Суд у Дніпрі зобов’язав Мінкульт передати київський костел святого Миколая парафії

Історія з поверненням костелу святого Миколая у Києві римокатолицькій громаді, схоже, близька до завершення. У п’ятницю, 24 січня 2025 року Дніпропетровський окружний районний суд зобов’язав Міністерство культури та стратегічних комунікацій повернути споруду в повноцінне користування парафії. Цікаво, що до процесу долучився і онук Льва Гінзбурга – того самого київського будівельника, чия компанія на початку ХХ сторіччя й зводила костел.

Про перемогу в суді повідомили у пресслужбі Римо-католицької церкви в Україні. Там розповіли, що питання про повернення костелу в користування парафії триває вже багато років, однак Мінкульт продовжує затягувати цей процес. Настоятель, отець Павло Вишковський на суді наголосив: те, що костел досі не повернули в користування парафії є не лише порушенням її прав, а й обманом перед 25-тисячною громадою, яка рік тому підписала петицію на підтримку повернення і порятунку церкви, яку попередні “власники” довели до руїни.

“В цілому, адвокатами проведена кропітка робота, щодо пошуку підтвердження будівництва Костелу коштами католиків в 1899 – 1909 роках, були вивчені томи історичних документів, отримані свідчення нащадків меценатів того часу”, – розповідає адвокатка Олена Доненко, що захищала інтереси громади.

Доненко додала, що в судовий процес був залучений відомий американський підприємець з украінським корінням та громадський діяч Марк Гінзбург. Він приходиться онуком Леву Гінзбургу – київському будівельнику, власнику компанії, яка безпосередньо зводила костел св. Миколая. Він же збудував у Києві перший хмарочос в Україні (1910 – 1912) – до сьогодні будинок не дожив, а також будівлю Нацбанку, Національної філармонії України, Київський театр оперети.

“І саме його нащадок та учасник судової справи по Костелу Марк Гінзбург мав бажання збудувати у Києві Трамп-тауер (відомий як “вежа Трампа”), про що мав ґрунтовну зустріч з президентом США Дональдом Трампом”, – зауважила адвокатка Доненко.

Позиція Мінкультури та уряду загалом: повернення необхідне, але треба десь подіти Будинок музики

Нагадаємо, Інформатор не раз писав про те, що римо-католицька громада Києва наполягає на поверненні у свою власність костелу св. Миколая, що з 1980 року використовується, як дім органної та камерної музики. У грудні 2023 року парафіяни вчергове звернулися до влади -адже тоді саме спливав строк передачі храму, який було узгоджено з центральною владою одразу після пам’ятної пожежі 2021 року.

Крім того, ми повідомляли про позицію уряду та окремо Мінкультури: посадовці також неодноразово обіцяли “вживати заходів” для того, щоб приміщення костелу Св. Миколая у Києві було передано релігійній громаді. Але дати постійно зміщувалися – то до грудня 2023-го, то до 1 травня 2024 року. Головною проблемою було перенести “Будинок музики”, що наразі знаходиться у костелі, до флігеля Міжнародного центру культури та мистецтв Федерації профспілок України – це приміщення перебуває під арештом.

Джерело