Оксфордський словник вибрав слово року-2024: вам буде огидно, якщо у вас немає самоіронії

Оксфордський словник вибрав вираз brain rot (“гниль у мозку”) словом року – 2024. Термін описує погіршення інтелектуального стану людини через споживання марного онлайн-контенту. Парадокс та іронія в тому, що це слово розкрутилося саме в соцмережах, де контент створюють і споживають, зазначає портал Оксфордського університету.

Частота використання цього терміна зросла на 230% за останній рік, підкреслюють в Оксфорді. Спершу у шортліст лінгвістів Оксфордського університету потрапили шість слів, які характеризують головні тенденції цього року. Далі було двотижневе публічне голосування, в якому взяли участь понад 37 тисяч людей. Цьогоріч вони обрали ключовим терміном саме brain rot.

Крім brain rot, у фінальному списку були представлені:

  • demure – термін, що описує стриману чи відповідальну поведінку;
  • dynamic pricing – зміна вартості товару чи послуги залежно від попиту;
  • lore – сукупність фактів та інформації;
  • romantasy – жанр, що поєднує елементи кохання та фентезі;
  • slop – низькоякісний контент, створений за допомогою штучного інтелекту.

Brain rot словосполучення виражає стурбованість через вплив споживання надмірної кількості низькоякісного контенту онлайн, особливо у соцмережах. У словниках brain rot описують як передбачуване погіршення психічного чи інтелектуального стану людини, зокрема, внаслідок надмірного споживання примітивного контенту. В інтернеті користувачі часто застосовують цей термін до себе, що робить його самоіронічним.

Іншими словами, brain rot – це неякісний, малоцінний контент, який можна знайти у соціальних мережах та Інтернеті, а також його негативний вплив на суспільство. Як приклад експерти наводять дуже трендові у цьому році відеоролики Олексія Герасимова Skibidi Toilet (ні! Ні! Не ходіть у ютуб, не шукайте їх! Ми попереджали!), в якій показані людиноподібні туалети та їхня битва з “камераменами”. Або ж створені користувачами мем “Тільки в Огайо” з “дивними подіями в штаті”.

За словами президента Oxford Languages ​​Каспера Гратвола, за останні двадцять років спостерігається зростання занепокоєння тим, як розвивається та впливає на суспільство та окремих людей інтернет-культура. “Гноєння мозку” говорить про одну з передбачуваних небезпек віртуального життя і про те, “як ми використовуємо свій вільний час”, вважає він.

Гратвол зазначив, що поняття популяризувалося поколіннями Z та Альфа, які активно створюють цифровий контент. Здається, у цьому він також бачить іронію.

“Мене захоплює той факт, що поняття “гниття мозку” було прийняте поколінням Z та поколінням Альфа, тобто спільнотами, які значною мірою відповідальні за використання та створення цифрового контенту”, – сказав Гратвол.

Вперше використання терміну зафіксували задовго до створення Інтернету. Brain rot у 1854 році описав письменник і філософ Генрі Девід Торо у своїй книжці “Волден”. Автор критикував настрій суспільства знецінювати складні ідеї та спрощувати їх, і розцінював це як ознаку загального зниження розумового рівня та інтелектуальних зусиль, тобто мізки у нації почали гнити.

Зумерам слід пам’ятати, що ніщо не нове на Землі. Фото: безглуздий контент із соцмереж

Слово як дзеркало року: у світі – штучний інтелект, в Україні – війна

Слово року – найважливіше поняття (у вигляді, власне, слова або фрази) у суспільній думці у якомусь конкретному році. Традицію кожного року знаходити нове головне слово придумали в Німеччині в 1972 році.

Цікавими виявилися вибори слова року 2023-го. В України слово року – 2023 обрав сучасний словник української мови “Мислово”. Першу сходинку в рейтингу зайняло слово “мобілізація”. За це звання конкурували ще декілька слів, зокрема, “ухилянт”, “дрон”, “позиційна війна”, “літо в Криму”.

До речі, о 2013-му словом року в України став “Євромайдан”. О 2021-му таким словом була “вакцина”. А 2022-му – фраза про російський військовий корабель. 

Оксфордський словник 2023 року обрав слово rizz – скорочення від charisma, “харизма”. Кембридзький словник оголосив словом 2023 року дієслово “галюцинувати”, яке тепер має і переносне значення. Причому це значення пов’язане зі сферою штучного інтелекту (ШІ). Коли ШІ видає користувачам інформацію, яка не відповідає реальності, такі помилки англійські філологи стали називати “галюцинаціями”.

Англомовний онлайн-словник Коллінза також визначив слово 2023 року, яке шукали найчастіше. Це було саме словосполучення – штучний інтелект.

Brat та manifest: що це взагалі таке

До речі, атмосфера у світі у 2024 році зовсім інша, тож Collins назвав словом 2024 року термін вrat. Він багато що в собі поєднує: гедонізм, яскраву естетику і навіть гасло кампанії кандидатки в президенти США від демократів Камали Гарріс (Kamala IS Brat).

Brat – це назва шостого студійного альбому Charli XCX, який швидко став популярним, тож слово набуло силу тренду. За словами співачки, Brat – це дівчина, яка “стривожена, але тому любить вечірки”, вона чесна, відверта, “трішки непостійна”. Charli XCX казала, що Brat – “одна з тих, у кого є пачка сигарет, запальничка Bic і білий топ на бретелях без бюстгальтера”.

Кембриджський словник, своєю чергою, оголосив своїм словом року – 2024 термін manifest, пов’язаний із трендом на візуалізацію цілей заради їх досягнення. Саме в цьому значенні у 2024 році модно вживати слово “маніфестувати”.

 

Джерело