За підсумками 2024 року до міської служби Києва “Телефон довіри” надійшло майже 17 тисяч дзвінків. Статистика звернень, на жаль, невпинно зростає – у порівнянні з 2023-м їх збільшилося майже на 4 тисячі. Найсумніше, що понад 40% дзвінків були викликані домашнім насильством.
Про це на своїй сторінці в Facebook повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда. За її словами, впродовж 2024 року до Служби «Телефон довіри» надійшло 16 792 звернення, з яких 6 997 стосувалися насильства у родині. Традиційно переважна більшість дзвінків була від жінок – таких звернень надійшло понад 5,6 тисяч. Але це не означає, що чоловіки не потребували психологічної та емоційної підтримки – загалом на “гарячу лінію” від них було понад 3 тисячі запитів.
“Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги протягом року провели 4 765 консультацій для постраждалих від домашнього насильства. У притулках та кімнатах кризового реагування ми також приймали переважно жінок та дітей: із майже 300 осіб лише 7 були чоловіками”, – зазначила Марина Хонда.
Звісно, ця статистика – лише про тих, хто наважився звернутися по допомогу, а таких, на жаль, небагато. Здебільшого жертви домашнього насилля з різних причин не готові говорити про агресивну поведінку близьких. І 300 осіб на весь Київ, які наважилися піти від тиранів – сумне тому підтвердження.
Щодо варіантів допомоги, вони є: по-перше, у Києві працює міська служба “Телефон довіри” – цілодобово, конфіденційно та безоплатно, за номерами 15-00 (зі стаціонарного), 044- 272-15-00 (з мобільного). По-друге, є дві “кризові кімнати” для постраждалих та два притулки для жінок, що постраждали від домашнього насильства – за потреби мобільна бригада перевезе постраждалих до безпечного місця. По-третє, очну психологічну та юридичну допомогу можна отримати у денному центрі соціально-психологічної допомоги на вул. Райдужній, 6-А та у Київському міському центрі гендерної рівності, запобігання та протидії насильству на вул. Юрія Іллєнка, 20.
Крім того, постраждалі або очевидці, які стали свідками насилля, можуть звернутися:
- до Національної поліції на лінію 102;
- на безкоштовну національну гарячу лінію протидії домашньому насильству: 0 800 500 335 (зі стаціонарних телефонів); 116-123 (з мобільних телефонів);
- на національну дитячу гарячу лінію: 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів); 116-111 (з мобільних телефонів).
У Києві Печерський суд за рік притягнув до відповідальності за домашнє насилля 92 кривдника
Як повідомляв Інформатор, Печерський суд Києва за 11 місяців 2024 року притягнув до адміністративної відповідальності та застосував адміністративні стягнення й заходи впливу до 92 домашніх тиранів. Засуджених до реального строку у цій статистиці немає, майже завжди домашнє насилля розглядається як адміністративне правопорушення. Кількість притягнених до відповідальності кривдників у 2024 році виявилася вдвічі меншою, ніж у 2023-му. На жаль, це свідчить не про покращення ситуації з домашнім насиллям, а про неготовність жертв повідомляти про агресивну поведінку близьких.
Щодо відповідальності, у 2024 році з 92 справ про адміністративні порушення на 73 особи було накладено штраф, який нікого не лякає, адже становить від 170 до 680 грн. 15 осіб у вигляді покаранні отримали громадські роботи на строк від 30 до 60 годин, ще четверо – адміністративний арешт на 15 діб.
Також ми писали, що у Києві до двох років позбавлення волі засудили 42-річного місцевого мешканця та багатодітного батька. До цього впродовж двох років чоловік перебував на профілактичному обліку в секторі протидії домашньому насильству Дніпровського управління поліції, проте це не заважало йому тероризувати дружину та дітей.
Це покарання – рідкісний та майже унікальний випадок, коли за домашнє насильство, рівень якого щороку зростає, злочинець отримує реальний тюремний строк, а не попередження чи профілактичні бесіди, чи направлення до психолога або на курси контролю над гнівом.