У швейцарській компанії Excellence for Earth (Exlterra) повідомили про вражаючі результати від застосування їхньої технології у Чорнобильській зоні відчудження. Її випробували на обмеженій локації, і лише за рік забруднення ґрунту вдалося знизити на третину, а повітря – наполовину від попередніх показників. Це може допомогти Україні рекультивувати землі у зоні значно швидше, ніж планувалося раніше.
Про вдале застосування технології компанія Exlterra повідомляє на своєму сайті. Називається вона “Пасивна система ядерного розділення” (NSPS), і полягає у створенні умов під землею, що сприяють прискоренню розщеплення радіоактивних матеріалів.
“Процес проводиться без задіяння хімікатів чи необхідності розкопок ґрунту, що забезпечило мінімальну шкоду для навколишнього середовища”, – зазначають у Exlterra.
Детальних пояснень, втім, немає ані на сайті компанії, ані у мережі загалом. З пояснень – дещо плутані, від керівництва компанії, з яких випливає, що фізики знайшли спосіб “прискорити” розщеплення, використовуючи загадкові “підземні сили”. Допомагає зробити це низка трубочок невеликого діаметру, які занурюються у землю на певній відстані одна від одної. Вони, як кажуть у компанії, природнім шляхом знезаражують поверхню землі, без жодного джерела енергії, “окрім відновлювальної енергії”. Так, на площі у 1 га були занурені під землю 4849 таких трубочок.
“Технологія, яку ми застосували у Чорнобилі, працює з самою природою. Ми використовуємо енергію з-під землі, на що у природніх умовах пішло б 24 тисячі років”, – каже Ендрю Нємчік, президент компанії Exlterra.
Установки компанії стояли у зоні відчудження на площі понад 1 га із листопада 2019 по вересень 2020-го. За цей час, кажуть у компанії, вдалося досягти вражаючих показників. На ґрунті відбулося суттєве зниження вмісту радіонуклідів, таких, як цезій-137, стронцій-90 та амеріцій-241 у середньому на 46,6%. А у повітрі середній показник зниження рівня оточуючого випромінювання впав на 37%, кажуть дослідники.
“Ці результати дозволяють припустити, що технологія NSPS потенційно зможе відновити природній рівень радіоактивності об’єкта протягом п’яти років”, – зазначили у компанії.
Цікаво, що в Excellence for Earth стверджують, що співпрацювали з українським держпідприємством “Екоцентр”. Воно спеціалізується на екологічних питаннях, пов’язаних з Чорнобильською зоною відчудження. Але на сайті компанії немає жодної згадки про NSPS чи Exlterra – на сторінці компанії, що присвячена міжнародним проєктам, – лише дані про великі обсяги фінансування донорів та їхнє вдале освоєння в Україні.
Попри це, ще у 2020 році посадовці ДП стверджували на промо-відео, відзнятому компанією, що технологія дійсно “робоча” – так, директор підприємства Сергій Кірєєв зазначав на записі, що після перевірки технології у зоні відчудження “ми зрозуміли, що це серйозна технологія, яка потребує такого ж серйозного ставлення”.
Місцеві хробаки вже впорались із радіацією: дослідження вчених зі США
Нагадаємо, у березні 2024 року Інформатор розповідав про дослідження вчених з Університету Нью-Йорка у зоні відчудження, які показали, що місцеві хробаки вже впоралися із радіацією. Так, довготривале опромінення не пошкодило геном мікроскопічних створінь – втім, це, кажуть, зовсім не означає, що зона вже безпечна для постійного проживання людей.
А у жовтні 2024-го ми писали, що на території Чорнобильської зони відчудження виявили незаконну вирубку дерев. Йдеться про 74 дерева, з них найбільше (67) – звичайних сосен. Рубку помітили на території лісництва поблизу Дитяток, це відселене село, де знаходиться найбільший КПП на в’їзді у Чорнобильську зону відчудження.