У Києві провели унікальну операцію: акторці пересадили палець з ноги на руку

У Національному Науковому Центрі хірургії та трансплантології ім. О. Шалімова у Києві провели унікальну й рідкісну для світової медицини операцію: пересадили зі стопи на кисть руки вказівний палець. Таке складне втручання робили вперше, кажуть лікарі. А пацієнтку – актрису одного із київських театрів – вже готують до виписки.

Операція унікальна, навіть у світі такі роблять “штучно”. Її провели ще на початку квітня, розповідають у Центрі хірургії та трансплантології ім. Шалімова. Нині набряк уже зійшов, кажуть хірурги, і пацієнтка вже готова до виписки. Сама травма у неї – побутова. Пацієнтка йшла сходами, зачепилася і впала – так невдачно, що відірвала вказівний палець на рівні проксимальної фаланги, розповів телеканалу Інтер заввідділом мікросудинної хірургії Центру ім. Шалімова Євген Симулик.

“На сходах були ґрати. Я встала, подивилась – і був дикий шок: таке неможливо уявити навіть уві сні. Я почала шукати, що можна зробити, і нагуглила, що у Канаді зробили операцію із пересадки вказівного пальця жінці”, – каже Ольга, актриса одного з київських театрів.

Пацієнтка почала шукати, де такі операції проводять за кордоном. Розповідає, що спілкувалася з лікарями з Китаю, Естонії та Туреччини. Та все ж зрештою вирішила звернутися до українських фахівців. Для Центру ім. Шалімова така операція – гордість, бо в Україні її провели вперше.

“Така мікрохірургічна операція в країні проведена вперше. Були такі діаметри судин, які шилися ультратонкими нитками, під мікроскопом з великим збільшенням”, – розповідає Альона Костенко, судинний хірург відділення мікросудинної хірургії Центру ім. Шалімова, яка асистувала під час операції.

Хірурги використовували мікроскоп із 24-кратним збільшенням, кажуть у Центрі. Проблему помітили під час досліджень перед операцією – судини у кисті пацієнтки виявилися дуже малого діаметру. Зшивали їх за допомогою 3D-окулярів, які надягали мікрохірурги. А щоб повністю відновити функції пальця, забір зі стопи робили разом із сухожиллями згиначів і розгиначів.

Нині пацієнтка вже готова до виписки, кажуть лікарі. А попереду на неї чекає ще один етап: після того, як зростуться кістки, – лікарі відновлюватимуть функціонал пересадженого пальця.

Які ще унікальні операції проводили у Києві

Нагадаємо, на початку січня 2025 року Інформатор розповів про те, що у Києві вперше провели операцію із ретрансплантації серця. Пацієнтом був молодий чоловік, якому декілька років тому вже робили пересадку серця у Білорусі, та стан цього органу за цей час погіршився, через що й було прийняте рішення про проведення нової операції. Наразі чоловік у задовільному стані, одужує після пересадки.

А ще раніше ми писали про те, як двом маленьким пацієнтам Охматдиту, Сашку та Дані, провели трансплантацію нирок від посмертного донора. Через місяць діти, які були раніше залежні від діалізу, повертаються до нормального дозвілля.

Джерело