Ціни на овочі в Києві у січні побили всі рекорди. І справа навіть не у броколі, яка продається по 180 грн за кілограм, чи солодкому перці по 200 грн, а у звичайному борщовому наборі, вартість якого ніби натякає, що про борщ слід забути до літа. Особливо на тлі зниження платоспроможності – прірва між нею та цінами зростає просто на очах.
Кияни стали купувати менше овочів і вже не роблять запаси
Економісти прогнозують, що ціна на овочі невдовзі зупиниться через те, що люди просто не будуть їх купувати. Як зазначив в ефірі телеканалу “Київ” економіст Ілля Несходовський, кияни можуть значно зменшити споживання картоплі і перейти на крупи або макарони. У той же час, ціни зростатують до тих пір, поки є платоспроможний попит.
“Ціни зараз піднялися суттєво, а середня заробітна плата не зростає, збільшення соціальних виплат заморожено. Проте збільшилося оподаткування зарплат і підприємців – все це призведе до того, що у людей буде менше грошей. І ринок стикнеться з тим, що піднімати далі ціни неможливо, адже немає кому купувати”, – вважає економіст.
Здорожчання основних овочів вже призвело до того, що кияни стали менше їх купувати. Крім того, вони припинили робити запаси продуктів у таких кількостях, як це було раніше, адже з початком війни платоспроможність знизилася, і цей процес, на жаль, триває.
“У другу половина сезону – з нового року до кінця весни – овочі традиційно дорожчають. Але те, що зараз відбувається з цінами на деякі культури – це, дійсно, виняткові випадки. Наприклад, капуста, яка останнім часом дорожчає дуже стрімко через те, що, за словами фермерів, запаси в овочесховищах майже вичерпані. Врожай у 2024-му був знижений через несприятливі погодні умови, передусім, тривалу посуху – весь липень були високі температури”, – розповів Інформатору координатор проєкту East-Fruit Weekly Олександр Хорев.
При цьому погодний фактор негативно вплинув і на врожай інших овочів – деякі господарства зібрали овочів наполовину менше, ніж планували. За словами експерта, найменше зростає ціна на цибулю, бо її дуже багато – навіть при поганому врожаї її зібрали достатньо. У картоплі ціни наразі більш-менш стабільні, але вони значно вищі, ніж минулорічні.
“Різниця з минулим роком поки складає приблизно 30%, і картопля може зростати й надалі, адже запаси її вичерпуються. Ціни на буряк і моркву теж поступово зростають, і передумов для їхнього зниження немає. Пропозиція постійно зменшується і буде зменшуватися надалі, тому ці продукти будуть дорожчати”, – каже фахівець.
Втім, як прогнозують економісти, це зростання матиме певну межу. І не тільки тому, що люди перестануть купувати овочі через “захмарну” ціну. Адже імпорт ніхто не скасовував: є країни, у яких продукції достатньо, і вже цього сезону, зауважує Олександр Хорев, Україна завозила і картоплю, і моркву.
Чи врятує киян імпорт овочів
Імпортери чекають, коли ціна стане для них зручною, тобто коли всередині країни та ж картопля буде у 1,5 рази дорожчою, ніж за кордоном. Тоді вони зможуть завезти овочі, і ситуація більш-менш вирівняється. За прогнозом експерта, ціни на деякі овочі все ще можуть зростати, але це буде не так помітно, адже вони вже досягли рекордних рівнів. Але все, чого не вистачає, замінить імпортна продукція.
“Наразі в Україні є попит на цілу низку овочів, тому імпортери, у яких достатньо власної продукції, реалізують її у нас – потрібно лише, аби ціна на них була вищою, ніж на їхньому внутрішньому ринку. Бувають випадки, коли ціни при цьому знижуються, але найчастіше вони просто фіксуються на одному рівні”, – констатує експерт.
Але головне, щоб були продажі та попит, підтверджує думку економістів Олександр Хорев. Адже є межа ціни, після якої населення просто перестає купувати. І навіть “другий хліб” – картоплю – люди частково можуть замінити крупами.
“Є така межа ціни, при якій попит знизиться до нуля. При цьому ані наша, ані імпортна продукція не буде продаватися за будь-яку ціну. І як тільки попит впаде, ціна відразу просяде до тієї позначки, при якій люди почнуть купувати овочі. Тоді встановлюються новій ціни, і можливе невелике зниження”, – зазначає фахівець.
Вартість борщу за останні 5 років зросла майже вдвічі
Інфоратор писав, що вартість борщового набору в Україні за останні 5 років зросла майже вдвічі. Найбільш відчутне здорожчання припало на 2022 рік. Значна частина витрат припадає на томатну пасту або буряково-томатну заправку, адже частина Херсонської області, де вирощують томати, окупована. Це ж саме стосується і цибулі.
Також у 2024 році, порівняно з попереднім роком, різко зросли ціни на картоплю. Зрештою картопля, томати та інші овочі стали вдвічі дорожчими, ніж наприкінці 2023 року.