У Києві провели унікальну за складністю операцію немовляті з Молдови – ще й у першу годину після народження малюка. Діагноз був настільки критичним, що місцеві лікарі стверджували: дитинка не виживе. Попри це, батьки вирішили вирушити до Києва, де з пацієнтами з сусідньої країни співпрацює Центр кардіології та кардіохірургії – і операція була успішною.
Про особливу пацієнтку розповів Михайло Радуцький, очільник Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації та медичної допомоги, медик та медичний підприємець, а ще – очільник групи міжпарламентських зв’язків з Республікою Молдова. Він пояснив: унікальність операції полягає у тому, що втручання розпочалося одразу з використанням пуповинної крові, без необхідності транспортування та реанімації. Ще й під час одного з масштабних обстрілів української столиці.
“31-річній Соріні Раду на початку вагітності поставили діагноз: критичний аортальний стеноз. Деякі вади серця можуть зачекати операції, але не в цьому випадку: у дитини клапан аорти відкривався лише на 10-15%. Молдавські лікарі вважали, що дитина після народження не виживе. Тому вагітна жінка за рекомендацією місцевого лікаря-гінеколога вирішила приїхати до Києва”, – зазначив Радуцький.
За його словами, столичний Центр кардіології та кардіохірургії має договір про співпрацю з Молдовою – до нас везуть немовлят, що народилися з критичними вадами серця. Їхні батьки ризикують їхати до Центру навіть попри повномасштабні воєнні дії й пов’язані з ними обстріли. Вони розуміють, каже Радуцький, що у Центрі досить високий рівень надання послуг – відтак, їхніх дітей врятують.
“У Центрі кардіології та кардіохірургії з 2009 року реалізується програма допомоги породіллям зі складними діагнозами. Наразі проведено понад 250 хірургічних втручань. Українські лікарі одними з перших у світі почали проводити такі операції. Наразі програма продовжується, а кількість пацієнток з Молдови більше, ніж до початку війни”, – зауважив нардеп.
Михайло Радуцький додав, що 2025 року Центр кардіології та кардіохірургії приєднався до Програми медичних гарантій, та фінансується за пакетами медичних послуг НСЗУ. А відтак, кожен пацієнт до 18 років, що потребує кардіологічної допомоги, може пройти в закладі безоплатне обстеження та отримати високоспеціалізовану допомогу за наявності електронного направлення від сімейного або лікуючого лікаря.
У Києві вперше провели ретрансплантацію серця: як почувається пацієнт
Нагадаємо, у середині січня 2025 року Інформатор розповідав про те, що у Києві вперше провели операцію із ретрансплантації серця. Пацієнтом був молодий чоловік, якому декілька років тому вже робили пересадку серця у Білорусі, та стан цього органу за цей час погіршився, через що й було прийняте рішення про проведення нової операції. Наразі чоловік у задовільному стані, одужує після пересадки.
Також ми писали, що у київських медзакладах досі безкоштовно виконується операція із заміни кришталика, яка буквально повертає зір людині з катарактою та іншими захворюваннями очей. Втім, для її проведення обов’язковим є медичний висновок щодо необхідності такого оперативного втручання, а також направлення лікаря.