Отруйні гості: Київщина вже потерпає від гадюк – як уникнути фатальних помилок

На Київщині почало з’являтися все більше повідомлень про змій, зокрема, гадюк у приватних домогосподарствах. Це звичайна для регіону ситуація, адже холоднокровні тварини активізуються з приходом тепла. Втім, треба зберігати пильність, не провокувати плазунів – і пам’ятати, що вони й самі не зацікавлені у зустрічі з людиною, та уникатимуть її, наскільки це можливо.

У лідерах – Буча

Про зустрічі з плазунами кияни й мешканці Київщини пишуть у соцмережах. Так, днями гадюк побачили на кар’єрі в Бучі. Місцеві сфотографували дорослу особину й виклали світлину у соцмережах, підписавши, що, мовляв, отрута в гадюк – “як у кобри”. Але це – міф: насправді отрута гадюк не смертельна, і великої загрози не становить.

“У мене на півспини тату – змія, але живі змії мене, м’яко кажучи, лякають. Прийшла подивитися на квіти, а тут бій між кішкою і цим чудовиськом… накрила відром і відганяю кішку, бо та намагається полювати”, – пише киянка Оксана Туркевич, що зустрілася з “гостею” на подвір’ї дачної садиби.

Зауважимо, що у випадку небажаної зустрічі на власному подвір’ї змію треба накрити відром чи тазиком, після чого повідомити про це ДСНС. Також можна потелефонувати зооактивістам, наприклад, у Kyiv Animal Rescue Group. Фахівці мають прибути на місце та евакуювати небезпечного плазуна подалі від людської оселі. Вбивати чи кривдити змію не варто – та ж гадюка “мешкає” у Червоній книзі України, за її вбивство передбачено покарання.

У Бучанській міськраді також повідомили про виявлення на території села Бабинці гадюки Нікольського – отруйної змії, що занесена до Червоної книги України. Вона приповзла до приватного подвір’я, що розташоване за 500 метрів від лісу, де, певно, й мешкав плазун. На жаль, цій гадюці не так пощастило, як її попередній родичці: на відео, опублікованому міськрадою, видно, що плазуну відтяли голову.

“Гадюка Нікольського – рідкісний, але отруйний вид, що мешкає переважно в лісистих районах. Її темне, майже чорне забарвлення робить її малопомітною. Вона не агресивна й зазвичай уникає людей, однак у разі загрози може вкусити. Укус потенційно небезпечний – особливо для дітей, літніх людей, алергіків і домашніх тварин”, – зазначили у Бучанській міськраді.

Як убезпечитись від плазунів

Гадюки можуть ховатись у високій траві, дровах, під камінням чи дошками – особливо на подвір’ях біля лісу або занедбаних ділянок. Фахівці радять убезпечувати себе, вдягаючи закрите взуття та довгий одяг. Також не слід ходити густою травою і неходженими стежками, особливо лісовими. Крім того, господарям заміських садиб слід періодично оглядати територію біля будинку.

Якщо ж змія вже вкусила, панікувати не варто. Слід діяти швидко й звертатися до лікаря, потелефонувавши до “швидкої”. Укус гадюк, що мешкають в Україні, не смертельний – і загрожує лише вразливим категоріям населення (тим, хто мають алергії, зокрема). Відтак, кремезні й здорові дорослі навряд чи взагалі відчують наслідки отруєння.

Що робити, якщо вкусила змія

  • Одразу відправитися до найближчої лікарні, чи викликати швидку.
  • Не займатись самолікуванням, не намагатись відсмоктати отруту (набрякне слизова ротової порожнини та горла), і в жодному разі не передавлювати вкушену кінцівку – навпаки, слід зняти усе, що може перетискати судини, наприклад, кільця – коли кінцівка набрякне, зняти їх буде вже неможливо.
  • Не турбувати місце укусу – від цього отрута лише скоріше розповсюдиться по організму.
  • За півгодини в людини, що зазнала атаки змії, може погіршитись самопочуття – мова про слабкість, нудоту, блювоту; також у місці укусу сформується набряк.
  • У лікарні вкушеному поставлять крапельницю з детоксикуючим розчином, зазвичай це і буде єдиною терапією – інше лікування призначатимуть, якщо будуть додаткові симптоми чи ускладнення.
  • Крім того, людину лікуватимуть від ймовірного інфікування правцем: якщо людина не помре від укусу змії, то від правця летальність майже 100%.

Змії ховаються у пральних машинках і під капотом автівки, де зберігається тепло

Нагадаємо, ще 2024 року Інформатор писав про курйозний випадок, коли змія сховалася просто у помешканні в киян, та залізла до пральної машинки. Щоправда, виявилося, що небезпеки плазун не становив – ним виявився звичайний вуж. Його забрали й відпустили на волю.

Ще один випадок контакту зі змією, цього разу – екзотичною, стався минулоріч на парковці просто всередині автівки. Молочна змія Кемпбела заповзла у підкапотний простір, щоб погрітися – і водійка виявила плазуна, коли збиралася виїжджати з парковки. Холоднокровну гостю врятували зоозахисники, і перевезли до тимчасової домівки на час, поки шукають її господарів.

Джерело