У Чорнобильській зоні зафіксували рекордне стадо оленів: метод підрахунку вас здивує

У Чорнобильському заповіднику весна – час не тільки для пробудження природи, а й для перепису “населення”. І цього року науковці зробили просто неймовірне відкриття – вони нарахували аж 23 благороді олені в одному стаді. Це найбільше, ніж біологи будь-коли бачили за всі роки спостережень.

Як рахують тварин, розповіли у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику. Звісно, співробітники не бігають лісом з блокнотиками – виявляється, є хитрі методи. Один із них –  підрахунок, скажімо так, “слідів життєдіяльності”, офіційна назва – метод обліку за екскрементами. 

Кожен олень залишає їх чимало за день, і вони добре зберігаються. Це як своєрідний “паспорт” тварини, який допомагає зрозуміти, де вони ходять і куди прямують. Звісно, іноді щастить побачити оленів і на власні очі, особливо з машини. Але щоб розгледіти їхню поведінку, науковцям доводиться бути справжніми шпигунами – маскуватися і терпляче чекати, поки тварини вийдуть попастися.

А з настанням тепла у оленів починається справжнє “гастрономічне турне”. Вони активно переходять з сухої зимової їжі на молоду, соковиту зелень. Це для них дуже важливий процес, щоб шлунки правильно адаптувалися.

Ще одна цікава річ: через те, що копитні так активно їдять траву, в заповіднику стало менше сухостою. І це, виявляється, дуже добре, адже допомагає зберегти різноманіття рослин і навіть зменшує ризик великих пожеж. Щоправда, є деякі рослини, які олені не дуже люблять, тому вони все ще утворюють великі сухі зарості.

Виявляється, весняні “переписи” принесли ще кілька цікавих новин. Отже, коней Пржевальського в заповіднику стало більше, і це не може не тішити. Їхня популяція зростає, так само як і кількість тих самих рекордних оленів. 

А от з європейськими лосями ситуація інша – їх, на жаль, стало менше. Науковці припускають, що це може бути пов’язано з тим, що тварини стали менше переміщатися через українсько-білоруський кордон. Мабуть, якісь “логістичні” складнощі виникли у лісових велетнів.

Але загалом картина оптимістична, й у заповіднику радіють, бо весняні спостереження показують, що багато видів тварин почуваються добре, їх стає більше, вони активно освоюють нові території і з апетитом поїдають траву на пасовищах. Це означає, що природа в Чорнобильській зоні живе і процвітає.

Унікальне стадо: як пережили зиму здичавілі чорнобильські корови

Нагадаємо, науковці Чорнобильського заповідника провели весняний “облік” здичавілих корів, за якими спостерігають з 2018 року. На щастя, всі вцілили, добре перезимували – стадо навіть збільшилося вже у 2025 році. Наразі у ньому налічується 12 тварин, і його “жіноча” частина переважає. 

Вже у 2025 році тут народилося двоє телят і є одна нетель приблизно 1,5- річного віку – це молода частина стада. Втім, співробітники заповідника сподіваються на появу у цьому році ще п’яти телят, щоправда, зауважують, що їхнє виживання залежить від багатьох факторів. Загалом, за сприятливих умов, чисельність стада може вийти на довоєнний рівень у 20 голів лише за три роки.

Також ми писали, що у Білоцерківському районі табуни диких кіз, які сягають до 30 осіб, у пошуках їжі пасуться на поляках з ріпаком. І поки вони відшукують крихітні паростки, фермери шукають законні способи боротьби зі шкідниками. Адже полювання наразі заборонено і карається штрафом чи обмеженням волі. 

Джерело