Новий вірус з Китаю вже у Києві: зафіксовано перший випадок

У Києві виявлено перший лабораторно підтверджений випадок захворювання на метапневмовірус людини (HMPV). Відомо, що пацієнтом став чоловік, який останній час перебував у столиці та не виїжджав за кордон. Його хвороба має легкий перебіг. Втім, у державних лабораторіях столиці все одно зроблені запаси тест-систем, а усіх бажаючих запрошують перевірити, чи пов’язані їхні симптоми з захворюванням.

Захворів чоловік, що не покидав Київ

Про виявлення першого пацієнта з метапневмовірусом повідомили у Київському міському центрі контролю та профілактики хвороб. Захворів чоловік, мешканець столиці. Медики не розголошують його точний вік.

“Чоловік – мешканець Києва. Він нікуди за кордон не виїжджав, перебував у Києві. Зараз ця людина більш-менш нормально почувається. Тяжкого перебігу хвороби немає”, – розповів ТСН.ua головний державний санітарний лікар Києва Сергій Чумак.

Як зазначила лікарка-вірусологиня, професорка Аллв Мироненко, метапневмовірус не здатен спричинити епідемію чи пандемію. Вірус має симптоми, схожі на грип чи ГРВІ. Тим більше, у країні немає тенденції до спалаху захворюваності в Україні.

“Такі віруси завжди були, є і будуть. Періодично вони фіксуються у Києві, особливо під час епідеміологічного сезону, як зараз. Торік у нашій вірусологічній лабораторії було виявлено лише один випадок метапневмовірусу. Тут варто зазначити, що лабораторні дослідження проводяться вибірково – дозорні лікувальні заклади привозять нам зразки і ми досліджуємо матеріал, як на грип, так і на метапневмовірус”, – каже головний державний санітарний лікар Києва.

Він погоджується, що непідтверджених випадків може бути більше, бо люди не завжди звертаються по медичну допомогу та надають зразки на дослідження. Загалом протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 5 січня 2025 року, HMPV виявили у 14 людей. Водночас ні цього, ні попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом.

Що відомо про HMPV та які симптоми хвороби

Орієнтовний інкубаційний період вірусу – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні, повідомила лікарка-епідеміологиня Ольга Голубовська.

Симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура. Лікарі кажуть, що у порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.

За словами медиків, для метапневмовірусу характерна сезонність, однак його циркуляція починається переважно взимку і триває до весни. Відомо, що зараження відбувається крапельним шляхом та може ставатися повторно. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів.

Сама інфекція здебільшого перебігає легко, але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до збільшення тяжкості захворювання із розвитком дихальної недостатності. Медики кажуть, що вірусологічні лабораторії у Києві (зокрема, ДУ “Київський міський ЦКПХ МОЗ”) мають необхідні тест-системи для виявлення метапневмовірусу. У разі наявності симптомів, кияни можуть звернутись до Центру і пройти тестування.

2024 року киян атакував добре відомий коронавірус та гарячка Західного Нілу

Нагадаємо, раніше Інформатор розповідав про те, що з початку червня 2024 року у КНП “Свято-Михайлівська клінічна лікарня м. Києва” перебували 17 пацієнтів із діагнозом гарячка Західного Нілу. На жаль, троє з пацієнтів померли від ускладнень. У КМДА пояснили, що це за небезпечна хвороба, і як вона передається.

Також ми писали, що у столиці зростає захворюваність на коронавірус. І, можливо, не тільки на киян, а й на всіх українців чекає новий виток пандемії. Наразі збільшується не тільки кількість інфікованих, а й важких випадків, що потребують госпіталізації.

Джерело