Завершення процесу виселення Будинку органної музики з костелу св. Миколая у Києві та передачи споруди римо-католицькій громаді у повноцінне користування, схоже, вчергове “забуксувало”. Міністерство культури та інформаційної політики (МКСК) та Національний будинок органної та камерної музики (НБОКМ) подали апеляційні скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, який постановив передати костел Святого Миколая у користування парафії. В оскарженні ухвали стверджується, що парафія ще з 2022 року має всі права користувача костелу, але віряне зі свого боку вважають, що подібні заяви – лукавство та спроби створити позитивний імідж.
Про це стало відомо з офіційного коментаря парафіяльної громади. Як зазначають представники парафії, твердження Мінкульту контрастує з тим фактом, що з грудня 2024 року і до сьогодні вони не можуть отримати дозвіл від НБОКМ на проведення невідкладних ремонтних робіт, необхідних для усунення наслідків російської ракетної атаки та порятунку будівлі.
Настоятель парафії отець Павло Вишковський ОМІ висловив здивування такою оперативністю в оскарженні судового рішення, наголосивши на тому, що Мінкульт та Будинок органної музики, на його думку, надають пріоритет бюрократичній правоті, а не безпеці людей та збереженню унікальної пам’ятки архітектури. Він також підкреслив, що протягом тривалого часу з боку цих організацій спостерігається повна бездіяльність у питаннях належного утримання костелу та задоволення потреб парафіян.
Парафія наголошує, що право користування костелом, на їхнє розуміння, передбачає можливість безперешкодного проведення ремонтних робіт, розміщення релігійних символів та сплати комунальних послуг за відповідними тарифами. Відсутність таких базових можливостей, на думку громади, робить заяви Мінкульту та НБОКМ про надання права користування у 2022 році “нікчемними та порожніми”. Адже документ, на який посилається державний орган, не дозволяє їм саме “користуватися” костелом, а лише дає право його “використовувати”, що юридичною мовою є зовсім не тотожним поняттям.
Довіри немає і не передбачається
Парафія вкотре звинувачує МКСК у бездіяльності щодо належного збереження костелу, який, на їхню думку, доведений до руйнівного стану. Також Мінкульт звинувачують у спробах перекласти відповідальність за руйнівний стан костелу на парафію, стверджуючи про наявність у них прав користувача з 2022 року.
Офіційни заяви МКСК та НБОКМ, де зазначено, що парафіяльній громаді “не заборонено здійснювати ремонт будівлі” парафія вважає “лукавством та спробами створити позитивний імідж”. Віряне заявляють про фактичну заборону на проведення невідкладних ремонтних робіт, незважаючи на формальну відсутність цієї заборони. Вони наголошують, що погодження на проведення робіт власним коштом не призводять до реальних дій.
Парафія Святого Миколая розцінює дії Мінкульту та Будинку органної музики як прояв “радянських підходів” та зневажливе ставлення до громади. Парафіяни також планують доносити цю ситуацію до міжнародної спільноти. Громада наполягає на якнайшвидшій передачі костелу, вважаючи це ключовою умовою для початку його відновлення за кошти благодійників і нагадує про численні меморандуми та обіцянки МКСК щодо передачі костелу, які так і не були виконані.
Позиція Мінкультури та уряду загалом: повернення необхідне, але треба десь подіти Будинок музики
Нагадаємо, Інформатор не раз писав про те, що римо-католицька громада Києва наполягає на поверненні у свою власність костелу св. Миколая, що з 1980 року використовується, як дім органної та камерної музики. У грудні 2023 року парафіяни вчергове звернулися до влади -адже тоді саме спливав строк передачі храму, який було узгоджено з центральною владою одразу після пам’ятної пожежі 2021 року.
Крім того, ми повідомляли про позицію уряду та окремо Мінкультури: посадовці також неодноразово обіцяли “вживати заходів” для того, щоб приміщення костелу Св. Миколая у Києві було передано релігійній громаді. Але дати постійно зміщувалися – то до грудня 2023-го, то до 1 травня 2024 року. Головною проблемою було перенести “Будинок музики”, що наразі знаходиться у костелі, до флігеля Міжнародного центру культури та мистецтв Федерації профспілок України – це приміщення перебуває під арештом.