Спалах гепатиту А у Києві: школи – на дистанційці, під підозрою опинилася вода

У Солом’янському районі столиці зафіксовано спалах вірусного гепатиту А. Усі випадки, а це понад 30 інфікованих, серед яких 19 дітей, локалізовані в межах одного мікрорайону Відрадний. Епідеміологи припускають: така географічна концентрація захворювань може свідчити про проблеми із системою водопостачання.

Спершу надходили поодинокі повідомлення про зараження, але вже за добу 8 травня захворілих було 15, повідомив у коментарі ТСН головний державний санітарний лікар Києва, генеральний директор ДУ “Київський міський ЦКПХ МОЗ” Сергій Чумак. За його словами, наразі госпіталізовані 19 осіб, зокрема, 15 дітей. Через швидке поширення хвороби шість шкіл Солом’янського району, де були виявлені випадки інфікування, перевели на дистанційне навчання. Загалом під наглядом медиків перебувають понад 200 контактних осіб.

Щодо причин розповсюдження збудника хвороби на окремій локації, під підозрою опинилася вода. За інформацією Сергія Чумака, у мікрорайоні Відрадний активно використовуються бювети, саме тому фахівці Київського міського центру контролю та профілактики хвороб відібрали в них проби води для аналізу. Попередні результати не виявили перевищень нормативів – вода відповідала всім бактеріологічним та санітарно-гігієнічним показникам.

Проте сумніви залишаються, адже не можна виключати негативного впливу поривів на мережах водопостачання та каналізації або ж проведення профілактичних робіт. У “Київводфонді” підтвердили, що впродовж першого кварталу 2025 року на кількох бюветах у мікрорайоні проводили регламентні роботи. Фахівці припускають: інфекція могла потрапити до води через недотримання санітарних норм під час обслуговування або поривів у водопровідній чи каналізаційній мережі. Запити щодо виконавців робіт та їхнього стану здоров’я наразі опрацьовуються.

Хвороба, що передається водою і брудними руками

Як зазначила в ефірі телеканалу “Київ” заступниця директора Київської міської дитячої лікарні № 1 Поліна Дудченко, наразі у лікарні перебуває чотири дитини з гепатитом А – перебіг хвороби у них легкий. Це захворювання брудних рук, тому ним частіше хворіють діти, і весна та літо є сезонами розповсюдження гепатиту А. Лікарка наголосила, що наразі не йдеться про епідемію, але є збільшення захворюваності. 

Вірус гепатиту А або хвороба Боткіна поширюється переважно через фекально-оральний шлях – через забруднену воду чи їжу, а також при недотриманні особистої гігієни. У воді вірус здатен зберігатися до 10 місяців, а у сухому середовищі – до тижня. Інкубаційний період триває до 28 днів. 

Основні симптоми: слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота, темна сеча і жовтяниця. Після одужання формується довічний імунітет. Для запобігання інфікування медики радять мити руки з милом після вулиці, туалету, перед приготуванням та вживанням їжі. Уживати слід лише кип’ячену або бутильовану воду, ретельно мити овочі та фрукти.

Також існує вакцина від гепатиту А. Вона рекомендована, зокрема, для працівників сфери харчування та водопостачання, однак не входить до Національного календаря щеплень, тож, вакцинуватися можна лише власним коштом. А поки остаточні висновки епідеміологів ще попереду, киянам вже зараз варто бути особливо уважними до якості питної води та дотримання санітарних норм у побуті.

Метапневмовірус з Китаю та звичайна скарлатина: від яких вірусів страждає Київ

Нагадаємо, на початку 2025 року Інформатор писав про те, що у Києві був виявлений перший лабораторно підтверджений випадок захворювання на метапневмовірус людини (HMPV). Пацієнтом став чоловік, який останній час перебував у столиці та не виїжджав за кордон. Його хвороба мала легкий перебіг. Втім, у державних лабораторіях столиці все одно зроблені запаси тест-систем, а усіх бажаючих запрошують перевірити, чи пов’язані їхні симптоми з захворюванням.

А рік тому ми повідомляли про спалах скарлатини у Києві. Тоді деякі школи перейшли на дистанційне навчання або оголосили карантин. Тривогу ж почали бити у батьківських чатах.

Джерело