт покращує настрій і самооцінку, одночасно зменшуючи стрес, і навіть має властивості, які захищають від деменції.

Навіть якби наука змогла імітувати все це за допомогою таблеток, було б набагато важче відтворити психологічні переваги бігу на 5 кілометрів з друзями або досягнення нового особистого рекорду в присіданнях!

Втім, лікарі кажуть, що такі препарати ймовірно, будуть найбільш корисними для літніх людей, хворих, немічних або з інших причин нездатних робити справжні вправи. Вони могли б допомогти людям, які відновлюються після операції, або можуть згодитися для астронавтів, які втрачають м’язову масу в умовах мікрогравітації. Для решти з нас переваги м’якої ходьби або кількох присідань важко імітувати таблетками. Одного разу, можливо, ми зможемо приймати наші вправи у формі таблеток, але зараз все ще набагато легше вирушити в дорогу.

Джерело