У Києві відбулася акція “Порожні стільці” на підтримку журналістів, письменників, митців та правозахисників, які нині зникли безвісти, ув’язнені чи перебувають у російському полоні. Просто посеред Софійської площі встановили інсталяцію з порожніх стільців. На них розмістили імена тих, хто не може бути на заході фізично через полон чи зникнення.
Про проведення акції розповіли на сайті ПЕН. Захід проводять вже не вперше, цього разу його провели на Софійській площі, а організаторами виступили Український ПЕН і Центр громадянських свобод. Учасники встановили символічну інсталяцію з порожніх стільців, на яких розмістили імена ув’язнених, полонених і зниклих безвісти діячів. На частині стільців були таблички “Ім’я невідоме”.
У події взяли участь рідні та друзі ув’язнених і зниклих безвісти. Так, приїхала Марина Александрович, дружина поета Миколи Леоновича, який зник безвісти у квітні 2023 року. Також завітав Іван Андрусяк, друг поета Бориса Гуменюка, зниклого під Кліщіївкою у грудні 2022 року. Прийшла на захід і Оксана Михалевич, адвокатка журналіста Дмитра Хилюка, викраденого російськими військовими у березні 2022 року.
Також на заході була присутньою Олександра Баркова, сестра Богдана Зізи, художника із Криму, якого російська окупаційна влада в Криму незаконно засудила до 15 років позбавлення волі у червні 2023 року. Була й поетка з Маріуполя Оксана Стоміна, чий чоловік Дмитро Паскалов, один із захисників металургійного заводу “Азовсталь”, перебуває в російському полоні з травня 2022 року.
“У кожного політв’язня чи полоненого свій пейзаж за вікном, іноді навіть його немає, бо в місці ув’язнення немає вікон. Полонених утримують у підвалах, де не можна ані почути зовнішній світ, ані вдихнути свіже повітря. Фокус життя, коли ти перебуваєш за ґратами, дуже звужується. Наглядачі максимально намагаються ізолювати людину від того, щоб до неї доходила бодай якась правдива інформація. Але буває так, що сила нашого прагнення і наше бажання передати хоча б вісточку до людини, пробивається крізь товсті метрові стіни російських таборів та в’язниць. Це надважливо робити”, — сказав журналіст Наріман Джелял, чиє ім’я минулі рази було на стільці, але кого вдалося врятувати з полону.
Чим завершилися акції “Гроші на ЗСУ” та як охорона ЦУМу оконфузилася після акції-нагадування Free AZOV
Нагадаємо, раніше Інформатор висвітлював акції протесту “Гроші на ЗСУ”, чиї учасники вимагають від влади Києва спрямувати кошти на потреби українських захисників. Вони багато разів збиралися під будівлею Київради та КМДА з плакатами, на яких сформульовані були вимоги до Віталія Кличка та депутатів Київради, також просили про особисту зустріч з міським головою.
Також ми розповідали про конфуз, що стався після акції Free AZOV 28 липня 2024 року у Києві, де учасники вшанували пам’ять українських полонених, що загинули під час теракту в Оленівці два роки тому. Охоронець ТРЦ ЦУМ біля фудкорту у закладі спочатку зацікавився плакатами із нагадуванням про військовополонених, які принесли з собою активісти. А потім почав грубо виганяти активістів з торгівельного центру, пояснивши це “правилами закладу”.