Змагання між котами та малюками визнали нечесними: одна зі сторін мухлювала з віком

Вчені зясували, що коти розуміють людську мову краще, ніж діти ясельного віку. Дослідження показало, що котики формують асоціації між картинками та словами приблизно в чотири рази швидше, ніж людські малюки, йдеться в публікації LiveScience.

Мова є найважливішим інструментом, яким люди спілкуються. Але здатність розуміти мову властива не тільки Homo sapiens. Деякі людиноподібні мавпи асоціюють вимовлені слова з письмовими символами чи зображеннями, тоді як африканські сірі папуги можуть розуміти вимовлені фрази та реагувати на них. Собак люди також навчили розуміти просту лексику та реагувати на неї.

Проте ми знали набагато менше про іншого головного супутника людини – котів. Виявилось, що вони напевне можуть розпізнавати звуки слів та відповідати на них діями. Про це розповів ветеринарний біхевіорист Карло Сіракуза.

Коти можуть реагувати на вказівку, а також розпізнавати свої власні імена та імена знайомих людей і тварин. Крім того, вони здатні майже на дива – а саме асоціювати слова та окремі предмети, тобто розуміти назви тих чи інших речей.

Коти запам’ятовують назви предметів 

Японські вчені показали 31 дорослому коту просту гру в слова, яка використовується для дослідження тієї ж здатності у немовлят. Котам показали два дев’яти секундних мультфільми із записами, на яких їхні власники повторюють вигадане слово поверх кожного зображення.

Послідовність кліпів – червоне сонце з написом “сонце” і синій єдиноріг зі словом “носоріг” – повторювалася, поки коти, здавалося, не занудьгували та приділяли на 50% менше уваги екрана. Після короткої перерви фрагменти зображень повторили, але цього разу половину пар змінили, підписавши сонце “носорогом” і навпаки.

Кліпи, що перемикалися, помітно збентежили котів, й вони утримували котячий інтерес у середньому на 15% довше. Те, що коти помітили цю зміну і були явно збентежені цим, є хорошим доказом того, що вони створили зв’язок між словами та зображеннями, переконані вчені.

“Деякі коти навіть дивилися на екран із розширеними зіницями під час другого відео. Було приємно спостерігати, наскільки серйозно вони брали участь в експерименті”, – помітили дослідники.

Котики розуміють дуже швидко 

Експеримент підтвердив, що коти дуже розумні, й показав, що вони змогли навчитися комбінаціям лише з двох дев’яти секундних експозицій – значно швидше, ніж малюки, яким потрібно було щонайменше чотири спроби по 20 секунд.

Проте ці порівняння не слід перебільшувати. Адже вчені порівняли дорослих тварин з незрілими представниками іншого виду. Порівняння з іншими домашніми видами, такими як собаки, можливо, є більш коректним. Але все одно важливо враховувати їхні ключові еволюційні відмінності й те, як складно досліджувати тварин.

Так, дослідження доводить, що коти здатні формувати асоціації між картинками та словами. Хоча чи є це вродженою здатністю, чи результатом приручення, залишається загадкою.

Джерело