Погано виганяв московський дух: у Мінкульті пояснили звільнення директора Києво-Печерської лаври

Міністерство культури та стратегічних комунікацій в особі свого очільника пояснило причину звільнення генерального директора Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” Максима Остапенка. Сам він у день своєї “відставки” 21 травня не отримав жодних пояснень або попереджень. Як виявилося, він не надто активно звільняв святиню від духу московських попів.

Позицію Мінкульту на своїй сторінці у Facebook 22 травня оприлюднив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький. Він зазначив, що процес очищення українських святинь є тим пріоритетом, який вимагає ефективних рішень. Ймовірно, саме таким, на думку міністерства, є звільнення Остапенка, що мав “слабку позицію” у виконанні закону про заборону діяльності в Україні московських релігійних організацій.

“Звільнення гендиректора Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра” є відповіддю на слабку позицію у виконанні цього закону. Те, що в Лаврі не має бути московського духу, мало бути точкою найбільших зусиль керівника заповідника. Проте, маючи сприяння з боку Міністерства для передачі храмів ПЦУ, результат року роботи керівника не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство”, – зазначив Точицький. 

Закидають Остапенку й те, що він не звільнив Лавру від підприємлового духу московської церкви. Мовляв, тут продовжують торгувати вірою та споживчими товарами. І йдеться не тільки про торгівлю, а й про незаконну оренду, руйнування пам’яток, та ніким не контрольоване перебування московських ченців на території святині. 

Цікаво, що у коментарях під дописом Остапенка про несподіване звільнення багато має геть протилежну думку. Мовляв, позбавилися саме через те, що він “наступив на хвіст московським попам, не дав заробляти”.

“Велика вдячність Вам за те, що Ви встигли зробити в Лаврі! За її поступове очищення від рашиськоі нечесті, за те, що Лавра знову стала українською, народною, що туди знову пішли люди, а не московські фанатики”, – написав один з підписників, і подібних коментарів чимало.

Втім, звісно, є й ті, хто радіє новині, що Лавра нарешті звільнена “від язичника та сатаніста”. Дехто навіть дякує Святителю Миколаю Чудотворцю за такий подарунок і зауважує, що кияни перестали ходит до Лаври саме через Остапенка. “Прилетіло” і відому шеф-кухарю Євгену Клопотенко, який написав коментар у підтримку директора – йому пригадали, як він у святині “голубці крутив”, а тепер вже не зможе.

Обезголовлення музеїв: у Лаврі звільнили, у “Софії Київській” – відсторонили

Як повідомляв Інформатор, Мінкульт звільнив директора Києво-Печерської лаври 21 травня. Жодних пояснень, попереджень та претензій до його роботи озвучено не було. Сам Максим Остапенко стверджує, що останнім часом з’явилися чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою.

Також ми писали, що колектив Національного заповідника “Софія Київська” звернувся до Президента Володимира Зеленського з відкритим листом. Музейники просять захистити заповідник від тиску з боку Міністерства культури та стратегічних комунікацій і підтримати продовження контракту з генеральною директоркою Нелею Куковальською. Іі відсторонили від виконання обов’язків “у найкращих традиціях” – поки вона перебувала на лікарняному.

Джерело