У Чорнобильській зоні відчудження вперше помітили гібридів коней Пржевальського. Це явище є небажаним, оскільки воно загрожує генетичній чистоті рідкісного виду. Дослідники кажуть, що уникати схрещування коників вдавалося впродовж чверті століття.
Про гібридизацію коників Пржевальського розповів Сергій Жила, науковець Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Він зауважив, що коні живуть у зоні відчудження вже чверть століття, але лише у 2025-му науковці побачили окремих особин-гібридів.
“У цьому році почали реєструватись окремі особини гібридного походження в холостяцькій групі коня Пржевальського поблизу села Запілля. Коні добре вирізняються від інших меншими розмірами зубів і щелеп. Гібриди не мають білого носового “дзеркальця”, – поділився деталями науковець.
Він додав, що гібриди вже почали розмножуватися. Так, за його словами, один з жеребців створив пару, яка вже має минулорічне лоша. Кобилиця і в цьому році вагітна, а відтак, скоро з’явиться ще один гібридний нащадок.
Фахівець розповів, що появі нечистокровних коней Пржевальського передувала любовна історія домашньої кобили й дикого жеребця. Домашня кобила втекла від господарів, і створила пару зі своїм обранцем на околицях пустого села Стечанка.
“Від того шлюбу і пішли гібридні особини”, – поділився Жила.
У Чорнобилі зафіксували рекорд із кількості оленів у стаді, а також самоселів, що їдуть по соцвиплати
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів. Науковці зробили просто неймовірне відкриття – вони нарахували аж 23 благороді олені в одному стаді. Це найбільше, ніж біологи будь-коли бачили за всі роки спостережень.
Також ми розповідали, що українці почали переїжджати до зони радіаційного забруднення, аби отримувати державні виплати. Станом на сьогодні у зоні відчудження вже проживають 125 тисяч мешканців – причому більшість з них переїхали на забруднену територію вже після початку повномасштабного вторгнення РФ. На їхнє утримання держава витрачає 15 млрд грн на рік.