Ранковий інсайд 17 квітня українських ЗМІ про те, що Володимиру Прокопову, заступнику із самоврядних повноважень голови КМДА Віталія Кличка, оголошено підозру, згодом офіційно підтвердили у столичній поліції. Правоохоронці розповіли подробиці того, як чиновник нібито допомагав ухилянтам, сам Прокопів звинувачення пов’язує з виборами у Київраді та в цілому в країні. У черзі новин про схеми ухилення від мобілізації новина про чиновника, який сприяв ухилянтам” виглядає рядовою, але на Хрещатику може спричинити тектонічні зміни. інформатор пояснює, чому.
Чергові водії втекли через “Шлях”
СБУ та поліція Києва стверджують, що чиновник міг переправити за кордон понад 30 військовозобов’язаних, користуючись системою “Шлях”. Прізвище підозрюваного у релізі не вказано, але його посада та обставини справи однозначно вказують на Прокопова. У прокуратурі уточнюють – було 35 заявок на перетин кордону, оформлених на 31 чоловіка. Сам Прокопів заявляє, що не повернулися до України лише двоє водіїв.
“Чоловіки начебто були водіями бензовозів та мали привести в Україну дизельне пальне для гуманітарних потреб. Встановлено, що окремі водії навіть не мали потрібної категорії водійських посвідчень, яка б дозволяла здійснювати перевезення вантажів. Частина з цих водіїв не повернулась з відрядження”, – зазначають правоохоронці.
Тож, за версією слідства, посадовець налагодив схему, за якою чоловіки призовного віку могли виїжджати до країн ЄС під виглядом водіїв бензовозів комерційного підприємства. Фіктивно, як вважають у прокуратурі, вони мали здійснювати доставку дизельного пального для потреб Збройних сил України та гуманітарної допомоги Києву. Водночас слідство з’ясувало, що компанія, від імені якої подавалися листи для погодження виїзду за кордон, не володіла необхідними транспортними засобами та ліцензією на ведення господарської діяльності.
41-річному Прокопову оголошено підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 332 – незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене службовою особою з використанням службового становища;
- ч. 3 ст. 362 – несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.
Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваному запобіжного заходу. Санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Прокопів заявив, що взяв на себе відповідальність за долю Києва, а тепер страждає за це
Заступник Кличка прокоментував підозру у Фейсбуці та визнав, що частина чоловіків, яким він 2022 року оформлював виїзд, не повернулися до України. Прокопів каже, що на початку війні у КМДА “робили все, аби забезпечити підрозділи ЗСУ і життєдіяльність міста”, тому щось могло відбуватися і “не по процедурі”.
“У перші дні повномасштабного вторгнення, в лютому 2022 хтось мав взяти на себе відповідальність за життєдіяльність столиці. І я таку відповідальність на себе взяв. І так, я був єдиним в КМВА, хто взяв на себе відповідальність, а тепер мене хочуть судити, бо ця діяльність здійснювалась не по процедурі”, – написав чиновник.
Прокопів стверджує, що цю історію згадали зараз, через три роки, бо попереду – вибори секретаря Київради, а у перспективі – і всеукраїнські вибори, до яких уже розпочалася підготовка. Він заявив, що має місце спроба “зачистити місцеве самоврядування в Києві і взяти під контроль Київраду, шляхом обрання секретаря, орієнтованого на Офіс Президента, який має протидіяти Кличку”.
Наслідки кейсу Прокопова: розбрат у команді Кличка та криза у Київраді
Інформатор писав, що наприкінці 2024 року заступник Кличка потрапив у корупційний скандал – журналісти виявили у його родини чимало нерухомості з сумнівним походженням. У жовтні розслідувачі Bihus.Info опублікували першу частину великого розслідування про Володимира Прокопова та його оточення. Виявилося, що Прокопів через близьких до себе осіб і членів родини володіє цілою колекцією елітної нерухомості в численних ЖК та офісних центрах столиці. Після публікації Bihus.Info Кличко відсторонив свого заступника від виконання обов’язків на час проведення перевірки фактів.
Ймовірно, це був перший дзвіночок, який розпочав кампанію тиску на зв’язку Прокопів-Кличко та інші, більш складніші альянси в Київраді. Тоді голова КМДА не звільнив, а лише усунув свого заступника. Однак це було лише журналістське розслідування, а кримінальне провадження – більш ефективний важіль.
