Археологи знайшли 700-річний курган для жертвоприношень, де зберігалися 76 понівечених дитячих та два жіночих скелети. Усі вони – з розрізаними грудьми. На думку вчених, жертвами були завойовані люди та їхні діти, яких привозили працювати на землі, пише LiveScience. Знахідку здійснили в Пампа-ла-Крус у Перу у 2022 році.
Курган є останнім із багатьох місць жертвоприношень, знайдених поблизу прибережного міста Трухільйо на північному заході Перу. Усі об’єкти пов’язані з чиму – великою цивілізацією, яка процвітала в регіоні з XII по XV століття. Чиму передували інкам і відомі своїми витворами мистецтва та текстилем.
Дітей ховали голяка, одяг поряд. Їхні груди були розрізані від ключиці до грудної кістки, а ребра – примусово відкриті, щоб отримати доступ до серця, припустили попередні дослідження інших курганів у Пампа-ла-Крус. У кургані розміром 60 на 20 метрів дослідники також знайшли срібні та мідні квадрати, а також вушні прикраси та мушлі колючих устриць.
Ці мушлі тоді були ціннішими за золото, кажуть історики. Їх можна було знайти лише далі на північ – на тогочасній території іншої цивілізації Ламбаєке, яка вправно обробляла метал. Наявність їх була лише першим натяком на зв’язок цього кургану з вищезгаданим регіоном.
Крім того, дослідники встановили, що всі жертви мали черепні модифікації, де череп немовляти подовжували за допомогою дощок або пов’язок для голови. Цю практику застосовували чиму, можливо, до дітей з Ламбаєке.
Команда досліджувала варіації хімічних елементів в останках людей. Ізотопи у воді та раціоні цих дітей потрапили в їхні останки, що дало підказки про те, де виросли жертви. На основі нового ізотопного аналізу жертв дослідники виявили, що їхні раціони таки збігалися з Ламбаєке.
Дітей та їхні родини чиму могли завоювати й привезти на місце в Пампа-ла-Крус для будівництва зрошувальних систем. Чиму розширювали своє сільське господарство на території, де природно погано росли зернові культури. Коли зрошувальні канали були завершені, дітей, ймовірно, принесли в жертву, щоб зміцнити землю.
Дитяче поховання в цьому кургані, ймовірно, було пропозицією зарядити поля енергією, припускають історики. У космології Анд померлі люди зберігали продуктивність землі. Дослідники продовжать розкопки в столиці ритуальної цивілізації Чиму.