Скандал навколо Національного військового цвинтаря під Києвом: тимчасові хрести виготовлятиме компанія з продажу запчастин

Тендер на виготовлення тимчасових надгробних споруд для Національного військового меморіального кладовища (НВМК) з бюджетом майже 50 млн грн виграла компанія “Кардан Моторз Плюс”. Тож, дерев’яні хрести та надгробки для цвинтаря виготовлятиме оптовий продавець запчастин. Крім того, статутний капітал компанії становить лише одну тисячу гривень, а її прибутки непорівнянні з сумою майбутнього замовлення.

Про це йдеться у розслідуванні “Главкому”. Журналісті викрили факти, які можуть свідчити, що переможець був заздалегідь визначений. За умовами тендеру, компанія має виготовити три тисячі дерев’яних хрестів з дуба та надгробків, а вартість одного “комплекту” становить понад 16 тис грн. Особливо наголошується на коротких термінах виконання: 250 надгробків необхідно створити протягом двох тижнів. На думку журналістів, це пов’язано з планами перших поховань на меморіальному кладовищі вже у травні – ймовірно у День героїв, 23 травня.

У публічних закупівлях брали участь три київські компанії: ПП “Кардан Моторз Плюс” з початковою пропозицією у 49,34 млн грн, ТОВ “Карше” – 50,04 млн грн та ТОВ “Стайл-центр” – 50,07 млн грн. Перемогу здобула “Кардан Моторз Плюс” з мінімальним відривом, при цьому в останньому раунді інші учасники не знижували свої ціни. Журналісти з’ясували, що основна діяльність переможця – оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, а статутний капітал компанії становить лише одну тисячу гривень. 

У тендерній документації “Кардан Моторз Плюс” вказала, що для виконання замовлення планує орендувати деревообробне обладнання. А директорка та одноосібна власниця компанії Оксана Устич у коментарі “Главкому” заявила, що її компанія мала досвід роботи з деревиною у період з 2010 по 2015 роки, орендуючи необхідне обладнання. Вона також запевнила, що статут підприємства передбачає діяльність у сфері лісового господарства та лісозаготівлі.

Розслідування виявило значну різницю між сумою виграного тендеру та фінансовими показниками компанії за попередні роки. У 2024 році чистий дохід від реалізації продукції “Кардан Моторз Плюс” склав 10,29 млн грн, тоді як у 2023 році – 90,5 тис грн, у 2022 році – 154,3 тис грн, у 2021 році – 765,6 тис грн, у 2020 році – 44,5 тис грн, а у 2019 році – 276 тис грн. До цього компанія жодного разу не перемагала у тендерах.

За кілька днів до оголошення тендеру на виготовлення надгробків для НВМК Оксана Устич зареєструвала ФОП, вказавши видом діяльності лісопильне та стругальне виробництво, проте вона “не думає” залучати свій ФОП до виконання підряду. Крім того, журналісти встановили ймовірний зв’язок між “Кардан Моторз Плюс” та іншим учасником тендеру – ТОВ “Карше”. На сайті останньої компанії Оксана Устич вказана як головний бухгалтер. 

“Карше” спеціалізується на організації конгресів і торговельних виставок, зокрема у 2019 році створювала виставковий стенд для “Укроборонпрому”. Сама Оксана Устич не змогла пояснити свій зв’язок з “Карше”. Проте згодом директор із загальних питань компанії Богдан Устич – ось таке випадкове співпадіння прізвищ – повідомив, що жінка дійсно працювала у “Карше”, але вже звільнилася.

Перша черга Національного військового кладовища під Києвом коштуватиме майже два мільярди гривень

Нагадаємо, Інформатор повідомляв, що меморіал мають завершити будувати в межах Гатненської громади наприкінці 2025 року, а першу чергу обіцяли здати  ще восені 2024-го, тоді ж на кладовищі мали з’явитися перші поховання, але цього не відбулося. 

Також ми писали, що в березні 2024-го Кабінет міністрів офіційно затвердив рішення щодо розміщення Меморіального кладовища військових біля селища Гатного, що прилягає до Києва. Уряд офіційно визначив дві ділянки у Гатненській громаді Фастівського району Київської області. Всього на створення кладовища тоді було виділено 515 мільйонів гривень.

Джерело