У Гостомелі відпочивальників атакував лис-камікадзе: чому такі зустрічі небезпечні для людей

У Гостомелі на Київщині зафіксували тривожний випадок: під час приготування шашликів до компанії людей несподівано підійшов дикий лис. Тварина поводилася незвично – не виявляла страху перед людьми, прагнула наблизитися до їжі та проявляла надмірну довіру. Але поведінка рудого хижака, що могла б здатися зворушливою та милою, несе велику небезпеку для людей.

Фахівці попереджають: таке поводження – одна з класичних ознак зараження сказом. Адже вірус вражає нервову систему тварин, змінює їхню поведінку й часто “відключає” природний інстинкт, який зазвичай вимагає уникати людей. З великою ймовірністю лис із відео, яке 29 квітня з’явилося у місцевих пабліках, інфікований. Альтернативна версія – втеча домашньої тварини, але й у такому випадку ризики залишаються надзвичайно високими.

Лис не просто цікавився їжею, а наполегливо шукав контакту з людьми

В Україні основним джерелом вірусу сказу є саме червона лисиця. На цей вид припадає близько 70% усіх хижаків країни, і там, де їхня щільність перевищує одну особину на 1 тисячу гектарів, підтримується природний осередок сказу. Хвора лисиця здатна пробігти за добу 10–15 кілометрів, заражаючи інші види тварин і наближаючи небезпеку до людини. Боротьба зі сказом серед диких тварин ускладнена через обмеження вакцинації: замість авіаційного розповсюдження приманок із вакциною наразі застосовують повільніші наземні методи.

Останні випадки на Київщині – зараження безпритульного собаки в Боярці та домашнього кота в Бучанському районі – підтверджують: ситуація з поширенням сказу в регіоні залишається напруженою. Через війну кількість безпритульних тварин зросла, профілактичні заходи ускладнені, а дикі тварини активніше виходять до населених пунктів. І лис, який вийшов до людей у Гостомелі,- не просто цікава зустріч із дикою природою, а серйозне попередження, що дикі тварини можуть бути смертельно небезпечними. 

Зараз важливо бути максимально обережними, уникати контактів із дикими й безпритульними тваринами і подбати про вакцинацію своїх домашніх улюбленців. Вакцинація в державних ветеринарних клініках залишається безкоштовною і є єдиним надійним захистом від сказу.

Що таке сказ та як надати допомогу при укусі

Сказ – це надзвичайно небезпечне вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему людини та завжди закінчується смертю, якщо не розпочати лікування вчасно. Після зараження інкубаційний період може тривати від кількох днів до кількох місяців. Коли ж розвиваються перші симптоми – гарячка, головний біль, сильне збудження, страх води (гідрофобія) та протягів (аерофобія), галюцинації, агресія або параліч – шансів на порятунок вже немає. На цьому етапі медицина безсила, і хворий неминуче гине.

Якщо ви опинилися поруч із дикою твариною, що поводиться підозріло, або вас вкусила, подряпала чи обслинила така тварина, потрібно негайно діяти. Рану слід ретельно промити водою з милом протягом 15 хвилин, обробити антисептиком і звернутися до лікаря. Порятунок залежить від швидкості звернення: вакцинація має бути розпочата якомога раніше. 

Сучасні протоколи передбачають не двадцять болючих уколів у живіт, як це було раніше, а лише пʼять інʼєкцій у плече протягом 28 днів. У Центрі громадського здоров’я   попереджають – антирабічну постконтактну профілактику бажано провести протягом 24 годин після укусу, адже чим пізніше це зробити, тим вищий ризик інфікування сказом. Перелік закладів, де проводять антирабічну вакцинацію, можна знайти за цим посиланням.

Київщина потерпає від гадюк – як уникнути фатальних помилок

Нагадаємо, на Київщині почало з’являтися все більше повідомлень про змій, зокрема, гадюк у приватних домогосподарствах. Це звичайна для регіону ситуація, адже холоднокровні тварини активізуються з приходом тепла.

У випадку небажаної зустрічі на власному подвір’ї змію треба накрити відром чи тазиком, після чого повідомити про це ДСНС. Також можна потелефонувати зооактивістам, наприклад, у Kyiv Animal Rescue Group. Фахівці мають прибути на місце та евакуювати небезпечного плазуна подалі від людської оселі. Вбивати чи кривдити змію не варто – та ж гадюка “мешкає” у Червоній книзі України, за її вбивство передбачено покарання.

Ще 2024 року Інформатор писав про курйозний випадок, коли змія сховалася просто у помешканні в киян, та залізла до пральної машинки. Щоправда, виявилося, що небезпеки плазун не становив – ним виявився звичайний вуж. Його забрали й відпустили на волю.

Джерело