Три Чкалови та один Котовський: які пам’ятники знесуть на Київщині

У Київській області дозволили знести 19 об’єктів радянських часів, що мали статус пам’яток історії. У рамках декомунізації Міністерство культури та стратегічних комунікацій вивело з Державного реєстру нерухомих памʼяток України 19 обʼєктів, розташованих на Київщині. Зокрема, у Бучанському, Броварському, Білоцерківському, Вишгородському, Обухівському та Фастівському районах.

Про наказ Мінкульту та сформований ним перелік об’єктів, які тепер можна демонтувати, повідомляє Рух Чесно. Серед “особистих” пам’ятників – погруддя Котовському, встановлене у селі Олійникова слобода Білоцерківського району, три Чкалови – в Гостомелі, Ірпені та в селищі Димер Вишгородського району і один Петро Запорожець в селі Тептіївка Обухівського району. Усі вони були встановлені з середини 1950-х по 1982 роки.

Але є в цьому переліку об’єкти, які з’явились на Київщині понад сто років тому – переважно, це братські могили, датовані 1918-1919 та 1936 роками. Зокрема, могила комсомольців на цвинтарі в Ірпені або могила невідомого члена ревкому в Гатному чи героїв-чекістів у Зазим’ї. Є й пам’ятні знаки на честь то комуністів, то “односельчан, що боролися за встановлення радянської влади”, й навіть пам’ятна дошка на честь першого піонерського загону у Фастові. Тепер всі ці знаки, погруддя, дошки та пам’ятники у повний зріст, які довгий час мали статус об’єктів культурної спадщини та пам’яток історії, можна знести.

Декомунізація у Києві: які ще елементи прибрали

У рамках декомунізації Київ вже позбувся від частини російських та радянських пам’яток. Приміром, Маріїнський парк в центрі Києва очистили від антиукраїнського пам’ятника учасникам “січневого збройного повстання 1918 року”. 

Також столиця позбулася від кількох пам’ятників російським та більшовицьким діячам. Йдеться про погруддя російського поета Олександра Пушкіна та монумент більшовицькому діячу Михайлу Кирпоносу.

Джерело