У Києві виставлено на продаж справжню давньокиївську гривну – монетну одиницю часів Київської Русі. Дослідники та ентузіасти оцінюють її вік у 800-900 років, а вагу в 170-175 грамів чистого срібла. Зливок викликав шалений інтерес: на аукціоні за нього дають вже 80 тис грн, а кількість ставок вже дорівнює 70.
“Київський тип R-4”
Оголошення про продаж гривни, виготовленої, ймовірно, на рубежі XII-XIII століть днями було виставлено на сайті Violity, українському майданчику для спілкування, обміну та купівлі-продажу різних об’єктів колекціонування. У ньому викладено лише світлини гривни – срібного зливка довжиною приблизно у 10-13 см і шириною максимум в 5 см. На верхній частині гривни є сліди плину часу: ймовірно, метал тривалий час перебував під шаром ґрунту, тож був окиснений, через що у ньому виникли отвори та заглиблення.
У коментарях під лотом користувачі сайту пишуть, що знахідка є чудовим екземпляром давньоруської гривни. Звичайний діапазон ваги грошової одиниці, кажуть, дорівнював 170-175 грамам, причому багато подібних зливків чомусь знаходили у Житомирській області. Проте у оголошенні вказано, що саме ця відливка є гривною “київського типу R-4”.
Цікавість до лоту шалена: станом на вечір 13 січня 2025 року (за 3 дні до завершення аукціону) вже зробили ставки 70 поціновувачів старовини. А ціна на гривну вже підскочила до понад 80 тисяч гривень – вже сучасної української валюти. Подібні лоти складно оцінити через індивідуальний підхід до їхнього стану – на чорному ринку вони можуть коштувати від кількох десятків до 100 тис грн., і навіть дорожче. Власник саме цієї гривни готовий буде відправити свою знахідку покупцеві поштою, або й передати при особистій зустрічі – він зазначив, що мешкає у Києві.
Продаж гривни є сумнівним з точки зору закону
Окреме питання – законність такого продажу. Так, у колонці для Юридичної газети прокурор Офісу генпрокурора Сергій Чаплян зазначав, що питання збереження культурної спадщини активізувалося після пограбування музеїв на півдні та сході країни. Так само “в тіні” перебуває й бізнес “чорних археологів”, які ведуть розкопки у історичних місцевостях, а артефакти яких поповнюють приватні колекції.
“Копач – аматор з металошукачем здійснює ніщо інше, як незаконні археологічні дослідження, а відповідно, одержані в результаті таких “досліджень” знахідки є державною власністю… У разі ж, якщо умовний громадянин “копав картоплю на городі”, і випадково “накопав” горщик з монетами або скіфський меч, така знахідка може бути кваліфікована, як скарб”, – зазначає Чаплян у публікації.
Відповідно до закону, право власності на скарб також набуває держава. Відтак, будь-який щасливець, який розкопав цікавий артефакт, має впродовж доби повідомити про це відповідний орган охорони культурної спадщини, на території якого він проводив свої земляні (чи дослідницькі) роботи. А раз так, давньоруська гривна також є предметом, який слід було б показати археологам – не дивно, що на сайтах типу Violity усі продавці та покупці зберігають свою анонімність.
У Києві продають найсмердючішу закуску з Північної Європи: хто й навіщо її купує
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Києві продають одну з найнезвичніших, та водночас найсмердючіших закусок Північної Європи. Йдеться про сюрстрьомінг – квашений, або ферментований, оселедець з дуже міцним запахом. В усьому світі він має не славу делікатесу (таким його вважають, власне, лише самі шведи), а радше атракціону на витривалість – витримати сморід з баночки ладен далеко не кожен. Киянам його пропонують за порівняно низькою ціною “від виробника” на спеціальному сайті – цікаво, що ця ціна є навіть меншою, ніж на аналогічних західних майданчиках.
Крім того, ми розповідали, що у Києві розвивається новий вид мистецтва – розписування гільз від гармат та танкових пострілів. Сотні, навіть тисячі, оголошень про продаж таких художніх робіт вже виставлені на маркетплейсах. А деякі з них цілком можуть претендувати на те, щоб називатися витворами мистецтва.