Столиці вдалося відстояти Київський парнас, на який 15 років зазіхали забудовники

Шостий апеляційний адміністративний суд 15 квітня 2025 року відхилив апеляційну скаргу забудовника ТОВ “Рестін” у справі щодо будівництва поблизу історичної пам’ятки “Будинок Саксаганського” на вул. Жилянській, 96, відомої як “Київський Парнас”. Наприкінці XIX – початку XX століття цей район став осередком української національної культури, а за часів Черновецького Київрада передала земельну ділянку під будівництво 16-поверхового готелю. Наразі рішення апеляційного суду остаточно підтвердило незаконність спроб забудови.

Про перемогу на своїй сторінці у Facebook написав київський активист та пам’яткоохоронець Олександр Дядюк. Він нагадав, що впродовж тривалого часу громадськість Києва протистояла спробам незаконної забудови по вулиці Жилянській, 96-А, яка впритул прилягає до Будинку Саксаганського, що належить Музею видатних діячів української культури. Його та квартал поруч називають “Київський Парнас” – наприкінці XIX – початку XX століття тут проживали та творили Михайло Лисенко, Михайло Старицький, Панас Саксаганський, Максим Рильський.

Будівництво нового готелю могло пошкодити чи навіть знищити історичний будинок на Жилянській, 96. Проте забудовник, компанія “Рестін”, намагався через суд зобов’язати Міністерство культури погодити проєкт будівництва. У першій інстанції Мінкульт, за підтримки київської громади, здобув перемогу, і забудовнику було відмовлено у задоволенні позову.

Проте, “Рестін” подав апеляційну скаргу. Але спільними зусиллями представників Міністерства культури, Генеральної прокуратури, Департаменту охорони культурної спадщини КМДА та громадських активістів, які долучилися до справи як треті особи, 15 квітня вдалося відстояти історичну пам’ятку в апеляційному суді. Рішення Шостого апеляційного адміністративного суду остаточно підтвердило незаконність спроб забудови та зберегло “Київський Парнас” для майбутніх поколінь.

Скандал тривалістю 15 років

Проте найцікавіше у цьому судовому рішенні – передісторія та сама фірма-забудовник. Історія із забудовою ділянки на “Київському Парнасі” почалася в 2009 році і тривала майже 16 років. А враховуючи настирливість забудовників, можна припустити, що це не фінал, й перемога Києва знов буде лише проміжною.

Ситуації навколо забудови “Київського парнасу” було присвячено кілька розслідувань українських ЗМІ. З’ясувалося, що ще у 2009 році “Рестін” отримав дозвіл через суд на оренду землі поряд з музеєм і на забудову ділянки за адресою вул. Жилянська, 96-А –  в історичній частині міста, де будь-яке будівництво заборонено. Керівником “Рестіну” з 1996 по 2011 рік значився Віталій Поліщук, який приходиться дядьком ексдиректору Департаменту земельних ресурсів КМДА Олексію Поліщуку. До того ж, розслідувачі стверджували, що знайшли докази причетності “Рестіна” до бізнесу Вадима Столара та Віктора Медведчука. 

Ще у 2018 році депутати Киїівради скаржилися, що нічого не можуть зробити з зухвалим забудовником. Питання припинення оренди ділянки на “Київському парнасі” останніми роками кілька разів виносили на розгляд Київради, але так і не змогли прийняти. І лише 2025 року після програшу забудовником апеляції з’явилася надія, що загроза “Київському Парнасу” минула.

 У Києві хитрому забудовнику поламали туалетну схему

Днями Інформатор повідомляв, що Господарський суд столиці зобов’язав повернути Київраді ділянку площею 0,15 га у Печерському районі, де розташований примітний “квартал Добровольського”, побудований у стилі необароко. Забудовник, що планував знищити цілий квартал у Печерському районі на Звіринці, залишився ні з чим. 

Суд анулював незаконно отримане право власності на споруду та земельну ділянку під нею, адже необхідних документів у “власника” так і не знайшлося, а обставини “приватизації” були курйозними. Схема мала такий вигляд: нотаріус зареєстрував сміттєзбірник серед двору, побудований “сивого” 1964 року, на якогось громадянина. Причому зробив це без потрібних документів – з’ясувалося, приміщення було незаконним самобудом. 

Громадянин, який “побудував” це приміщення за три роки до свого народження, передав майно забудовнику, а той поквапився і отримав в оренду від Київради земельну ділянку під сміттєзбірником терміном на 10 років із правом звести тут нову будівлю. Суд розібрався у схемі та все анулював.

Також ми розповідали, що у середмісті столиці реставруватимуть історичну садибу Заневича. Зведений наприкінці ХІХ ст. у стилі неоренесанс будинок №51А по вул. Богдана Хмельницького разом з двома флігелями ремонтуватимуть за наполяганням Консультативної ради при ДОКС – і, за збігом обставин, саме у цій будівлі розташований Департамент територіального контролю КМДА.

Джерело