І якщо припустити, що Прокопів не помиляється у своїх припущеннях, і “справа про бензовоз” трирічної давності, яка спливла саме зараз – це невелика частина великої політики, Київрада справді може мати проблеми. Звісно, та Київрада, якою її хоче бачити Кличко і яка зараз виглядає збалансованою. Бо звільнення заступника голови КМДА, яке стало помітно реальнішим після підозри, порушить цей баланс та відобразитися на цілісності “коаліції”, що неформально існує у Київраді й складається з фракцій “УДАР”, “Євросолідарності”, до якої належить Прокопів, “Єдності” та інших учасників.
До того ж, відомо, що Прокопів – не рядовий депутат. Він, як вважається, важливий складник команди Петра Порошенка. Нагадаємо, що з часів так званої “Віденської змови” 2014 року УДАРівці та оточення Порошенка демонструють повну “солідарність”. Наприклад, депутати Кличка – Оксана Продан, Віктор Чумак, Дмитро Білоцерковець, який зараз тоже “під скандалом” – входили до фракції “БПП” у Верховній Раді.
А нині, коли “ЄС” Порошенка вже не є панівною політсилою, її депутати усіляко підтримують Кличка у Київраді. Зі 120 депутатів міської ради саме УДАР (30 депутатів, зокрема, особисто Кличко) та ЄС (31 депутат) складають “більшість” – 61 голосу достатньо, аби проголосувати будь-яке питання. Навіть у моменти, коли “Євросолідарні” депутати робили політичні демарші, нібито відмовляючись голосувати за певні питання, це не руйнувало умовної “коаліції”. Потрібні голосування проводилися за рахунок менших груп, як-от “Єдність” (14 депутатів), “Батьківщина” (12 людей) чи “Голос” (8), а також “колишніх регіоналів” – їх у Київраді дванадцятеро.
Тож для Кличка втрата Прокопіва – ризік, бо той є не просто керівником “ЄС” у Київраді, а й “VIP-комунікатором” між Порошенком і Кличком та одним з гарантів стабільності ситуації у Київраді. Незрозуміло, чи ця конструкція залишиться монолітною, якщо Кличкові доведеться пожертвувати Прокоповим, який враз стає ще більш токсичним.
У такому разі можна очікувати на декілька реакцій з боку партнерів по неформальній коаліції у Київраді. По-перше, сторона “ЄС” може “образитись” (навіть якщо між самими Порошенком та Кличком стосунки збережуться приязні – а так воно, найімовірніше, й буде). Тоді 31 депутат формально перестане тиснути кнопки “за” важливі для міста, чи бенефіціарів голосувань, питання: з приводу землі, забудови чи фінансів. А це – питання перерозподілу, у тому числі, коштів, необхідних для виборчої кампанії Кличка.
Це, як вже показала практика від зими 2024-го, – складна, але не вирішальна для Київради ситуація: допоможуть “Єдність”, “Батьківщина” та колишні “регіонали”. Втім, кожен голос стане на вагу золота – у випадку з Київрадою це може підвищити загальну вартість питань, що приймає міська рада. Другою реакцією може бути блокування роботи у постійних комісіях Київради. Якщо для комісії з питань бюджету, куди входить загалом 30 депутатів, відсутність голосів трьох депутатів від “ЄС” не буде критичною, то для Регламентної комісії, де з п’яти депутатів одразу троє – члени “Євросолідарності”, питання вирішальне.
Володимир Прокопів: отримання підозри та чим відомий
Нагадаємо, зранку 17 квітня 2025 року українські ЗМІ повідомили, що заступнику голови КМДА із самоврядних повноважень Володимиру Прокопіву оголосили підозру https://kiev.informator.ua/uk/zastupniku-klichka-volodimiru-prokopivu-ogolosili-pidozru-zmi. Згодом цю інформацію підтвердили у правоохоронних органах. Підозру Прокопіву оголосили Нацполіція та СБУ. Посадовця підозрюють в організації схем із незаконного переправлення ухилянтів до Європи.
41-річний Володимир Прокопів – депутат Київської міської ради 7, 8 і 9 скликань, заступник голови КМДА. Фігурант антикорупційних розслідувань про шахрайські афери та владні зловживання.
У лютому 2021 його обрали головою фракції “ЄС” у Київраді. У березні 2021 був призначений заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень.
У грудні 2023 року під час розгляду бюджету на наступний рік у Київраді Прокопів заявив, що Києву “не потрібний бюджет війни” та виступав проти закладання міських коштів на потреби ЗСУ. Через це його розкритикували як колеги по партії, так і суспільство.