Свято Івана Купала в Україні у 2025 році відзначатимуть в ніч на 24 червня — на 13 днів раніше, ніж це було за старим стилем. Ця зміна пов’язана з переходом УГКЦ і ПЦУ на новоюліанський календар. Купальські традиції беруть свої коріння у давньослов’янських звичаях і символізують шанування природних сил під час літнього сонцестояння. Серед найвідоміших обрядів — стрибки через вогнище, пускання дівочих вінків по воді та пошуки міфічної квітки папороті, яка, за переказами, приносить щастя і любов. Це все можна побачити на Купальських фестивалях у Києві.
21-22 червня: фестиваль “Купала”, Марина Круть та Yurcash
Два дні святкування Івана Купала у культурному просторі “В’ЯВА” на ВДНГ обіцяють стати незабутнім дійством: новим досвідом, ритуалом та можливістю зустрітися із собою через пісні, дотику глини, плетиво трав і звуки живої бандури. Щодня програма ділиться на дві частини. Вдень, починаючи з 13:00, на “В’ЯВА” проходитиме фестиваль “Свято Купала”, до якого входять майстер-класи з плетіння вінків, гончарства та ковальства, школи народного танцю та ярмарок ремесел.
На великій сцені відбудуться виступи фолк-гуртів з усієї України. Гурт “Михайлове Чудо” представить пісні Чернігівщини з оригінальними голосовими техніками, емоційністю та локальними діалектами. “Баламути” продемонструють, як звучить та танцюється традиційний танець, “ЯсноКрасно” заспіває стародавні пісні у сучасному стилі, а “Будимир” та “Вільце” представлять дитячі купальські ігри та традиції.
Особливим моментом фестивалю стане обряд “Купальське дерево” від гурту “Володар”, що реконструює ритуал прикрашання дерева, хороводи, спалення символічної відьми та ігри, у яких немає глядачів — тільки учасники. Цей обряд повториться обидва дні, але в різних регіональних варіаціях — з Полісся та Лівобережжя.
Ввечері на “В’ЯВА” відбудуться головні концерти святкового вікенду. 21 червня виступить гурт Yurcash — їхні “Менуети”, “Мойдодир” і “Жовтий скотч” прозвучать особливо щиро на фоні багаття і вінків. 22 червня свій виступ представить співачка і бандуристка Марина Круть — одна з найяскравіших зірок української сучасної музики.
Коли: 21-22 червня, 13:00 — відкриття дверей, 14:00 — початок.
Вхід: 350–1000 грн.
21 червня: Купала у Музеї просто неба
У Пирогово, серед мальовничої природи стародавнього українського села, кияни матимуть можливість стати учасниками давнього купальського дійства, наповненого таємницями і чарами. У програмі: яскраве театралізоване дійство “Хода Івана та Марени”, фольклорні виступи, пісні, хороводи, ярмарок народного мистецтва, майстер-клас по плетінню вінків з польових квітів, веселі конкурси, вікторини та ігри для дітей і дорослих.
Коли: 21 червня, 16:00 — початок.
Вхід: 150 грн.
20-22 червня, етнофестиваль “Країна Мрій”
У ботанічному саду ім. Гришка на Печерську в купальський вікенд відбудеться етнофестиваль “Країна Мрій”. Звичайно, не обійдеться без купальських обрядів, але основне на фестивалі — музика. На кількох сценах плануються виступи відомих українських та іноземних гуртів, а також українських кобзарів, бандуристів та лірників.
Крім того, у програмі фестивалю — майстер-класи з народних танців і співу, духовні та творчі майстерні, традиційні ігри та розваги для дітей, дискусійні формати, ярмарок від майстрів та окремий книжковий ярмарок. Для дітей буде облаштовано інтерактивний етнічний майданчик, а також працюватиме весільна зона у саду троянд — одружуватися в цей день необов’язково, доступ буде всім.
Коли: 20-22 червня, 14:00 — початок.
Вхід: 350–750 грн.
У Києві показують дитяче кіно з усієї Європи
Як повідомляв Інформатор, з 13 по 22 червня в столиці проходить міжнародний фестиваль кіномистецтва для дітей і підлітків “Чілдрен Кінофест”. Покази відбудуться одразу в шести кінотеатрах: “Флоренція” на Троєщині, “СТАРТ” на Воскресенці, “Лейпциг” на Борщагівці, Wizoria в ТРЦ New Way на Харківському масиві, “Оскар” у ТРЦ Gulliver в центрі, а також у Будинку кіно. Кожного дня відвідувачам пропонують один ранковий сеанс з фільмами, які підібрані з усього світу, проте орієнтовані на юну аудиторію.
Також ми згадували, що в Києві протягом чотирьох днів проходив “Фестиваль кар’єри” на ВДНГ. Це стало чи не найбільшою подією в Україні, пов’язаною з кар’єрою, працевлаштуванням та життєвими виборами, об’єднавши молодь — абітурієнтів і студентів, а також більш досвідчених пошукачів, включаючи ветеранів. Натхнення та сили для змін у житті шукали у численних виступах відомих особистостей: Катерини Осадчої, Євгена Клопотенка, Ігоря Смілянського, Артема Бородатюка та Гаріка Корогодського.