Через повномасштабну війну “тихе полювання” на Київщині вже третю осінь є дуже небезпечним хобі. Але якщо 2022 року навіть найзавзятіші грибники побоювалися гуляти по лісах, наразі більшість ніби забула про небезпеку – тому й знаходять не тільки отруйні гриби та величезні сміттєзвалища, а й уламки ворожих дронів чи ракет. Саме такою “здобиччю” закінчився похід за грибами мешканця Вишгородського району.
Про історію, яка, на щастя, добре закінчилася, чоловік повідомив у Facebook-спільноті грибників Київщини 24 жовтня 2024 року. Вороже залізяччя, яке виявилось уламками ракети, він побачив на ділянці змішаного лісу неподалік від Вишгорода. Звісно, пошук грибів на цьому закінчився, але у лісі йому довелося провести чимало часу.
“Поки викликав поліцію, поки приїхала поліція, поки приїхали ДСНС і сапери… Навіть не знаю, чи піду ще цього року до лісу”, – зазначив чоловік.
Проте діяв він абсолютно правильно: у випадку будь-яких підозрілих знахідок, перш за все, не можна торкатися їх власноруч і не дозволяти робити це іншим. Потрібно негайно повідомити ДСНС — 101 або поліцію — 102. Місце знахідки треба позначити або запам’ятати та відійти від нього якомога далі, але дочекатися приїзду фахівців, аби показати їм, де воно знаходиться.
До речі, як радять у соцмережах саміж грибники, напередодні поїздок до лісу краще зателефонувати до місцевої сільради. Та, наприклад, у Макарові не радять ходити по їхньому лісу через вірогідність таких знахідок. Також можна встановити на телефон додаток від ДСНС з інтерактивною мапою територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами – і звірятися з нею, перш ніж кудись їхати.
Де на Київщині заборонено ходити грибникам
Як розповідав Інформатор, Верховна Рада прийняла законопроєкт №9665, суттєво збільшивши штраф за самовільне збирання горіхів, ягід та грибів, з 17-21 грн одразу до 425-850 грн. Де ж саме на Київщині не можна збирати гриби і ягоди, і де є шанс отримати чималий штраф? – Головних об’єктів декілька. Це Національні природні парки “Голосіївський”, “Білоозерський” (у Бориспільському районі на Київщині), “Залісся” (північ Броварського району). Також, що логічно, не можна збирати гриби на території Чорнобильського радіаційно-біосферного заповідника – це небезпечно не лише з погляду порушення законодавства, але й для здоров’я, бо гриби накопичують радіацію.
Найголовнішим для киян з цього переліку є Голосіївський нацпарк, що почасти розташований просто на території міста – до його території, до речі, входить також Біличанський ліс. Так, за збирання грибів там цілком можна “схопити” чималий штраф. Крім того, не можна збирати гриби і ягоди у заказниках “Острів Жуків”, “Лівий берег озера Конча”, на території заказника “Романівське болото” у Святошинському районі, на островах Муромець, Ольжин і Козачий, а також у заказнику “Лівий берег озера Конча”.
Нагадаємо, восени на Київщині діє заборона на спалення сухостою і трави. Штраф за порушення цього правила складає до 30 тис. грн. Спалювання сухого листя та трави не тільки шкодить здоров’ю людей і стану довкілля, але і є прямим порушенням низки норм чинного законодавства.