Національний заповідник “Софія Київська” презентує результати першого етапу оцифрування масиву графіті ХІ – початку ХVIII століть. На стінах Софійського собору їх налічується понад 7,5 тисяч, і вони є важливим першоджерелом для досліджень у різних галузях науки. До того ж, в умовах війни, коли наша культурна спадщина перебуває під загрозою знищення, цифрова фіксація необхідна для збереження настінних написів та малюнків.
Про презентацію онлайн порталу з оцифрування настінних написів Софії Київської повідомили у пресслужбі заповідника. Захід відбудеться у понеділок, 9 грудня, о 15.00. Приєднатися та роздивитися графіті Софійського собору можна офлайн за адресою вул. Володимирська, 24, Будинок митрополита, конференц-зала. Або онлайн: для цього потрібно зареєструватися за посиланням.
Проєкт з цифрової документації масиву графіті ХІ – початку ХVIII століть, які вкривають стіни Софійського собору, стартував на початку 2024 року і був створений завдяки співпраці України і Швеції. Його мета – за допомогою лазерного сканування, фотограмметрії та технології, що передбачає трансформацію зображення за допомогою відтиску, отримати 3D макет зображень графіті для створення їхньої цифрової документації і зберігання. Інформація, яку зможуть використовувати як науковці, так і широкий загал, зберігатиметься на серверах в Україні і Швеції.
Як у Софії реставрували хрест з центрального купола і випадково віднайшли залишки апсиди
Нагадаємо, ще у квітні Інформатор писав про те, що у заповіднику “Софія Київська” показали процес реставрації хреста з центрального купола Софійського собору. Чималу конструкцію занесли всередину майстерні, поклали на задню поверхню хреста та провели детальні обміри з обстеженням на предмет дефектів і пошкоджень. Реставратори вже почали роботу з відновлення оздоблення, а платять за це виключно меценати.
Також ми розповідали, що у заповіднику “Софія Київська” проходять археологічні розкопки. Йдеться про залишки апсиди (виступу будівлі, здебільшого півкруглого) XI століття. Відкриття стало сюрпризом для науковців і вже принесло декілька цікавих знахідок.