Шматочок сиру викликає кошмари: чи може їжа змінювати сни

Коли мова заходить про продукти, які найчастіше викликають кошмари, сир посідає одне з перших місць. Крім того, в 19 столітті вважалося, що мигдаль, огірки і навіть авокадо роблять те ж саме. Але чи правильне це застережливе переконання насправді?

Ідея про те, що сир – це певна (смачна) речовина, яка стимулює сон, імовірно, існувала впродовж століть, хоча й не сама по собі. Ранні системи, такі як гуморальна теорія (традиція Гіппократа-Галена), що домінувала в західній медицині з часів стародавніх греків до кінця 17 століття, дотримувалися переконання, що деякі продукти, які важко перетравлюються, можуть спричиняти кошмари, пише IFLScience. Хоча ця медична система зрештою поступилася місцем емпіричному методу, ідея про те, що їжа (і нетравлення шлунка загалом) викликає погані сни, збереглася.

У 19 столітті вважалося, що сир, а також мигдаль, огірки і навіть авокадо викликають кошмари. Ця ідея була ясно виражена в “Різдвяній історії”, коли Ебенезер Скрудж звинуватив привид Роберта Марлі в тому, що він є продуктом його неперетравленої їжі. Ідея про те, що сир особливо ефективний для поганих снів, дістала подальше підтвердження у 2005 році, коли Британська рада з сирів, нині неіснуюча рекламна організація, профінансувала дослідження, яке пов’язувало вживання блакитного сиру з яскравими снами. Навпаки, дослідження дійшло висновку, що вживання чеддера змусить людей бачити уві сні знаменитостей. Дослідження не було надто науковим і не було опубліковане в рецензованому журналі, але, тим не менш, воно закріпило в суспільній свідомості асоціацію між сиром і сновидіннями.

Нині немає переконливих наукових доказів того, що саме сир спричиняє погані сни, але дехто висуває гіпотезу, що певну роль може відігравати вміст у ньому молочних продуктів, однак і це спірно. Наприклад, у 2015 році дослідження вивчало продукти харчування та раціон харчування як потенційну причину поганих снів і виявило, що близько 17,8% із 382 учасників вважали, що причиною поганих снів і поганого сну є молочні продукти.

Проте дослідження не встановлює причинно-наслідкового зв’язку між споживанням молочних продуктів і сновидіннями як такими. Натомість воно припускає, що різні пояснення можуть розглядати цей зв’язок, включно з “фольклорною гіпотезою”, яка здебільшого розглядає це як культурне явище.

“Ця гіпотеза припускає, що схильність людини сприймати певні харчові продукти як такі, що впливають на її сни, виникає в результаті засвоєння переконань про їжу, які передавали з покоління в покоління в сім’ях, групах або в ширшій культурі”, – пишуть автори. “Деякі представники культури можуть помилково вважати, що поширена народна казка, скажімо, про солоні огірки, що викликають дивні сни, може бути застосована до них, хоча це не так”.

Автори також припускають, що тут може відігравати роль хибна атрибуція, коли, подібно до фольклорної гіпотези, люди вбачають зв’язок між певними продуктами харчування та сновидіннями, що може бути хибним. Але хоча сир насправді не може викликати кошмари, насправді не проводили надто багато досліджень зв’язку між їжею, дієтами та сновидіннями чи сном, що можна вважати доволі дивним, з огляду на те, що люди впродовж століть пов’язували прийом їжі зі снами. Можливо, у майбутньому буде виявлено якийсь непрямий зв’язок між деякими харчовими звичками і нашими снами, але наразі ми можемо лише зробити висновок, що якщо вам наснився поганий сон після того, як ви з’їли сирну тарілку, то сир, найімовірніше, невинний.

Джерело