Скандал на Лук’янівці: пам’ятку архітектури розбирають під виглядом реставрації

У Києві розпочали активний демонтаж будівлі трамвайно-тролейбусного управління на вулиці Дегтярівській, 7-Б. Споруда, що має охоронний статус як пам’ятка архітектури місцевого значення, вже позбулася даху та частини вікон. При цьому на інформаційному стенді зазначено, що це триває реконструкція об’єкту.

Про це повідомив столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов, опублікувавши фото з місця, де працює важка техніка. На світлинах видно, що споруда вже втратила дах, триває демонтаж вікон і внутрішніх перекриттів. На території працює кран, вивезено частину будівельних матеріалів. Попри банер із написом “реставрація”, характер робіт більше схожий на повноцінне розбирання, аніж на обережне відновлення історичної будівлі.

Ця споруда – приклад київського модерну початку ХХ століття, зведена у 1911 році. У 1986-му її внесли до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Після закриття Лукʼянівського трамвайного депо у 2005 році будівля тривалий час пустувала. А в останні роки потрапляла у центр скандалів: у 2023-му забудовник уже намагався демонтувати дах, однак роботи тоді зупинила поліція, оскільки дозвіл на проведення будь-яких втручань втратив чинність.

Судячи з усього, нові роботи знову ведуться без належних погоджень, адже про новий дозвіл у публічному доступі не повідомлялося. Історія повторюється, але тепер із більш радикальними наслідками для самої будівлі. Новина викликала хвилю обурення серед киян, під дописом активіста десятки коментарів з гнівом, розчаруванням і болем. Попри офіційну назву робіт як “реставраційних”, на очах у мешканців зникає черговий елемент київської історії – без пояснень, без реакції та без шансів повернути.

Що сталося з магазином Давидова на Подолі, і чому це нагадує фільм “Не дивись вгору”

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві знесли пам’ятку архітектури, якій 2025 року мало б виповнитись 200 років. Мова про магазин Давидова по вул. Сагайдачного, 16/5 у Подільському районі столиці. Будинок спорудили для розміщення у ньому магазину, і цю функцію він виконував аж до 2011-го, коли будівлю затягнули будівельною сіткою, нібито для проведення реконструкції.

Своєю чергою, у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА спростовують інформацію про руйнування забудовником магазину Давидова. Ймовірно, там не дуже уважно роздивилися світлини від пам’яткоохоронців, на яких видно: там, де стояв цегляний будинок, зведена залізобетонна коробка і стирчить арматура.

Джерело