У Чорнобильській зоні відкрили першу фотоелектричну сонячну електростанцію – плани щодо реалізації цього проєкту були ще у 2019 році. Станція побудована за підтримки Іспанії, має потужність 762 кВт і забезпечуватиме часткові потреби міста Чорнобиль та місцевих підприємств. Ще одну, до того ж, більш потужну станцію планують відкрити вже незабаром.
Про відкриття першої СЕС, що розташована у відселеному Чорнобілі, на своїй сторінці у Facebook повідомила міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук. Потужність обладнання становить 762 кВт, воно займає площу 13 тис кв м і має у складі 2244 монокристалічні сонячні модулі. Вже влітку тут має з’явитися ще один об’єкт “зеленої” енергетики, аде вдвічі потужніший.
“Реалізація проєкту вартістю понад 30 млн грн стартувала у 2019 році і була зупинена з початком повномасштабного вторгнення. Але восени 2024 року цей процес вийшов на фінішну пряму. Сьогодні сонячна станція повністю готова до введення в експлуатацію та під’єднана до об’єднаної енергосистеми України. “Зелена” генерація в Чорнобилі – це можливість перетворити територію минулої трагедії на осередок генерації чистої енергії та сталого розвитку ”, – зазначила Гринчук.
За її словами, нині зона відчуження має всі шанси для того, щоб стати хабом відновлювальної енергетики. Щодо вже встановленої сонячної станції, вона збудована коштом іспанського уряду, який активно підтримує Україну на шляху до енергоефективності. За словами міністерки, будівництво СЕС в Чорнобилі відбулося за кошти, які були виділені урядом Іспанії за квоти на викиди парникових газів у межах Кіотського протоколу.
До Чорнобильської зони масово їдуть жити самосели
Нагадаємо, Інформатор розповідав, що українці почали масово переїжджати до зони радіаційного забруднення, аби отримувати державні виплати. Станом на кінець 2024 року у зоні відчудження проживало 125 тисяч мешканців – причому більшість з них переїхали на забруднену територію вже після початку повномасштабного вторгнення РФ. На їхнє утримання держава витрачає 15 млрд грн на рік.
Також Інформатор писав, що з початку 2024 року у Чорнобильській зоні відчудження декілька разів фіксували масштабні рубки та вивезення дерев. Так, понад 500 пнів, і ще розорану землю для сільгоспробіт, знайшли перевіряючі у березні. Ділків не зупиняють ані тюремні строки, ані величезні санкції – надто дорогою і легкодоступною є деревина.